Mats Hederos AB
Mats Hederos AB har organisationsnummer 559299-4049 (5592994049)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-4049
Om företaget
Mats Hederos AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 4 513 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 579 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mats Hederos AB 4 513 000 kr och redovisade ett resultat på 2 792 801 kr. Rörelsemarginalen var 77,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 71,1 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 827,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 78,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 827,9 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -1,4 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 4 513 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 580 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 160 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 465 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 7 649 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 12 385 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 40 306 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 82,5 procent | 67,2 procent | 82,2 procent | 77,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 82,5 procent | 60,5 procent | 83,2 procent | 78,2 procent |
| Soliditet | 30,1 procent | 46,6 procent | 51,4 procent | 64,1 procent | 71,1 procent |
| Kassalikviditet | 143,1 procent | 252,4 procent | 403,1 procent | 1531,2 procent | 827,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1331,6 procent | 99,7 procent | 35,5 procent | 52,1 procent | 41,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -25,8 procent | 79,4 procent | -1,4 procent |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 3 438 000 kr | 2 552 000 kr | 4 579 000 kr | 4 513 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 30 000 kr | 224 000 kr | 475 000 kr | 537 000 kr | 580 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vivstavarvsvägen 24912264 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska ägna sig åt konsultverksamhet inom management och fastigheter och därmed förenliga områden såväl i Sverige som internationellt. Verksamheten inbegriper även förvaltning av värdepapper och uthyrning av lokaler och bostäder samt undervisning och föredragshållning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 3 438 064 kr | 2 552 448 kr | 4 578 812 kr | 4 513 381 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 598 kr | 15 597 kr | 36 092 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 188 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 23 311 kr | 181 641 kr | 369 302 kr | 312 486 kr | 367 822 kr |
| Personalkostnader | 29 867 kr | 223 698 kr | 474 965 kr | 536 575 kr | 580 378 kr |
| Rörelseresultat | -57 366 kr | 2 837 993 kr | 1 715 118 kr | 3 764 615 kr | 3 500 908 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 26 387 kr | 62 342 kr | 15 643 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 18 305 kr | 1 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -57 366 kr | 2 837 995 kr | 1 542 768 kr | 3 808 652 kr | 3 529 720 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -700 000 kr | -445 000 kr | -900 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 434 746 kr | 275 634 kr | 610 573 kr | 736 919 kr |
| Årets resultat | -57 366 kr | 1 703 249 kr | 822 134 kr | 2 298 079 kr | 2 792 801 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 498 365 kr | 299 628 kr | 299 628 kr | 3 641 192 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 498 365 kr | 299 628 kr | 299 628 kr | 3 641 192 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 308 kr | 3 162 272 kr | 4 200 538 kr | 6 586 637 kr | 5 877 683 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 383 kr | 514 178 kr | 1 032 953 kr | 475 170 kr | 514 845 kr |
| Kassa och bank | 11 925 kr | 2 648 094 kr | 3 167 585 kr | 6 111 467 kr | 5 362 838 kr |
| Summa tillgångar | 14 308 kr | 3 660 637 kr | 4 500 166 kr | 6 886 265 kr | 9 518 875 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 4 308 kr | 1 707 557 kr | 2 313 017 kr | 4 411 096 kr | 6 763 897 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 674 kr | -20 692 kr | 1 465 883 kr | 2 088 017 kr | 3 946 096 kr |
| Årets resultat | -57 366 kr | 1 703 249 kr | 822 134 kr | 2 298 079 kr | 2 792 801 kr |
| Obeskattade reserver | - | 700 000 kr | 1 145 000 kr | 2 045 000 kr | 2 045 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 000 kr | 1 253 080 kr | 1 042 149 kr | 430 169 kr | 709 978 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 546 kr | 4 005 kr | 22 103 kr |
| Skatteskulder | - | 438 566 kr | 729 483 kr | 183 645 kr | 453 435 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 801 514 kr | 296 119 kr | 232 518 kr | 224 438 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 14 308 kr | 3 660 637 kr | 4 500 166 kr | 6 886 265 kr | 9 518 875 kr |
Företrädare
- Mats H (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mats Hederos AB för organisationsnummer?
Mats Hederos AB har organisationsnummer 559299-4049 (5592994049).
Var ligger Mats Hederos AB?
Mats Hederos AB har sin registrerade adress Vivstavarvsvägen 249, 12264 Enskede.
Vilken bransch är Mats Hederos AB verksamt i?
Mats Hederos AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mats Hederos AB?
Mats Hederos AB hade en nettoomsättning på 4 513 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mats Hederos AB?
Mats Hederos AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mats Hederos AB någon utdelning?
Styrelsen i Mats Hederos AB föreslog en utdelning på 330 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.