RPSN AB
RPSN AB har organisationsnummer 559299-5558 (5592995558)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-5558
Om företaget
RPSN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte RPSN AB 1 kr och redovisade ett resultat på -7 756 kr. Soliditeten var 68,0 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 968,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,0 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 968,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -29,4 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 609 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 654 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 53 720 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 152 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 283 556 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,7 procent | 60,8 procent | 87,7 procent | 85,0 procent | 68,0 procent |
| Kassalikviditet | 1410,4 procent | 176,8 procent | 149,5 procent | 668,5 procent | 968,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -46,2 procent | -40,6 procent | -116,9 procent | -142,7 procent | -29,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lövängsgatan 1211544 Stockholm
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lövängsgatan 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- och serveringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | - | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 39 819 kr | 39 819 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 15 755 kr | 21 409 kr | 10 267 kr | 8 865 kr | 7 700 kr |
| Rörelseresultat | -15 798 kr | -21 409 kr | -50 086 kr | -48 684 kr | -7 699 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr | 80 kr | 118 kr | 91 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 114 kr | 148 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -15 798 kr | -21 408 kr | -50 006 kr | -48 680 kr | -7 756 kr |
| Årets resultat | -15 798 kr | -21 408 kr | -50 006 kr | -48 680 kr | -7 756 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 138 366 kr | 86 902 kr | 48 788 kr | 40 108 kr | 38 736 kr |
| Varulager | 79 638 kr | 79 638 kr | 39 819 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 336 kr | 5 287 kr | 6 867 kr | 39 982 kr | 38 598 kr |
| Kassa och bank | 57 392 kr | 1 977 kr | 2 102 kr | 126 kr | 138 kr |
| Summa tillgångar | 138 366 kr | 86 902 kr | 48 788 kr | 40 108 kr | 38 736 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 34 202 kr | 52 794 kr | 42 788 kr | 34 108 kr | 26 352 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 24 202 kr | 42 794 kr | 32 788 kr | -15 892 kr |
| Årets resultat | -15 798 kr | -21 408 kr | -50 006 kr | -48 680 kr | -7 756 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 164 kr | 4 108 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 4 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 138 366 kr | 86 902 kr | 48 788 kr | 40 108 kr | 38 736 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva restaurang- och serveringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Någon verksamhet har inte bedrivits under året. Bolaget har inte avlönat någon person under året och ersättning till styrelsen har inte utgått.
Bolaget har ändrant namn, verksamhet och ägarkrets efter räkenskapsår.
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 120 000 kr (120 000 kr)
Företrädare
- Dani C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har RPSN AB för organisationsnummer?
RPSN AB har organisationsnummer 559299-5558 (5592995558).
Var ligger RPSN AB?
RPSN AB har sin registrerade adress Lövängsgatan 12, 11544 Stockholm.
Vilken bransch är RPSN AB verksamt i?
RPSN AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter RPSN AB?
RPSN AB hade en nettoomsättning på 1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.