Hteq AB
Hteq AB har organisationsnummer 559299-6267 (5592996267)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-6267
Om företaget
Hteq AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Angered. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 1 677 780 kr räkenskapsåret 2025 (1 381 410 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hteq AB 1 677 780 kr och redovisade ett resultat på 509 297 kr. Rörelsemarginalen var 38,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 69,2 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 324,8 procent, under branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 38,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 38,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 69,2 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 324,8 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 21,5 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 678 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 909 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 829 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 262 av 1 302 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg.
- Plats 6 665 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 16 740 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 100 143 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 17,9 procent | 14,9 procent | 38,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 17,9 procent | 14,8 procent | 38,7 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 89,5 procent | 50,2 procent | 61,4 procent | 69,2 procent |
| Kassalikviditet | - | 955,0 procent | 200,8 procent | 258,8 procent | 324,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 procent | 45,3 procent | 79,4 procent | 46,7 procent | 77,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 5,7 procent | 21,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 307 000 kr | 691 000 kr | 1 678 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 934 000 kr | 565 000 kr | 909 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kardemummaslingan 35c/o Harinder Singh Koranga
42442 Angered
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning av hemtextil som sängkläder,gardiner,sy material av bomull.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 751 kr | 605 kr | 1 307 179 kr | 1 381 410 kr | 1 677 780 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 787 kr | 0 kr | - | - | -167 538 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 22 043 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 894 kr | 5 706 kr | 107 243 kr | 214 418 kr | -50 051 kr |
| Personalkostnader | - | - | 933 841 kr | 1 129 054 kr | 908 977 kr |
| Rörelseresultat | 644 kr | 26 705 kr | 234 289 kr | 205 476 kr | 651 316 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 53 kr | 9 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | - | 8 kr | 325 kr | 973 kr | 2 105 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 644 kr | 26 697 kr | 234 017 kr | 204 512 kr | 649 212 kr |
| Skatt | - | 5 481 kr | 53 475 kr | 53 578 kr | 139 915 kr |
| Årets resultat | 644 kr | 21 216 kr | 180 542 kr | 150 934 kr | 509 297 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 25 644 kr | 52 341 kr | 453 035 kr | 526 890 kr | 949 578 kr |
| Varulager | 22 043 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 1 863 kr | 49 747 kr | 52 988 kr | 207 147 kr | 925 192 kr |
| Kassa och bank | 1 738 kr | 2 594 kr | 400 047 kr | 319 743 kr | 24 386 kr |
| Summa tillgångar | 25 644 kr | 52 341 kr | 453 035 kr | 526 890 kr | 949 578 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 644 kr | 46 860 kr | 227 402 kr | 323 336 kr | 657 205 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 644 kr | 21 860 kr | 147 402 kr | 122 908 kr |
| Årets resultat | 644 kr | 21 216 kr | 180 542 kr | 150 934 kr | 509 297 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 5 481 kr | 225 633 kr | 203 554 kr | 292 373 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 3 484 kr | 863 kr |
| Skatteskulder | - | 5 481 kr | 71 421 kr | 123 509 kr | 141 481 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 0 kr | 146 713 kr | 69 061 kr | 142 529 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 644 kr | 52 341 kr | 453 035 kr | 526 890 kr | 949 578 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Angered, ägnar sig åt följande - Bygga mjukvaruprodukter för informationsteknologi, -fordonsteknik, telekommunikation, halvledare, blockchain. Tillhandahålla mjukvara och ingenjörstjänster till slutanvändare och kunder inom ovan nämnda domäner. - Tillhandahålla tekniska och vetenskapliga konsulttjänster: organisationen kommer att ha ämnesexperter inom informationsteknik, fordonsteknik, telekommunikation, halvledare, blockchain. Organisationen avser att tillhandahålla konsultation om design, utveckling och implementering.
Företrädare
- Harinder Singh K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hteq AB för organisationsnummer?
Hteq AB har organisationsnummer 559299-6267 (5592996267).
Var ligger Hteq AB?
Hteq AB har sin registrerade adress Kardemummaslingan 35, 42442 Angered.
Vilken bransch är Hteq AB verksamt i?
Hteq AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hteq AB?
Hteq AB hade en nettoomsättning på 1 677 780 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hteq AB?
Hteq AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.