Ri2 Consulting AB
Ri2 Consulting AB har organisationsnummer 559299-6721 (5592996721)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-6721
Om företaget
Ri2 Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 7 procent till 1 817 616 kr räkenskapsåret 2025 (1 691 671 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ri2 Consulting AB 1 817 616 kr och redovisade ett resultat på 528 345 kr. Rörelsemarginalen var 36,6 procent, över branschens median (median 24,1 procent). Soliditeten var 81,1 procent, över branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 529,6 procent, över branschens median (median 348,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,6 procent | 24,1 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 81,1 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 529,6 procent | 348,8 procent | 190,4 procent till 719,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,4 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 7,4 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 818 000 kr | 1 309 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 051 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 497 av 9 732 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 733 av 2 576 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 17 127 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 29 973 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 93 014 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 53,4 procent | 27,0 procent | 32,8 procent | 36,7 procent | 36,6 procent |
| Vinstmarginal | 53,4 procent | 27,0 procent | 32,9 procent | 37,1 procent | 36,6 procent |
| Soliditet | 70,9 procent | 77,9 procent | 74,7 procent | 82,3 procent | 81,1 procent |
| Kassalikviditet | 343,8 procent | 453,2 procent | 395,6 procent | 566,5 procent | 529,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,8 procent | 45,5 procent | 59,3 procent | 62,8 procent | 54,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,7 procent | 9,5 procent | 5,7 procent | 7,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 333 000 kr | 1 463 000 kr | 1 601 000 kr | 1 692 000 kr | 1 818 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 588 000 kr | 1 037 000 kr | 1 012 000 kr | 1 001 000 kr | 1 051 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ivarskärrsvägen 11c/o Richard Ritola
16244 Vällingby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska verka inom IT-konsult branchen genom att erbjuda IT konsulter.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 332 861 kr | 1 462 744 kr | 1 601 143 kr | 1 691 671 kr | 1 817 616 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 17 995 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 33 449 kr | 31 320 kr | 63 309 kr | 87 061 kr | 102 151 kr |
| Personalkostnader | 588 131 kr | 1 037 123 kr | 1 012 351 kr | 1 001 212 kr | 1 050 804 kr |
| Rörelseresultat | 711 281 kr | 394 301 kr | 525 483 kr | 621 393 kr | 664 661 kr |
| Ränteintäkter | - | 40 kr | 1 073 kr | 5 786 kr | 1 822 kr |
| Räntekostnader | - | - | 238 kr | 0 kr | 757 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 711 281 kr | 394 341 kr | 526 318 kr | 627 179 kr | 665 726 kr |
| Skatt | 146 634 kr | 81 928 kr | 108 298 kr | 129 211 kr | 137 381 kr |
| Årets resultat | 564 647 kr | 312 413 kr | 418 020 kr | 497 968 kr | 528 345 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 831 473 kr | 881 091 kr | 943 111 kr | 962 577 kr | 1 197 050 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 481 kr | 177 858 kr | 236 144 kr | 388 584 kr | 230 662 kr |
| Kassa och bank | 724 992 kr | 703 233 kr | 706 967 kr | 573 993 kr | 966 388 kr |
| Summa tillgångar | 831 473 kr | 881 091 kr | 943 111 kr | 962 577 kr | 1 197 050 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 589 647 kr | 686 680 kr | 704 700 kr | 792 668 kr | 971 012 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 349 267 kr | 261 680 kr | 269 700 kr | 417 667 kr |
| Årets resultat | 564 647 kr | 312 413 kr | 418 020 kr | 497 968 kr | 528 345 kr |
| Kortfristiga skulder | 241 826 kr | 194 411 kr | 238 411 kr | 169 909 kr | 226 039 kr |
| Leverantörsskulder | 2 036 kr | 478 kr | 653 kr | 1 153 kr | 539 kr |
| Skatteskulder | 47 683 kr | 0 kr | - | - | 6 178 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 182 107 kr | 183 933 kr | 227 758 kr | 158 756 kr | 209 322 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 831 473 kr | 881 091 kr | 943 111 kr | 962 577 kr | 1 197 050 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom IT-konsult branchen genom att erbjuda konsulttjänster inom Agile, IT-säkerhet, programmering samt annan förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Richard R (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ri2 Consulting AB för organisationsnummer?
Ri2 Consulting AB har organisationsnummer 559299-6721 (5592996721).
Var ligger Ri2 Consulting AB?
Ri2 Consulting AB har sin registrerade adress Ivarskärrsvägen 11, 16244 Vällingby.
Vilken bransch är Ri2 Consulting AB verksamt i?
Ri2 Consulting AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ri2 Consulting AB?
Ri2 Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 817 616 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Ri2 Consulting AB?
Ri2 Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ri2 Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Ri2 Consulting AB föreslog en utdelning på 374 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.