JOMA Fordonsfixarn AB
JOMA Fordonsfixarn AB har organisationsnummer 559299-7174 (5592997174)
Aktiebolag • Org.nr: 559299-7174
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarGöteborg
Om företaget
JOMA Fordonsfixarn AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 105 066 kr räkenskapsåret 2025 (1 322 211 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JOMA Fordonsfixarn AB 1 105 066 kr och redovisade ett resultat på -306 533 kr. Rörelsemarginalen var -26,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,9 procent). Soliditeten var 4,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 90,3 procent, under branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -26,7 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -26,7 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,2 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 90,3 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1028,6 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -16,4 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 105 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 539 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 794 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 87 av 127 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Göteborg.
- Plats 9 220 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 22 803 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 136 878 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | -16,2 procent | -23,1 procent | -26,7 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | -16,3 procent | -23,4 procent | -26,7 procent |
| Soliditet | 5,2 procent | 4,6 procent | 3,7 procent | 4,2 procent |
| Kassalikviditet | 36,5 procent | 69,5 procent | 61,4 procent | 90,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 procent | -850,7 procent | -1133,2 procent | -1028,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -44,5 procent | -16,4 procent |
| Omsättning per anställd | 940 000 kr | 1 192 000 kr | 1 322 000 kr | 1 105 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 397 000 kr | 597 000 kr | 727 000 kr | 539 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamlestadsvägen 28141502 Göteborg
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Gamlestadsvägen 281 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tvätt av motorfordon, däckservice, däckhotell, reperation av motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 879 834 kr | 2 383 194 kr | 1 322 211 kr | 1 105 066 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 471 kr | 40 kr | 20 kr | 116 306 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 45 773 kr | 100 631 kr |
| Övriga externa kostnader | 980 625 kr | 1 406 448 kr | 718 423 kr | 744 955 kr |
| Personalkostnader | 793 034 kr | 1 194 545 kr | 726 847 kr | 539 422 kr |
| Avskrivningar | 127 500 kr | 169 130 kr | 136 999 kr | 131 360 kr |
| Rörelseresultat | 15 146 kr | -386 889 kr | -305 811 kr | -294 996 kr |
| Ränteintäkter | - | 88 kr | 12 kr | 1 426 kr |
| Räntekostnader | 955 kr | 2 540 kr | 4 108 kr | 1 487 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 14 191 kr | -389 341 kr | -309 907 kr | -295 057 kr |
| Bokslutsdispositioner | -8 500 kr | 8 500 kr | 11 476 kr | -11 476 kr |
| Skatt | 5 084 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 607 kr | -380 841 kr | -298 431 kr | -306 533 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 322 500 kr | 331 410 kr | 281 411 kr | 95 118 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 322 500 kr | 331 410 kr | 281 411 kr | 95 118 kr |
| Omsättningstillgångar | 165 457 kr | 651 759 kr | 424 232 kr | 610 145 kr |
| Kortfristiga fordringar | 133 840 kr | 405 786 kr | 336 934 kr | 528 411 kr |
| Kassa och bank | 31 617 kr | 245 973 kr | 87 298 kr | 81 734 kr |
| Summa tillgångar | 487 957 kr | 983 169 kr | 705 643 kr | 705 263 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 25 607 kr | 44 766 kr | 26 335 kr | 29 801 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 400 607 kr | 299 766 kr | 311 334 kr |
| Årets resultat | 607 kr | -380 841 kr | -298 431 kr | -306 533 kr |
| Obeskattade reserver | 8 500 kr | 0 kr | -11 476 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 453 850 kr | 938 403 kr | 690 784 kr | 675 462 kr |
| Leverantörsskulder | 8 339 kr | 116 088 kr | 85 445 kr | 383 957 kr |
| Skatteskulder | 5 084 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 424 938 kr | 766 291 kr | 546 346 kr | 232 159 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 487 957 kr | 983 169 kr | 705 643 kr | 705 263 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget har säte i Västra Götalands län, Göteborgs kommun, bedriver verksamhet inom tvätt av motorfordon, däckservice, däckhotell, reparation av motorfordon.
Bolaget har under året erhållit ett ovillkorat aktieägartillskott från moderbolaget Salix AB genom omvandling av en del av moderbolagets fordran.
Företrädare
- Mattias G (styrelseordförande)
- Jörgen L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JOMA Fordonsfixarn AB för organisationsnummer?
JOMA Fordonsfixarn AB har organisationsnummer 559299-7174 (5592997174).
Var ligger JOMA Fordonsfixarn AB?
JOMA Fordonsfixarn AB har sin registrerade adress Gamlestadsvägen 281, 41502 Göteborg.
Vilken bransch är JOMA Fordonsfixarn AB verksamt i?
JOMA Fordonsfixarn AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JOMA Fordonsfixarn AB?
JOMA Fordonsfixarn AB hade en nettoomsättning på 1 105 066 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har JOMA Fordonsfixarn AB?
JOMA Fordonsfixarn AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.