Skogmur 3:1 AB
Skogmur 3:1 AB har organisationsnummer 559300-2149 (5593002149)
Aktiebolag • Org.nr: 559300-2149
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerGävle
Om företaget
Skogmur 3:1 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4901 procent till 500 192 kr räkenskapsåret 2025 (10 001 kr föregående år).
Avvikelsen i nettoomsättningen överstiger 30 % och beror på att stora delar av fastigheten hyrdes ut under 2025, vilket ökade hyresintäkterna. Övervåningen var dock ännu inte färdigställd och planeras att hyras ut under 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Skogmur 3:1 AB 500 192 kr och redovisade ett resultat på 3 085 009 kr. Rörelsemarginalen var 1182,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 3,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 12,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1182,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 724,6 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 12,3 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 99,2 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 858 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 32 av 52 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Gävle.
- Plats 1 687 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 4 401 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 190 318 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 1182,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 724,6 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 0,3 procent | 0,1 procent | 0,0 procent | 3,6 procent |
| Kassalikviditet | 3990,0 procent | 7,8 procent | 13,0 procent | 13,9 procent | 12,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -23,5 procent | -5,8 procent | -1961,2 procent | -2142,2 procent | 99,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 23180104 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 0 kr | 10 001 kr | 500 192 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 950 kr | 0 kr | 12 000 kr | 2 119 624 kr | 7 399 999 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 132 564 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 700 kr | 1 104 kr | 65 775 kr | 396 530 kr | 1 103 152 kr |
| Avskrivningar | - | - | 16 540 kr | 747 252 kr | 748 380 kr |
| Rörelseresultat | -4 750 kr | -1 104 kr | -70 315 kr | 985 843 kr | 5 916 095 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 317 kr | 5 472 kr | 936 kr |
| Räntekostnader | - | 4 kr | 401 364 kr | 1 527 143 kr | 2 292 754 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -4 750 kr | -1 108 kr | -466 362 kr | -535 828 kr | 3 624 277 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 539 268 kr |
| Årets resultat | -4 750 kr | -1 108 kr | -466 362 kr | -535 828 kr | 3 085 009 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 7 098 050 kr | 7 098 050 kr | 18 639 880 kr | 63 862 236 kr | 78 713 145 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 098 050 kr | 7 098 050 kr | 18 457 920 kr | 63 543 964 kr | 78 478 569 kr |
| Omsättningstillgångar | 199 500 kr | 392 kr | 1 807 762 kr | 6 647 935 kr | 7 496 371 kr |
| Kortfristiga fordringar | 950 kr | 0 kr | 1 941 841 kr | 6 162 563 kr | 831 652 kr |
| Kassa och bank | 198 550 kr | 392 kr | -134 079 kr | 485 372 kr | 6 664 719 kr |
| Summa tillgångar | 7 297 550 kr | 7 098 442 kr | 20 447 642 kr | 70 510 171 kr | 86 209 516 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 20 250 kr | 19 142 kr | 23 780 kr | 25 013 kr | 3 110 022 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -4 750 kr | 465 142 kr | 535 841 kr | 13 kr |
| Årets resultat | -4 750 kr | -1 108 kr | -466 362 kr | -535 828 kr | 3 085 009 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 000 kr | 5 000 kr | 13 947 105 kr | 47 836 761 kr | 60 964 797 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 20 939 kr | 85 145 kr | 2 501 866 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 24 050 kr | 703 033 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 6 750 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 297 550 kr | 7 098 442 kr | 20 447 642 kr | 70 510 171 kr | 86 209 516 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget äger och förvaltar fastigheter. Företaget har sitt säte i Gävle.
Bolagets villkorade aktieägartillskott uppgår per balansdagen till 1 008 060 kronor.
Företrädare
- Henrik H
- Mikael K
- Kjell N
Undertecknad i Gävle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Skogmur 3:1 AB för organisationsnummer?
Skogmur 3:1 AB har organisationsnummer 559300-2149 (5593002149).
Var ligger Skogmur 3:1 AB?
Skogmur 3:1 AB har sin registrerade adress Box 231, 80104 Gävle.
Vilken bransch är Skogmur 3:1 AB verksamt i?
Skogmur 3:1 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Skogmur 3:1 AB?
Skogmur 3:1 AB hade en nettoomsättning på 500 192 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.