ZMA AB
ZMA AB har organisationsnummer 559300-6124 (5593006124)
Aktiebolag • Org.nr: 559300-6124
Om företaget
ZMA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 1 003 451 kr räkenskapsåret 2025 (1 618 340 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ZMA AB 1 003 451 kr och redovisade ett resultat på 174 804 kr. Rörelsemarginalen var 21,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 44,2 procent, under branschens median (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 146,8 procent, under branschens median (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,7 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,7 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,2 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 146,8 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 91,1 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -38,0 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 003 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 494 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 619 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 109 av 255 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Göteborg.
- Plats 9 751 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 24 072 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 144 926 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,6 procent | 13,6 procent | -0,9 procent | 21,7 procent |
| Vinstmarginal | 33,5 procent | 13,6 procent | -0,8 procent | 21,7 procent |
| Soliditet | 26,6 procent | 39,8 procent | 5,3 procent | 44,2 procent |
| Kassalikviditet | 83,5 procent | 164,6 procent | 91,9 procent | 146,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,1 procent | 42,6 procent | -76,8 procent | 91,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 136,4 procent | - | -38,0 procent |
| Omsättning per anställd | 448 000 kr | 1 059 000 kr | 539 000 kr | 1 003 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 47 000 kr | 321 000 kr | 314 000 kr | 494 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyrklöversgatan 13c/o Mia Leutola
41721 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Fyrklöversgatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Skönhetssalong, utför tjänster som klippning, färgning, makeup, fransar bryn etc.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 447 770 kr | 1 058 675 kr | 1 618 340 kr | 1 003 451 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 34 640 kr | 0 kr | 21 785 kr | 31 813 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 71 123 kr | 277 534 kr | 241 393 kr | 113 151 kr |
| Övriga externa kostnader | 213 942 kr | 238 322 kr | 462 623 kr | 297 717 kr |
| Personalkostnader | 46 966 kr | 320 776 kr | 942 158 kr | 494 302 kr |
| Rörelseresultat | 150 379 kr | 144 204 kr | -14 291 kr | 217 262 kr |
| Ränteintäkter | - | 11 kr | 1 835 kr | 358 kr |
| Räntekostnader | 332 kr | -22 kr | 767 kr | 67 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 150 047 kr | 144 237 kr | -13 223 kr | 217 553 kr |
| Bokslutsdispositioner | -37 519 kr | -36 793 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatt | 23 187 kr | 22 738 kr | 0 kr | 42 749 kr |
| Årets resultat | 89 341 kr | 84 706 kr | -13 223 kr | 174 804 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 380 629 kr | 449 709 kr | 272 639 kr | 384 257 kr |
| Varulager | 147 897 kr | 77 058 kr | 76 368 kr | 163 535 kr |
| Kortfristiga fordringar | 50 968 kr | 129 086 kr | 67 929 kr | 93 943 kr |
| Kassa och bank | 181 764 kr | 243 565 kr | 128 341 kr | 126 779 kr |
| Summa tillgångar | 430 629 kr | 499 709 kr | 322 639 kr | 434 257 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 114 341 kr | 199 047 kr | 17 208 kr | 191 958 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 89 341 kr | 5 431 kr | -7 846 kr |
| Årets resultat | 89 341 kr | 84 706 kr | -13 223 kr | 174 804 kr |
| Obeskattade reserver | 37 519 kr | 74 312 kr | 91 964 kr | 91 964 kr |
| Kortfristiga skulder | 278 769 kr | 226 350 kr | 213 467 kr | 150 335 kr |
| Leverantörsskulder | 6 335 kr | 162 kr | 86 672 kr | 13 059 kr |
| Skatteskulder | 23 187 kr | 45 925 kr | -22 924 kr | 20 158 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 231 258 kr | 159 283 kr | 144 405 kr | 111 244 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 430 629 kr | 499 709 kr | 322 639 kr | 434 257 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver skönhetsverksamhet och erbjuder tjänster inom hårvård, färgbehandling, makeup samt behandlingar av fransar och ögonbryn.Bolaget har sitt säte i Göteborg.
Företrädare
- Mia Paulina L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ZMA AB för organisationsnummer?
ZMA AB har organisationsnummer 559300-6124 (5593006124).
Var ligger ZMA AB?
ZMA AB har sin registrerade adress Fyrklöversgatan 13, 41721 Göteborg.
Vilken bransch är ZMA AB verksamt i?
ZMA AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ZMA AB?
ZMA AB hade en nettoomsättning på 1 003 451 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ZMA AB?
ZMA AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår ZMA AB någon utdelning?
Styrelsen i ZMA AB föreslog en utdelning på 80 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.