Norberg Rail AB
Norberg Rail AB har organisationsnummer 559300-8633 (5593008633)
Aktiebolag • Org.nr: 559300-8633
Om företaget
Norberg Rail AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 3 367 880 kr räkenskapsåret 2025 (3 652 938 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Norberg Rail AB 3 367 880 kr och redovisade ett resultat på 74 507 kr. Rörelsemarginalen var 3,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,1 procent). Soliditeten var 34,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 180,4 procent, under branschens median (median 250,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 19,1 procent | 6,3 procent till 31,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,7 procent | 18,2 procent | 5,8 procent till 33,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,1 procent | 53,3 procent | 34,4 procent till 74,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 180,4 procent | 250,3 procent | 151,7 procent till 447,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 procent | 44,4 procent | 12,3 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -7,8 procent | 5,6 procent | -24,1 procent till 32,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 73 av 250 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor.
- Plats 6 av 18 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor med säte i Borlänge.
- Plats 291 av 1 424 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 1 583 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 52 203 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,6 procent | -3,0 procent | 10,0 procent | 3,4 procent |
| Vinstmarginal | 14,3 procent | -3,6 procent | 9,1 procent | 2,7 procent |
| Soliditet | 50,8 procent | 38,4 procent | 42,3 procent | 34,1 procent |
| Kassalikviditet | 225,3 procent | 193,0 procent | 282,8 procent | 180,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 64,1 procent | -44,7 procent | 55,6 procent | 19,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -16,5 procent | 41,3 procent | -7,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 548 000 kr | 1 293 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 748 000 kr | 918 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gångstigen 1478468 Borlänge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Gångstigen 14 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Banarbete inom Järnväg, Allt ifrån reparation till nybyggnation av spår,växlar kanilisation osv.
Bransch
- 42120Anläggning av järnvägar och tunnelbanorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 096 710 kr | 2 585 547 kr | 3 652 938 kr | 3 367 880 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 286 685 kr | 186 450 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 274 063 kr | 38 220 kr |
| Övriga externa kostnader | 531 629 kr | 682 733 kr | 861 330 kr | 794 808 kr |
| Personalkostnader | 1 495 850 kr | 1 835 574 kr | 2 309 276 kr | 2 458 238 kr |
| Avskrivningar | 36 984 kr | 53 000 kr | 128 426 kr | 150 239 kr |
| Rörelseresultat | 452 086 kr | -77 941 kr | 366 528 kr | 112 825 kr |
| Ränteintäkter | 663 kr | 1 852 kr | 3 075 kr | 642 kr |
| Räntekostnader | 8 766 kr | 15 912 kr | 37 545 kr | 23 137 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 443 983 kr | -92 001 kr | 332 058 kr | 90 330 kr |
| Skatt | 96 187 kr | 0 kr | 74 423 kr | 15 823 kr |
| Årets resultat | 347 796 kr | -92 001 kr | 257 635 kr | 74 507 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 228 016 kr | 175 016 kr | 528 589 kr | 378 349 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 228 016 kr | 175 016 kr | 528 589 kr | 378 349 kr |
| Omsättningstillgångar | 840 882 kr | 361 166 kr | 567 920 kr | 758 624 kr |
| Kortfristiga fordringar | 80 539 kr | 236 196 kr | 261 927 kr | 265 040 kr |
| Kassa och bank | 760 343 kr | 124 970 kr | 305 993 kr | 493 584 kr |
| Summa tillgångar | 1 068 898 kr | 536 182 kr | 1 096 509 kr | 1 136 973 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 542 942 kr | 205 941 kr | 463 576 kr | 388 082 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 170 146 kr | 272 942 kr | 180 941 kr | 288 575 kr |
| Årets resultat | 347 796 kr | -92 001 kr | 257 635 kr | 74 507 kr |
| Kortfristiga skulder | 373 150 kr | 187 169 kr | 200 791 kr | 420 427 kr |
| Leverantörsskulder | 42 845 kr | 11 910 kr | 48 846 kr | 74 691 kr |
| Skatteskulder | 144 153 kr | 0 kr | 0 kr | 22 951 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 65 825 kr | 55 528 kr | 38 157 kr | 74 229 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 068 898 kr | 536 182 kr | 1 096 509 kr | 1 136 973 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Borlänges verksamhet består av anläggning av järnvägar och tunnelbanor.
Företrädare
- Simon N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Norberg Rail AB för organisationsnummer?
Norberg Rail AB har organisationsnummer 559300-8633 (5593008633).
Var ligger Norberg Rail AB?
Norberg Rail AB har sin registrerade adress Gångstigen 14, 78468 Borlänge.
Vilken bransch är Norberg Rail AB verksamt i?
Norberg Rail AB är registrerat i branschen anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Norberg Rail AB?
Norberg Rail AB hade en nettoomsättning på 3 367 880 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Norberg Rail AB någon utdelning?
Styrelsen i Norberg Rail AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.