Brandstationen i Jonstorp AB
Brandstationen i Jonstorp AB har organisationsnummer 559300-9078 (5593009078)
Aktiebolag • Org.nr: 559300-9078
Om företaget
Brandstationen i Jonstorp AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jonstorp. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 1 347 968 kr räkenskapsåret 2025 (904 362 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Brandstationen i Jonstorp AB 1 347 968 kr och redovisade ett resultat på 38 603 kr. Rörelsemarginalen var 3,6 procent, över branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 64,4 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 193,0 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,6 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 64,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 193,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 58,0 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 49,1 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 512 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 25 av 34 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Ängelholm.
- Plats 480 av 1 331 aktiebolag med säte i Ängelholm.
- Plats 13 778 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 119 907 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,6 procent | 0,4 procent | 0,7 procent | 3,6 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 0,5 procent | 0,7 procent | 3,6 procent |
| Soliditet | 8,0 procent | 9,5 procent | 19,3 procent | 64,4 procent |
| Kassalikviditet | 85,0 procent | 67,4 procent | 85,5 procent | 193,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,8 procent | 32,8 procent | 22,3 procent | 58,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 84,6 procent | -41,4 procent | 49,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lillvägen 426371 Jonstorp
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Lillvägen 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Restaurangverksamhet med inriktning på BBQ och Low & Slow, Bar med serveringstillstånd. Take away.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 835 375 kr | 1 542 056 kr | 904 362 kr | 1 347 968 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 11 107 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 299 432 kr | 739 042 kr | 332 525 kr | 483 504 kr |
| Övriga externa kostnader | 530 775 kr | 802 281 kr | 552 780 kr | 803 535 kr |
| Avskrivningar | - | 5 215 kr | 12 516 kr | 12 524 kr |
| Rörelseresultat | 5 168 kr | 6 625 kr | 6 541 kr | 48 405 kr |
| Ränteintäkter | - | 599 kr | 254 kr | 168 kr |
| Räntekostnader | 233 kr | 103 kr | 24 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 4 935 kr | 7 121 kr | 6 771 kr | 48 573 kr |
| Skatt | - | - | 543 kr | 9 970 kr |
| Årets resultat | 4 935 kr | 7 121 kr | 6 228 kr | 38 603 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 57 404 kr | 44 888 kr | 32 364 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 57 404 kr | 44 888 kr | 32 364 kr |
| Omsättningstillgångar | 182 585 kr | 170 201 kr | 99 959 kr | 70 932 kr |
| Varulager | 39 712 kr | 31 403 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 41 637 kr | 14 595 kr | 82 028 kr | 18 000 kr |
| Kassa och bank | 101 236 kr | 124 203 kr | 17 931 kr | 52 932 kr |
| Summa tillgångar | 182 585 kr | 227 605 kr | 144 847 kr | 103 296 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 14 597 kr | 21 718 kr | 27 946 kr | 66 549 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -15 338 kr | -10 403 kr | -3 282 kr | 2 946 kr |
| Årets resultat | 4 935 kr | 7 121 kr | 6 228 kr | 38 603 kr |
| Kortfristiga skulder | 167 988 kr | 205 887 kr | 116 901 kr | 36 747 kr |
| Leverantörsskulder | 69 694 kr | 19 511 kr | 18 526 kr | 21 920 kr |
| Skatteskulder | - | - | 543 kr | 6 198 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 48 294 kr | 125 527 kr | 97 832 kr | 8 629 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 182 585 kr | 227 605 kr | 144 847 kr | 103 296 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Ängelholm, bedriver verksamhet inom restaurangbranschen
Företrädare
- Jonas Peter Nyberg N (styrelseordförande)
- Maj Gullvi J (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brandstationen i Jonstorp AB för organisationsnummer?
Brandstationen i Jonstorp AB har organisationsnummer 559300-9078 (5593009078).
Var ligger Brandstationen i Jonstorp AB?
Brandstationen i Jonstorp AB har sin registrerade adress Lillvägen 4, 26371 Jonstorp.
Vilken bransch är Brandstationen i Jonstorp AB verksamt i?
Brandstationen i Jonstorp AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brandstationen i Jonstorp AB?
Brandstationen i Jonstorp AB hade en nettoomsättning på 1 347 968 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ängelholm
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.