Bergmans Maskin AB
Bergmans Maskin AB har organisationsnummer 559301-3187 (5593013187)
Aktiebolag • Org.nr: 559301-3187
Om företaget
Bergmans Maskin AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Njurunda. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 13 245 000 kr räkenskapsåret 2025 (17 690 737 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bergmans Maskin AB 13 245 000 kr och redovisade ett resultat på -200 956 kr. Rörelsemarginalen var -1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 86,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,9 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,6 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,5 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -25,6 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -25,1 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 881 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 285 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 402 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 6 av 60 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Sundsvall.
- Plats 107 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 314 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 15 148 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 6,0 procent | 11,2 procent | -1,9 procent |
| Vinstmarginal | 13,6 procent | 0,0 procent | 9,1 procent | -4,5 procent |
| Soliditet | 14,3 procent | 5,2 procent | 15,2 procent | 8,6 procent |
| Kassalikviditet | 48,9 procent | 48,0 procent | 73,5 procent | 86,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,1 procent | -0,5 procent | 79,0 procent | -25,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 46,8 procent | - | -25,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 249 000 kr | 1 376 000 kr | 5 725 000 kr | 1 881 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 193 000 kr | 249 000 kr | 784 000 kr | 285 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Odalvägen 2886241 Njurunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom området för anläggnings- och markarbeten och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med och förvaltning av värdepapper.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 873 852 kr | 2 751 727 kr | 17 690 737 kr | 13 245 211 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 133 429 kr | 369 589 kr | 145 958 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 95 352 kr | 739 091 kr | 9 663 901 kr | 8 482 955 kr |
| Övriga externa kostnader | 816 419 kr | 691 621 kr | 3 316 145 kr | 2 073 004 kr |
| Personalkostnader | 289 920 kr | 497 105 kr | 2 421 336 kr | 2 005 873 kr |
| Avskrivningar | 350 928 kr | 793 175 kr | 685 288 kr | 726 563 kr |
| Rörelseresultat | 321 233 kr | 164 164 kr | 1 973 656 kr | -247 910 kr |
| Ränteintäkter | - | 124 kr | 2 315 kr | 807 kr |
| Räntekostnader | 65 495 kr | 163 152 kr | 368 462 kr | 353 853 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 255 738 kr | 1 136 kr | 1 607 509 kr | -600 956 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -400 000 kr | 400 000 kr |
| Skatt | 54 894 kr | 2 391 kr | 270 696 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 200 844 kr | -1 255 kr | 936 813 kr | -200 956 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 438 001 kr | 4 112 524 kr | 5 882 172 kr | 6 853 492 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 438 001 kr | 4 112 524 kr | 5 882 172 kr | 6 853 492 kr |
| Omsättningstillgångar | 312 610 kr | 666 861 kr | 1 941 098 kr | 2 293 852 kr |
| Kortfristiga fordringar | 312 610 kr | 666 861 kr | 1 314 918 kr | 2 263 852 kr |
| Kassa och bank | - | - | 581 180 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 1 750 611 kr | 4 779 385 kr | 7 823 270 kr | 9 147 344 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 250 844 kr | 249 589 kr | 1 186 402 kr | 785 446 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 200 844 kr | 199 589 kr | 936 402 kr |
| Årets resultat | 200 844 kr | -1 255 kr | 936 813 kr | -200 956 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 400 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 639 882 kr | 1 389 784 kr | 2 639 848 kr | 2 651 007 kr |
| Leverantörsskulder | 76 782 kr | 219 385 kr | 1 203 728 kr | 830 741 kr |
| Skatteskulder | 6 753 kr | 0 kr | 242 841 kr | 228 583 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 171 630 kr | 234 910 kr | 129 218 kr | 377 433 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 750 611 kr | 4 779 385 kr | 7 823 270 kr | 9 147 344 kr |
Företrädare
- Tobias B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bergmans Maskin AB för organisationsnummer?
Bergmans Maskin AB har organisationsnummer 559301-3187 (5593013187).
Var ligger Bergmans Maskin AB?
Bergmans Maskin AB har sin registrerade adress Odalvägen 28, 86241 Njurunda.
Vilken bransch är Bergmans Maskin AB verksamt i?
Bergmans Maskin AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bergmans Maskin AB?
Bergmans Maskin AB hade en nettoomsättning på 13 245 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bergmans Maskin AB?
Bergmans Maskin AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.