Recruitler AB
Recruitler AB har organisationsnummer 559301-5885 (5593015885)
Aktiebolag • Org.nr: 559301-5885
Om företaget
Recruitler AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 41 procent till 201 000 kr räkenskapsåret 2025 (340 000 kr föregående år).
Bolaget har under året fått en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Recruitler AB 201 000 kr och redovisade ett resultat på -14 571 kr. Rörelsemarginalen var -7,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,7 procent). Soliditeten var 94,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 1704,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 226,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,6 procent | 7,7 procent | -0,4 procent till 24,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -7,5 procent | 7,8 procent | 0,0 procent till 24,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 94,1 procent | 53,3 procent | 28,2 procent till 77,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1704,5 procent | 226,3 procent | 132,3 procent till 446,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,8 procent | 12,5 procent | -7,5 procent till 53,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -40,9 procent | -3,9 procent | -36,9 procent till 39,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 935 av 1 355 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering.
- Plats 9 av 16 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i Gävle.
- Plats 1 994 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 5 230 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 227 949 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -95,1 procent | 62,3 procent | 27,7 procent | -70,5 procent | -7,6 procent |
| Vinstmarginal | -95,0 procent | 62,3 procent | 29,3 procent | -69,4 procent | -7,5 procent |
| Soliditet | 75,5 procent | 80,7 procent | 78,9 procent | 82,8 procent | 94,1 procent |
| Kassalikviditet | 408,2 procent | 752,6 procent | 773,9 procent | 581,9 procent | 1704,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -77,0 procent | 52,2 procent | 8,5 procent | -71,4 procent | -5,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 166,9 procent | -48,0 procent | 53,2 procent | -40,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Första Magasinsgatan 380310 Gävle
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Första Magasinsgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Erbjuda konsulttjänster såsom hela och delar av rekryterings- processen till företag och organisationer inom Sverige. Erbjudandet ska innehålla konsulthjälp med framtagning av arbetsplatsanalyser, stöd i att hitta och välja rätt kandidater så organisationen långsiktligt blir framgångsrikare i sin kompetensutveckling.
Bransch
- 78100Arbetsförmedling och rekryteringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 160 400 kr | 427 000 kr | 222 079 kr | 339 992 kr | 200 842 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 264 624 kr | 132 341 kr | 106 311 kr | 534 127 kr | 186 042 kr |
| Övriga externa kostnader | 48 014 kr | 28 544 kr | 54 266 kr | 45 403 kr | 29 988 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 92 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -152 238 kr | 266 115 kr | 61 502 kr | -239 630 kr | -15 188 kr |
| Ränteintäkter | - | 185 kr | 4 200 kr | 4 428 kr | 817 kr |
| Räntekostnader | - | 244 kr | 395 kr | 611 kr | 200 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -152 238 kr | 266 056 kr | 65 307 kr | -235 813 kr | -14 571 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -30 702 kr | -16 433 kr | 47 135 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 18 972 kr | 10 155 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -152 238 kr | 216 382 kr | 38 719 kr | -188 678 kr | -14 571 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 261 925 kr | 513 014 kr | 574 191 kr | 319 004 kr | 265 172 kr |
| Kortfristiga fordringar | 166 974 kr | 95 977 kr | 48 159 kr | 134 946 kr | 165 286 kr |
| Kassa och bank | 94 951 kr | 417 037 kr | 526 032 kr | 184 058 kr | 99 886 kr |
| Summa tillgångar | 261 925 kr | 513 014 kr | 574 191 kr | 319 004 kr | 265 172 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 197 762 kr | 414 144 kr | 452 863 kr | 264 186 kr | 249 615 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 300 000 kr | 147 762 kr | 364 144 kr | 402 863 kr | 214 186 kr |
| Årets resultat | -152 238 kr | 216 382 kr | 38 719 kr | -188 678 kr | -14 571 kr |
| Obeskattade reserver | - | 30 702 kr | 47 135 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 64 163 kr | 68 168 kr | 74 193 kr | 54 818 kr | 15 557 kr |
| Leverantörsskulder | 50 860 kr | 7 500 kr | 20 625 kr | 50 818 kr | 821 kr |
| Skatteskulder | - | 18 972 kr | 29 127 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 303 kr | 37 696 kr | 20 441 kr | 0 kr | 10 736 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 261 925 kr | 513 014 kr | 574 191 kr | 319 004 kr | 265 172 kr |
Företrädare
- Torgny B (ordförande)
- Ylva P
Undertecknad i Gävle 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Recruitler AB för organisationsnummer?
Recruitler AB har organisationsnummer 559301-5885 (5593015885).
Var ligger Recruitler AB?
Recruitler AB har sin registrerade adress Första Magasinsgatan 3, 80310 Gävle.
Vilken bransch är Recruitler AB verksamt i?
Recruitler AB är registrerat i branschen arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Recruitler AB?
Recruitler AB hade en nettoomsättning på 201 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.