Immunize AB
Immunize AB har organisationsnummer 559301-9523 (5593019523)
Aktiebolag • Org.nr: 559301-9523
Om företaget
Immunize AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Oxie. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78100). Sidoverksamheter inkluderar frisörer och barberare och personalutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 21 procent till 542 341 kr räkenskapsåret 2026 (685 392 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Immunize AB 542 341 kr och redovisade ett resultat på -238 695 kr. Rörelsemarginalen var -43,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 22,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,2 procent). Kassalikviditeten var 32,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 252,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -43,8 procent | 14,2 procent | 0,5 procent till 38,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -44,0 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 36,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,1 procent | 62,2 procent | 38,5 procent till 90,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 32,3 procent | 252,0 procent | 146,9 procent till 559,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -348,1 procent | 10,8 procent | -8,2 procent till 55,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -20,9 procent | -8,5 procent | -48,5 procent till 18,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 542 000 kr | 796 000 kr | 467 000 kr till 1 203 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 484 000 kr | 443 000 kr | 127 000 kr till 669 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 766 av 1 358 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering.
- Plats 44 av 73 aktiebolag inom arbetsförmedling och rekrytering med säte i Malmö.
- Plats 6 103 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 21 604 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 186 061 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 9,0 procent | 0,2 procent | -43,8 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 8,5 procent | 0,1 procent | -44,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 61,0 procent | 17,2 procent | 22,1 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 30,0 procent | 18,6 procent | 32,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 0,0 procent | 55,9 procent | 1,1 procent | -348,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 46,8 procent | -20,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 467 000 kr | - | 542 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 247 000 kr | - | 484 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
hammarbacksvägen 77c/o Mazen Dib
23836 Oxie
Verksamhetsbeskrivning
Vi kommer att arbeta med att ta fram och sälja produkter inom hälsokost.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 466 933 kr | 685 392 kr | 542 341 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 8 484 kr |
| Övriga externa kostnader | - | - | 177 483 kr | 272 373 kr | 254 308 kr |
| Personalkostnader | - | - | 247 223 kr | 361 887 kr | 484 278 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 42 227 kr | 1 132 kr | -237 761 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 4 kr | -1 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 334 kr | 281 kr | 933 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | 0 kr | 39 893 kr | 855 kr | -238 695 kr |
| Skatt | - | - | 8 260 kr | 218 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 31 633 kr | 637 kr | -238 695 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 82 000 kr | 282 000 kr | 232 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 200 000 kr | 150 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 82 000 kr | 82 000 kr | 82 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 10 846 kr | 51 338 kr | 78 074 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 1 327 kr | 69 178 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 25 000 kr | 10 846 kr | 50 011 kr | 8 896 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 92 846 kr | 333 338 kr | 310 074 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 56 633 kr | 57 270 kr | 68 574 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | - | - | 31 633 kr | 282 269 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 31 633 kr | 637 kr | -238 695 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | 36 213 kr | 276 068 kr | 241 500 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 58 224 kr |
| Skatteskulder | - | - | 8 260 kr | 8 478 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 20 953 kr | 262 040 kr | 150 070 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 25 000 kr | 92 846 kr | 333 338 kr | 310 074 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver frisörverksamhet samt relaterade tjänster inom skönhetsbranschen. Företaget har sitt säte i Skåne län, Malmö kommun.
Företrädare
- Mazen D (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Immunize AB för organisationsnummer?
Immunize AB har organisationsnummer 559301-9523 (5593019523).
Var ligger Immunize AB?
Immunize AB har sin registrerade adress hammarbacksvägen 77, 23836 Oxie.
Vilken bransch är Immunize AB verksamt i?
Immunize AB är registrerat i branschen arbetsförmedling och rekrytering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Immunize AB?
Immunize AB hade en nettoomsättning på 542 341 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Immunize AB?
Immunize AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.