Harging Solution AB

Harging Solution AB har organisationsnummer 559302-1552 (5593021552)

Aktiebolag • Org.nr: 559302-1552

DataprogrammeringVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Harging Solution AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).

Ekonomi

279 000 krOmsättning▼ 1 procent
236 085 krÅrets resultat
1Antal anställda
77,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 1 procent till 279 000 kr räkenskapsåret 2025 (281 000 kr föregående år).

Omsättningen har ökat till följd av större projekt.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Harging Solution AB 279 000 kr och redovisade ett resultat på 236 085 kr. Rörelsemarginalen var 38,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 77,3 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 73,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal38,8 procent21,5 procent3,6 procent till 38,0 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal99,6 procent22,4 procent3,9 procent till 39,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet77,3 procent67,1 procent43,8 procent till 88,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet73,4 procent330,7 procent172,8 procent till 706,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital44,4 procent15,3 procent-6,0 procent till 50,9 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt-0,7 procent-1,6 procent-27,5 procent till 16,2 procentöver branschens median
Omsättning per anställd279 000 kr1 143 000 kr545 000 kr till 1 601 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd18 000 kr714 000 kr362 000 kr till 906 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 7 480 av 12 408 aktiebolag inom dataprogrammering.
  • Plats 97 av 169 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Västerås.
  • Plats 3 039 av 4 685 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 4 610 av 6 904 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 213 776 av 330 584 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-79,6 procent25,3 procent50,0 procent38,8 procent
Vinstmarginal-79,3 procent55,0 procent85,4 procent99,6 procent
Soliditet51,0 procent75,8 procent53,3 procent74,3 procent77,3 procent
Kassalikviditet236,3 procent268,0 procent40,8 procent127,7 procent73,4 procent
Avkastning på eget kapital55,1 procent65,5 procent67,7 procent62,0 procent44,4 procent
Omsättningstillväxt--12,7 procent66,3 procent-0,7 procent
Omsättning per anställd97 000 kr150 000 kr169 000 kr281 000 kr279 000 kr
Personalkostnad per anställd17 000 kr14 000 kr87 000 kr83 000 kr18 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Kantorsvägen 9
c/o c/o Filip Harging
72592 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Konsultverksamhet inom IT samt Web-utveckling

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20212022202320242025
Nettoomsättning96 957 kr150 389 kr168 707 kr280 911 kr278 802 kr
Övriga externa kostnader23 536 kr16 637 kr39 355 kr57 448 kr152 294 kr
Personalkostnader16 889 kr14 407 kr86 515 kr82 843 kr18 237 kr
Rörelseresultat53 505 kr119 345 kr42 837 kr140 620 kr108 271 kr
Ränteintäkter-1 kr240 kr-21 kr148 kr
Räntekostnader--119 kr453 kr0 kr
Resultat efter finansiella poster53 505 kr119 346 kr92 958 kr240 146 kr278 419 kr
Bokslutsdispositioner-14 000 kr14 000 kr-10 000 kr-35 000 kr-25 000 kr
Skatt8 882 kr27 599 kr6 762 kr21 811 kr17 334 kr
Årets resultat30 623 kr105 747 kr76 196 kr183 335 kr236 085 kr

Balansräkning

Post20212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar75 000 kr75 000 kr175 000 kr325 000 kr625 000 kr
Finansiella anläggningstillgångar75 000 kr75 000 kr175 000 kr325 000 kr625 000 kr
Omsättningstillgångar34 023 kr137 768 kr36 173 kr73 213 kr63 389 kr
Kortfristiga fordringar167 kr3 837 kr29 416 kr23 096 kr35 136 kr
Kassa och bank33 856 kr133 931 kr6 757 kr50 117 kr28 253 kr
Summa tillgångar109 023 kr212 768 kr211 173 kr398 213 kr688 389 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital55 623 kr161 370 kr112 566 kr295 901 kr531 987 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-30 623 kr11 370 kr87 566 kr270 901 kr
Årets resultat30 623 kr105 747 kr76 196 kr183 335 kr236 085 kr
Obeskattade reserver14 000 kr0 kr10 000 kr45 000 kr70 000 kr
Kortfristiga skulder14 400 kr51 397 kr88 607 kr57 312 kr86 403 kr
Leverantörsskulder---149 kr0 kr
Skatteskulder8 882 kr36 481 kr20 539 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder5 518 kr14 916 kr68 068 kr57 163 kr84 434 kr
Summa eget kapital och skulder109 023 kr212 768 kr211 173 kr398 213 kr688 389 kr

Företrädare

  • Filip H

Undertecknad i Västerås 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-02-16
Registrerat hos Bolagsverket
Harging Solution AB
2021-02-19
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Harging Solution AB för organisationsnummer?

Harging Solution AB har organisationsnummer 559302-1552 (5593021552).

Var ligger Harging Solution AB?

Harging Solution AB har sin registrerade adress Kantorsvägen 9, 72592 Västerås.

Vilken bransch är Harging Solution AB verksamt i?

Harging Solution AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Harging Solution AB?

Harging Solution AB hade en nettoomsättning på 279 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Harging Solution AB?

Harging Solution AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-02-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-01

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar