Elma Fastighet AB
Elma Fastighet AB har organisationsnummer 559302-6239 (5593026239)
Aktiebolag • Org.nr: 559302-6239
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerAlnö
Om företaget
Elma Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Alnö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 444 000 kr räkenskapsåret 2025 (399 011 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Elma Fastighet AB 444 000 kr och redovisade ett resultat på 66 415 kr. Rörelsemarginalen var 50,8 procent, över branschens median (median 32,3 procent). Soliditeten var 11,5 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 91,1 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,8 procent | 32,3 procent | 5,7 procent till 55,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 40,1 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,5 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 91,1 procent | 119,8 procent | 35,9 procent till 363,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 48,7 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 11,3 procent | 1,6 procent | -7,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 148 av 5 142 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 34 av 55 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Sundsvall.
- Plats 1 606 av 2 719 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 3 738 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 196 339 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,1 procent | 15,5 procent | 33,7 procent | 37,3 procent | 50,8 procent |
| Vinstmarginal | -6,2 procent | 3,6 procent | 15,4 procent | 23,6 procent | 40,1 procent |
| Soliditet | 1,3 procent | 1,4 procent | 4,0 procent | 6,0 procent | 11,5 procent |
| Kassalikviditet | 64,0 procent | 62,6 procent | 52,3 procent | 58,1 procent | 91,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -76,5 procent | 8,2 procent | 67,3 procent | 32,8 procent | 48,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 78,1 procent | 2,5 procent | 25,9 procent | 11,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hartungvägen 1886591 Alnö
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Hartungvägen 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 173 536 kr | 309 049 kr | 316 901 kr | 399 011 kr | 443 819 kr |
| Övriga externa kostnader | 139 654 kr | 232 920 kr | 171 890 kr | 211 220 kr | 179 107 kr |
| Avskrivningar | 23 379 kr | 28 106 kr | 38 184 kr | 39 054 kr | 39 051 kr |
| Rörelseresultat | 10 503 kr | 48 023 kr | 106 827 kr | 148 737 kr | 225 661 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 45 kr | 1 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 21 341 kr | 36 765 kr | 58 076 kr | 54 462 kr | 47 346 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 838 kr | 11 258 kr | 48 796 kr | 94 276 kr | 178 315 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -10 000 kr | -11 000 kr | -65 000 kr | -93 987 kr |
| Skatt | - | - | 6 105 kr | 6 295 kr | 17 913 kr |
| Årets resultat | -10 838 kr | 1 258 kr | 31 691 kr | 22 981 kr | 66 415 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 006 930 kr | 978 824 kr | 1 028 229 kr | 989 175 kr | 950 124 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 006 930 kr | 978 824 kr | 1 028 229 kr | 989 175 kr | 950 124 kr |
| Omsättningstillgångar | 86 514 kr | 118 685 kr | 153 682 kr | 173 895 kr | 233 536 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 818 kr | 91 681 kr | 152 245 kr | 173 435 kr | 230 508 kr |
| Kassa och bank | 38 696 kr | 27 004 kr | 1 437 kr | 460 kr | 3 028 kr |
| Summa tillgångar | 1 093 444 kr | 1 097 509 kr | 1 181 911 kr | 1 163 070 kr | 1 183 660 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 14 162 kr | 15 420 kr | 47 111 kr | 70 092 kr | 136 507 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -10 838 kr | -9 580 kr | 22 111 kr | 45 092 kr |
| Årets resultat | -10 838 kr | 1 258 kr | 31 691 kr | 22 981 kr | 66 415 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 28 987 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 282 kr | 189 689 kr | 294 000 kr | 299 478 kr | 256 266 kr |
| Leverantörsskulder | 12 576 kr | 30 831 kr | 11 950 kr | 28 887 kr | 39 060 kr |
| Skatteskulder | - | 12 250 kr | 30 605 kr | 25 352 kr | 20 945 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 95 197 kr | 102 041 kr | 111 773 kr | 107 533 kr | 21 130 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 093 444 kr | 1 097 509 kr | 1 181 911 kr | 1 163 070 kr | 1 183 660 kr |
Företrädare
- Magnus D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elma Fastighet AB för organisationsnummer?
Elma Fastighet AB har organisationsnummer 559302-6239 (5593026239).
Var ligger Elma Fastighet AB?
Elma Fastighet AB har sin registrerade adress Hartungvägen 18, 86591 Alnö.
Vilken bransch är Elma Fastighet AB verksamt i?
Elma Fastighet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elma Fastighet AB?
Elma Fastighet AB hade en nettoomsättning på 444 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.