Swellin Invest AB
Swellin Invest AB har organisationsnummer 559303-6949 (5593036949)
Aktiebolag • Org.nr: 559303-6949
Om företaget
Swellin Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundsvall. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Sidoverksamheter inkluderar teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik, datakonsultverksamhet och holding- och conduitverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Swellin Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på 91 695 kr. Soliditeten var 27,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 110,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 27,4 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 110,5 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 112,7 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 193 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 98 av 116 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Sundsvall.
- Plats 2 329 av 2 719 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 5 324 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 96,6 procent | 91,3 procent | -9,3 procent | 27,4 procent |
| Kassalikviditet | 245790,0 procent | 2897,5 procent | 1147,8 procent | 91,5 procent | 110,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1,7 procent | -11,0 procent | -166,8 procent | - | 112,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Värnamovägen 1, lgh 110485732 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall, direkt eller indirekt genom dotterbolag, äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva design och konsultverksamhet inom el- och värmeproduktion, främst gällande energidistribution, rör, ledningar, fläktar och värmeelement, vidare bedriva konsultverksamhet inom IT, fiskenäring, jord- och skogsbruk samt därmed förenig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 421 kr | 2 441 kr | 13 840 kr | 18 660 kr | 43 947 kr |
| Rörelseresultat | -421 kr | -2 441 kr | -13 840 kr | -18 660 kr | -43 947 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 17 kr | 47 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 5 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -421 kr | -2 441 kr | -13 840 kr | -18 643 kr | 91 695 kr |
| Årets resultat | -421 kr | -2 441 kr | -13 840 kr | -18 643 kr | 91 695 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 kr | 10 kr | 10 kr | 10 kr | 58 760 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 kr | 10 kr | 10 kr | 10 kr | 58 760 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 579 kr | 22 919 kr | 9 079 kr | 111 061 kr | 237 806 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 2 725 kr | 6 867 kr | 155 527 kr |
| Kassa och bank | 24 579 kr | 22 919 kr | 6 354 kr | 104 194 kr | 82 279 kr |
| Summa tillgångar | 24 589 kr | 22 929 kr | 9 089 kr | 111 071 kr | 296 566 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 24 579 kr | 22 138 kr | 8 298 kr | -10 345 kr | 81 350 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -421 kr | -2 862 kr | -16 702 kr | -35 345 kr |
| Årets resultat | -421 kr | -2 441 kr | -13 840 kr | -18 643 kr | 91 695 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 kr | 791 kr | 791 kr | 121 416 kr | 215 216 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 20 625 kr | 22 094 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 kr | 791 kr | 791 kr | 100 791 kr | 193 122 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 589 kr | 22 929 kr | 9 089 kr | 111 071 kr | 296 566 kr |
Företrädare
- Lars W
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Swellin Invest AB för organisationsnummer?
Swellin Invest AB har organisationsnummer 559303-6949 (5593036949).
Var ligger Swellin Invest AB?
Swellin Invest AB har sin registrerade adress Värnamovägen 1, lgh 1104, 85732 Sundsvall.
Vilken bransch är Swellin Invest AB verksamt i?
Swellin Invest AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Swellin Invest AB?
Swellin Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.