Growvia AB
Growvia AB har organisationsnummer 559303-9190 (5593039190)
Aktiebolag • Org.nr: 559303-9190
Om företaget
Growvia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Handen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81300). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader, bud- och kurirverksamhet och personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 62 procent till 110 407 kr räkenskapsåret 2025 (289 277 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Growvia AB 110 407 kr och redovisade ett resultat på -91 480 kr. Rörelsemarginalen var -73,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,8 procent). Soliditeten var 3,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -73,0 procent | 8,8 procent | 0,7 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -82,9 procent | 8,6 procent | 0,5 procent till 20,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,2 procent | 52,0 procent | 30,8 procent till 71,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1373,4 procent | 22,0 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,8 procent | 5,9 procent | -16,6 procent till 27,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 186 av 1 410 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor.
- Plats 149 av 173 aktiebolag inom skötsel och underhåll av grönytor med säte i Stockholm.
- Plats 45 737 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 483 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 244 865 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,9 procent | 9,2 procent | 4,6 procent | -44,9 procent | -73,0 procent |
| Vinstmarginal | 80,9 procent | 7,8 procent | 3,3 procent | -46,0 procent | -82,9 procent |
| Soliditet | 71,7 procent | 29,2 procent | 75,1 procent | 19,5 procent | 3,2 procent |
| Kassalikviditet | 354,0 procent | 260,0 procent | 1139,3 procent | 205,6 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 82,5 procent | 28,4 procent | 8,1 procent | -135,5 procent | -1373,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 397,0 procent | 34,4 procent | -76,4 procent | -61,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 145 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 164 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalarövägen 26 Lgh 1102c/o c/o Junaid
13646 Handen
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva trädgårdstjänster samt snöröjning samt lokalvård och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva personaluthyrning tjänster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 183 147 kr | 910 172 kr | 1 223 573 kr | 289 277 kr | 110 407 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 23 808 kr | 0 kr | 14 039 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 687 kr | 143 496 kr | 168 475 kr | 8 601 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 797 kr | 238 902 kr | 269 761 kr | 57 877 kr | 128 428 kr |
| Personalkostnader | - | 289 520 kr | 650 338 kr | 328 528 kr | 2 183 kr |
| Avskrivningar | - | 69 667 kr | 38 400 kr | 38 333 kr | 60 400 kr |
| Rörelseresultat | 148 181 kr | 83 834 kr | 56 174 kr | -130 023 kr | -80 604 kr |
| Räntekostnader | - | 12 566 kr | 15 990 kr | 2 985 kr | 10 876 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 148 181 kr | 71 268 kr | 40 184 kr | -133 008 kr | -91 480 kr |
| Skatt | 30 525 kr | 14 681 kr | 8 278 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 117 656 kr | 56 587 kr | 31 906 kr | -133 008 kr | -91 480 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 503 133 kr | 266 333 kr | 487 740 kr | 149 600 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 503 133 kr | 266 333 kr | 487 740 kr | 149 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 198 829 kr | 179 539 kr | 261 116 kr | 15 881 kr | 58 429 kr |
| Kortfristiga fordringar | 18 kr | 0 kr | 31 kr | 13 271 kr | 50 853 kr |
| Kassa och bank | 198 811 kr | 179 539 kr | 261 085 kr | 2 610 kr | 7 576 kr |
| Summa tillgångar | 198 829 kr | 682 672 kr | 527 449 kr | 503 621 kr | 208 029 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 142 656 kr | 199 243 kr | 396 149 kr | 98 141 kr | 6 661 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 117 656 kr | 339 243 kr | 206 149 kr | 73 141 kr |
| Årets resultat | 117 656 kr | 56 587 kr | 31 906 kr | -133 008 kr | -91 480 kr |
| Kortfristiga skulder | 56 173 kr | 69 047 kr | 22 918 kr | 7 723 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 30 525 kr | 45 206 kr | 22 401 kr | 7 723 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 648 kr | 23 841 kr | 517 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 198 829 kr | 682 672 kr | 527 449 kr | 503 621 kr | 208 029 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva trädgårdstjänster samt snöröjning samt lokalvård och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva personaluthyrning tjänster.
Företrädare
- Bilal A (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Growvia AB för organisationsnummer?
Growvia AB har organisationsnummer 559303-9190 (5593039190).
Var ligger Growvia AB?
Growvia AB har sin registrerade adress Dalarövägen 26 Lgh 1102, 13646 Handen.
Vilken bransch är Growvia AB verksamt i?
Growvia AB är registrerat i branschen skötsel och underhåll av grönytor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Growvia AB?
Growvia AB hade en nettoomsättning på 110 407 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.