CapraBalance AB
CapraBalance AB har organisationsnummer 559304-2020 (5593042020)
Aktiebolag • Org.nr: 559304-2020
Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägareSundbyberg
Om företaget
CapraBalance AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64994).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte CapraBalance AB 0 kr och redovisade ett resultat på 59 608 kr. Soliditeten var 6,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 93,7 procent). Kassalikviditeten var 47,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 565,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,5 procent | 93,7 procent | 62,5 procent till 99,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 47,5 procent | 565,0 procent | 113,8 procent till 3463,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,1 procent | 0,9 procent | -2,2 procent till 21,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 208 av 4 265 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
- Plats 11 av 16 aktiebolag inom förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare med säte i Sundbyberg.
- Plats 1 415 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,4 procent | 7,7 procent | 4,9 procent | 3,8 procent | 6,5 procent |
| Kassalikviditet | 537,2 procent | 595,6 procent | 251,1 procent | 228,3 procent | 47,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -57,3 procent | -5,0 procent | -11,1 procent | -1,9 procent | 47,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Frejavägen 8c/o Kajsa Olsson Persson
17446 Sundbyberg
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Frejavägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
förvaltning av fast och lös egendom
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 325 kr | 3 817 kr | 7 550 kr | 1 250 kr | 15 009 kr |
| Personalkostnader | - | - | 0 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -5 325 kr | -3 817 kr | -7 550 kr | -1 250 kr | -15 009 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -45 513 kr | -3 817 kr | -7 550 kr | -1 250 kr | -15 009 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 75 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 383 kr |
| Årets resultat | -45 513 kr | -3 817 kr | -7 550 kr | -1 250 kr | 59 608 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 919 812 kr | 969 812 kr | 1 369 812 kr | 1 770 110 kr | 1 950 110 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 919 812 kr | 969 812 kr | 1 369 812 kr | 1 770 110 kr | 1 950 110 kr |
| Omsättningstillgångar | 24 175 kr | 19 058 kr | 13 808 kr | 12 558 kr | 7 549 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | - | 1 554 kr |
| Kassa och bank | 24 175 kr | 19 058 kr | 13 808 kr | 12 558 kr | 5 995 kr |
| Summa tillgångar | 943 987 kr | 988 870 kr | 1 383 620 kr | 1 782 668 kr | 1 957 659 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 79 487 kr | 75 670 kr | 68 120 kr | 66 870 kr | 126 478 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 000 kr | 54 487 kr | 50 670 kr | 43 120 kr | 41 870 kr |
| Årets resultat | -45 513 kr | -3 817 kr | -7 550 kr | -1 250 kr | 59 608 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 500 kr | 3 200 kr | 5 500 kr | 5 500 kr | 15 883 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 383 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 943 987 kr | 988 870 kr | 1 383 620 kr | 1 782 668 kr | 1 957 659 kr |
Företrädare
- Kajsa O (ordförande)
- Henrik P
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har CapraBalance AB för organisationsnummer?
CapraBalance AB har organisationsnummer 559304-2020 (5593042020).
Var ligger CapraBalance AB?
CapraBalance AB har sin registrerade adress Frejavägen 8, 17446 Sundbyberg.
Vilken bransch är CapraBalance AB verksamt i?
CapraBalance AB är registrerat i branschen förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter CapraBalance AB?
CapraBalance AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-02-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.