Om företaget
AnnaCecilia Produktion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200). Företaget bedriver även verksamhet inom produktion av film, video och tv-program.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte AnnaCecilia Produktion AB 50 000 kr och redovisade ett resultat på 10 076 kr. Soliditeten var 99,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,9 procent). Kassalikviditeten var 16046,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 procent | 65,9 procent | 44,8 procent till 83,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 16046,7 procent | 333,6 procent | 177,9 procent till 668,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 027 av 2 413 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 778 av 896 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 48 229 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 85 821 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 257 052 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 77,3 procent | -71,7 procent | 39,2 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 77,3 procent | -71,8 procent | 38,6 procent | - | - |
| Soliditet | 47,7 procent | 55,5 procent | 97,3 procent | 100,0 procent | 99,4 procent |
| Kassalikviditet | 296,2 procent | 224,8 procent | 3759,5 procent | - | 16046,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 procent | -179,4 procent | 36,0 procent | -46,9 procent | 7,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,5 procent | -64,0 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | - | 461 000 kr | 166 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 468 000 kr | 79 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ljusterögatan 14 lgh 1103c/o c/o Anna Björk
11642 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva skådespelsverksamhet och produktion inom film samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 645 000 kr | 460 543 kr | 166 307 kr | 0 kr | 50 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 240 000 kr | -240 000 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 121 156 kr | 75 923 kr | 21 945 kr | 57 246 kr | 40 025 kr |
| Personalkostnader | 262 840 kr | 468 473 kr | 79 298 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 498 476 kr | -330 673 kr | 65 064 kr | -57 246 kr | 9 975 kr |
| Ränteintäkter | - | 45 kr | 193 kr | 2 kr | 101 kr |
| Räntekostnader | - | 240 kr | 821 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 498 476 kr | -330 868 kr | 64 436 kr | -57 244 kr | 10 076 kr |
| Bokslutsdispositioner | -125 000 kr | 125 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 77 837 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 295 639 kr | -205 868 kr | 64 436 kr | -57 244 kr | 10 076 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 672 813 kr | 206 717 kr | 184 104 kr | 121 963 kr | 132 867 kr |
| Kortfristiga fordringar | 240 000 kr | 124 473 kr | 3 190 kr | 13 854 kr | 72 640 kr |
| Kassa och bank | 432 813 kr | 82 244 kr | 180 914 kr | 108 109 kr | 60 227 kr |
| Summa tillgångar | 672 813 kr | 206 717 kr | 184 104 kr | 121 963 kr | 132 867 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 320 639 kr | 114 771 kr | 179 207 kr | 121 963 kr | 132 039 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 295 639 kr | 89 771 kr | 154 207 kr | 96 963 kr |
| Årets resultat | 295 639 kr | -205 868 kr | 64 436 kr | -57 244 kr | 10 076 kr |
| Obeskattade reserver | 125 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 227 174 kr | 91 946 kr | 4 897 kr | 0 kr | 828 kr |
| Leverantörsskulder | 41 250 kr | 12 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 77 837 kr | 77 837 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 287 kr | 2 109 kr | 4 897 kr | 0 kr | 828 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 672 813 kr | 206 717 kr | 184 104 kr | 121 963 kr | 132 867 kr |
Företrädare
- Anna B (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har AnnaCecilia Produktion AB för organisationsnummer?
AnnaCecilia Produktion AB har organisationsnummer 559304-5338 (5593045338).
Var ligger AnnaCecilia Produktion AB?
AnnaCecilia Produktion AB har sin registrerade adress Ljusterögatan 14 lgh 1103, 11642 Stockholm.
Vilken bransch är AnnaCecilia Produktion AB verksamt i?
AnnaCecilia Produktion AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter AnnaCecilia Produktion AB?
AnnaCecilia Produktion AB hade en nettoomsättning på 50 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.