Lovaro AB
Lovaro AB har organisationsnummer 559304-9694 (5593049694)
Aktiebolag • Org.nr: 559304-9694
Om företaget
Lovaro AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ingarö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 15 procent till 91 000 kr räkenskapsåret 2025 (107 407 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lovaro AB 91 000 kr och redovisade ett resultat på 51 940 kr. Soliditeten var 83,5 procent, över branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 605,6 procent, över branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 605,6 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,4 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,3 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 687 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 18 av 22 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Värmdö.
- Plats 1 621 av 2 057 aktiebolag med säte i Värmdö.
- Plats 83 024 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 249 312 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 67,3 procent | 20,5 procent | 24,5 procent | - |
| Vinstmarginal | - | 67,3 procent | 20,5 procent | 24,2 procent | - |
| Soliditet | 21,5 procent | 48,9 procent | 58,1 procent | 79,7 procent | 83,5 procent |
| Kassalikviditet | 127,4 procent | 261,2 procent | 326,9 procent | 493,2 procent | 605,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -78,3 procent | 79,1 procent | 25,6 procent | 27,7 procent | 29,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 17,4 procent | -24,4 procent | -15,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Platåslingan 36c/o c/o Roger Dackegård
13465 Ingarö
Verksamhetsbeskrivning
Manusförfattande, dansproduktion, teaterproduktioner och mediaproduktion.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 121 000 kr | 142 081 kr | 107 407 kr | 90 526 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 20 001 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 049 kr | 2 049 kr | 0 kr | 10 108 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 8 933 kr | 11 159 kr | 43 596 kr | 33 855 kr | 24 920 kr |
| Personalkostnader | - | 26 389 kr | 69 359 kr | 57 092 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -10 982 kr | 81 403 kr | 29 126 kr | 26 353 kr | 65 606 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 13 kr | 14 kr | 10 kr |
| Räntekostnader | - | 5 kr | 1 kr | 356 kr | 163 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 982 kr | 81 398 kr | 29 138 kr | 26 011 kr | 65 453 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -17 605 kr | 0 kr | 17 605 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 10 878 kr | 6 068 kr | 9 148 kr | 13 513 kr |
| Årets resultat | -10 982 kr | 52 915 kr | 23 070 kr | 34 468 kr | 51 940 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 65 218 kr | 136 986 kr | 155 036 kr | 156 125 kr | 211 301 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 14 719 kr | 6 799 kr |
| Kassa och bank | 65 218 kr | 136 986 kr | 155 036 kr | 141 406 kr | 204 502 kr |
| Summa tillgångar | 65 218 kr | 136 986 kr | 155 036 kr | 156 125 kr | 211 301 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 14 018 kr | 66 933 kr | 90 003 kr | 124 471 kr | 176 411 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -10 982 kr | 41 933 kr | 65 003 kr | 99 471 kr |
| Årets resultat | -10 982 kr | 52 915 kr | 23 070 kr | 34 468 kr | 51 940 kr |
| Obeskattade reserver | - | 17 605 kr | 17 605 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 51 200 kr | 52 448 kr | 47 428 kr | 31 654 kr | 34 890 kr |
| Leverantörsskulder | 4 750 kr | 0 kr | 1 445 kr | 0 kr | 273 kr |
| Skatteskulder | - | 10 878 kr | 16 946 kr | 4 249 kr | 2 546 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 450 kr | 10 181 kr | 16 537 kr | 12 405 kr | 17 071 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 65 218 kr | 136 986 kr | 155 036 kr | 156 125 kr | 211 301 kr |
Företrädare
- Roger D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lovaro AB för organisationsnummer?
Lovaro AB har organisationsnummer 559304-9694 (5593049694).
Var ligger Lovaro AB?
Lovaro AB har sin registrerade adress Platåslingan 36, 13465 Ingarö.
Vilken bransch är Lovaro AB verksamt i?
Lovaro AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lovaro AB?
Lovaro AB hade en nettoomsättning på 91 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värmdö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.