Partwise AB
Partwise AB har organisationsnummer 559304-9876 (5593049876)
Aktiebolag • Org.nr: 559304-9876
Om företaget
Partwise AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar personaluthyrning, byggnadssnickeriarbeten, planering och sändning av tv-program samt distribution av video och övrig fritids- och nöjesverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 52 procent till 836 125 kr räkenskapsåret 2026 (1 731 874 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Partwise AB 836 125 kr och redovisade ett resultat på 52 908 kr. Rörelsemarginalen var 8,1 procent, under branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 59,9 procent, under branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 249,3 procent, under branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,1 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,9 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 249,3 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 66,6 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -51,7 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 311 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 524 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 29 356 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 52 702 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 158 985 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,5 procent | 8,1 procent |
| Vinstmarginal | 14,5 procent | 8,1 procent |
| Soliditet | 81,1 procent | 59,9 procent |
| Kassalikviditet | 529,5 procent | 249,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 66,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -51,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fredriksdalsgatan 4c/o Marcus Ahlstedt / Partwise AB
12032 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Fredriksdalsgatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg-, snickeri-, mötes- och eventbranchen samt konsultverksamhet inom transport på land, projektledning & inköp därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 731 874 kr | 836 125 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 975 kr | 83 758 kr |
| Övriga externa kostnader | 165 386 kr | 22 474 kr |
| Personalkostnader | 1 314 552 kr | 662 396 kr |
| Rörelseresultat | 250 961 kr | 67 497 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 kr |
| Räntekostnader | - | 13 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 250 961 kr | 67 485 kr |
| Skatt | 50 000 kr | 14 577 kr |
| Årets resultat | 200 961 kr | 52 908 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 402 536 kr | 132 627 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 65 199 kr |
| Kassa och bank | 402 536 kr | 67 428 kr |
| Summa tillgångar | 402 536 kr | 132 627 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 326 517 kr | 79 424 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 100 556 kr | 1 516 kr |
| Årets resultat | 200 961 kr | 52 908 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 019 kr | 53 203 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 12 441 kr | 1 494 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 579 kr | 51 708 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 402 536 kr | 132 627 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och arbetar sedan dess som konsulter inom bygg och transportsektorn.
Företrädare
- Marcus A (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Partwise AB för organisationsnummer?
Partwise AB har organisationsnummer 559304-9876 (5593049876).
Var ligger Partwise AB?
Partwise AB har sin registrerade adress Fredriksdalsgatan 4, 12032 Stockholm.
Vilken bransch är Partwise AB verksamt i?
Partwise AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Partwise AB?
Partwise AB hade en nettoomsättning på 836 125 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.