Jeny Verksamhetsutveckling AB
Jeny Verksamhetsutveckling AB har organisationsnummer 559305-2839 (5593052839)
Aktiebolag • Org.nr: 559305-2839
Om företaget
Jeny Verksamhetsutveckling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huskvarna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 070 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 112 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jeny Verksamhetsutveckling AB 1 070 000 kr och redovisade ett resultat på 68 117 kr. Rörelsemarginalen var 8,1 procent, under branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 70,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 333,6 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 8,2 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 70,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 333,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 17,4 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -3,8 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 10 314 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 135 av 421 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Jönköping.
- Plats 1 828 av 4 137 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 3 875 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 139 573 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 76,5 procent | 1,7 procent | 6,2 procent | 15,5 procent | 8,1 procent |
| Vinstmarginal | 76,5 procent | 1,7 procent | 6,2 procent | 15,6 procent | 8,2 procent |
| Soliditet | 44,9 procent | 52,0 procent | 56,4 procent | 71,7 procent | 70,0 procent |
| Kassalikviditet | 246,6 procent | 208,2 procent | 229,3 procent | 353,6 procent | 333,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 77,2 procent | 25,0 procent | 21,5 procent | 42,3 procent | 17,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 240,7 procent | 32,3 procent | 33,0 procent | -3,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Benvedsvägen 1956138 Huskvarna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Benvedsvägen 19 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Erbjuder kanslitjänster till branschorganisationer. Arrangerar möten, utbildningar, deltagande på mässor via samlingsmontrar och besöksresor. Medlemsvärvning och försäljningsuppdrag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 185 517 kr | 632 379 kr | 835 735 kr | 1 111 847 kr | 1 069 721 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 129 kr | 198 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 117 kr | 72 953 kr | 53 120 kr | 87 286 kr | 112 970 kr |
| Personalkostnader | 6 513 kr | 548 898 kr | 731 264 kr | 852 344 kr | 869 609 kr |
| Rörelseresultat | 141 887 kr | 10 528 kr | 51 480 kr | 172 415 kr | 87 142 kr |
| Ränteintäkter | - | 42 kr | 96 kr | 786 kr | 532 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 263 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 141 887 kr | 10 570 kr | 51 576 kr | 172 938 kr | 87 674 kr |
| Bokslutsdispositioner | -35 472 kr | 35 472 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 21 920 kr | 9 511 kr | 11 616 kr | 36 635 kr | 19 557 kr |
| Årets resultat | 84 495 kr | 36 531 kr | 39 960 kr | 136 303 kr | 68 117 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 243 872 kr | 280 972 kr | 329 844 kr | 449 376 kr | 557 559 kr |
| Kortfristiga fordringar | 56 250 kr | 88 118 kr | 214 106 kr | 126 754 kr | 130 599 kr |
| Kassa och bank | 187 622 kr | 192 854 kr | 115 738 kr | 322 622 kr | 426 960 kr |
| Summa tillgångar | 243 872 kr | 280 972 kr | 329 844 kr | 449 376 kr | 557 559 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 109 495 kr | 146 026 kr | 185 986 kr | 322 289 kr | 390 406 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 84 495 kr | 121 026 kr | 160 986 kr | 297 289 kr |
| Årets resultat | 84 495 kr | 36 531 kr | 39 960 kr | 136 303 kr | 68 117 kr |
| Obeskattade reserver | 35 472 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 98 905 kr | 134 946 kr | 143 858 kr | 127 087 kr | 167 153 kr |
| Leverantörsskulder | 1 505 kr | 643 kr | 23 878 kr | 37 kr | 3 946 kr |
| Skatteskulder | 21 920 kr | 31 431 kr | 3 716 kr | 28 861 kr | 40 096 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 75 480 kr | 95 372 kr | 108 764 kr | 90 689 kr | 115 611 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 243 872 kr | 280 972 kr | 329 844 kr | 449 376 kr | 557 559 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget erbjuder kanslitjänster till branschorganisationer. Arrangerar möten, utbildningar, deltagande på mässor via samlingsmontrar och besöksresor. Medlemsvärvning och försäljningsuppdrag. Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK Bolaget har sitt säte i Jönköping.
Företrädare
- Jörgen N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeny Verksamhetsutveckling AB för organisationsnummer?
Jeny Verksamhetsutveckling AB har organisationsnummer 559305-2839 (5593052839).
Var ligger Jeny Verksamhetsutveckling AB?
Jeny Verksamhetsutveckling AB har sin registrerade adress Benvedsvägen 19, 56138 Huskvarna.
Vilken bransch är Jeny Verksamhetsutveckling AB verksamt i?
Jeny Verksamhetsutveckling AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeny Verksamhetsutveckling AB?
Jeny Verksamhetsutveckling AB hade en nettoomsättning på 1 070 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.