sngl AB
sngl AB har organisationsnummer 559305-3985 (5593053985)
Aktiebolag • Org.nr: 559305-3985
Om företaget
sngl AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 22 procent till 7 527 678 kr räkenskapsåret 2024 (6 186 555 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte sngl AB 7 527 678 kr och redovisade ett resultat på 531 769 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, under branschens median (median 21,4 procent). Soliditeten var 46,0 procent, under branschens median (median 65,5 procent). Kassalikviditeten var 188,2 procent, under branschens median (median 316,1 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 21,4 procent | 1,7 procent till 47,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 23,8 procent | 2,7 procent till 52,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 46,0 procent | 65,5 procent | 43,2 procent till 87,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 188,2 procent | 316,1 procent | 158,7 procent till 747,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 procent | 11,0 procent | -3,1 procent till 48,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,7 procent | -5,9 procent | -44,8 procent till 20,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 882 000 kr | 924 000 kr | 347 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 899 000 kr | 532 000 kr | 146 000 kr till 842 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,7 procent | 15,3 procent | 9,3 procent | 15,9 procent |
| Vinstmarginal | 46,7 procent | 15,3 procent | 9,2 procent | 15,7 procent |
| Soliditet | 45,5 procent | 53,6 procent | 52,0 procent | 46,0 procent |
| Kassalikviditet | 241,9 procent | 227,0 procent | 220,9 procent | 188,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,9 procent | 55,3 procent | -10,4 procent | 29,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 194,5 procent | -2,7 procent | 21,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 080 000 kr | 1 590 000 kr | 1 237 000 kr | 1 882 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 419 000 kr | 1 007 000 kr | 947 000 kr | 899 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Söder Mälarstrand 2111820 Stockholm
Bolag på samma adress
11 andra bolag har Söder Mälarstrand 21 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta bolag samt lös och fast egendom, att tillhandahålla tjänster till sina dotterbolag, inom management, ekonomisk redovisning, juridik, IT, marknadsföring och administration, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 160 141 kr | 6 360 637 kr | 6 186 555 kr | 7 527 678 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 334 kr | 28 310 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 38 185 kr | 104 676 kr | 160 451 kr | 1 797 187 kr |
| Övriga externa kostnader | 277 470 kr | 1 261 744 kr | 712 809 kr | 936 261 kr |
| Personalkostnader | 838 791 kr | 4 028 604 kr | 4 736 924 kr | 3 597 874 kr |
| Avskrivningar | - | 16 923 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 1 007 935 kr | 971 816 kr | 575 101 kr | 1 196 356 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 235 kr | 2 097 kr |
| Räntekostnader | 50 kr | 1 164 kr | 4 792 kr | 13 400 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 007 885 kr | 970 652 kr | 570 544 kr | 1 185 053 kr |
| Bokslutsdispositioner | -257 498 kr | 0 kr | -700 000 kr | -500 000 kr |
| Skatt | 159 132 kr | 208 373 kr | 0 kr | 153 284 kr |
| Årets resultat | 591 255 kr | 762 279 kr | -129 456 kr | 531 769 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 190 700 kr | 445 700 kr | 423 200 kr | 423 200 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 190 700 kr | 445 700 kr | 423 200 kr | 423 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 164 363 kr | 2 127 513 kr | 1 979 695 kr | 3 446 252 kr |
| Kortfristiga fordringar | 958 281 kr | 1 738 666 kr | 1 114 894 kr | 2 628 886 kr |
| Kassa och bank | 206 082 kr | 388 847 kr | 864 801 kr | 817 366 kr |
| Summa tillgångar | 1 355 063 kr | 2 573 213 kr | 2 402 895 kr | 3 869 452 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 616 255 kr | 1 378 534 kr | 1 249 078 kr | 1 780 847 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 591 255 kr | 1 353 534 kr | 1 224 078 kr |
| Årets resultat | 591 255 kr | 762 279 kr | -129 456 kr | 531 769 kr |
| Obeskattade reserver | 257 498 kr | 257 498 kr | 257 498 kr | 257 498 kr |
| Kortfristiga skulder | 481 310 kr | 937 181 kr | 896 319 kr | 1 831 107 kr |
| Leverantörsskulder | 12 636 kr | 103 284 kr | 93 314 kr | 1 078 913 kr |
| Skatteskulder | 151 739 kr | 384 940 kr | 69 656 kr | 235 394 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 241 935 kr | 448 957 kr | 733 349 kr | 516 801 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 355 063 kr | 2 573 213 kr | 2 402 895 kr | 3 869 452 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta bolag samt lös och fast egendom. Vidare tillhandahåller bolaget tjänster till sina dotterbolag inom management, ekonomisk redovisning, juridik, IT, marknadsföring och administration, samt bedriver därmed förenlig verksamhet.
Under 2024 har sngl AB fortsatt att utveckla sin verksamhet med fokus på att stärka erbjudandet samt öka effektiviteten och lönsamheten. Arbetet har i huvudsak riktats mot vidareutveckling av dotterbolaget Singula AB, där sngl AB är majoritetsägare, samt mot att effektivisera interna processer och strukturer. Bolaget har under året tagit viktiga steg mot en mer fokuserad affärsstrategi genom att tydliggöra sina prioriterade områden inom IT, teknik och management. Genom en kombination av operativa förbättringar och strategiskt arbete har sngl AB lagt en stabil grund för fortsatt tillväxt och värdeskapande.
Företrädare
- Amer H (verkställande direktör)
- Lars Daniel T (styrelseledamot)
- Mathias John Evald K (styrelseledamot)
- Erik H (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har sngl AB för organisationsnummer?
sngl AB har organisationsnummer 559305-3985 (5593053985).
Var ligger sngl AB?
sngl AB har sin registrerade adress Söder Mälarstrand 21, 11820 Stockholm.
Vilken bransch är sngl AB verksamt i?
sngl AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter sngl AB?
sngl AB hade en nettoomsättning på 7 527 678 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har sngl AB?
sngl AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår sngl AB någon utdelning?
Styrelsen i sngl AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registrerade namn
- sngl AB (Företagsnamn)
- Kodeko (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser bedriva konsultverksamhet inom rekrytering, talent management och HR-teknologi, utveckla och tillhandahålla digitala tjänster och IT-lösningar för rekrytering och kompetensförsörjning, samt därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.