BITAB GULLRINGEN 1:27 AB
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB har organisationsnummer 559306-8512 (5593068512)
Aktiebolag • Org.nr: 559306-8512
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerSträngnäs
Om företaget
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strängnäs. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 378 000 kr räkenskapsåret 2025 (378 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte BITAB GULLRINGEN 1:27 AB 378 000 kr och redovisade ett resultat på 237 808 kr. Rörelsemarginalen var 80,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 25,1 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 41,4 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 80,6 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 79,4 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,1 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 41,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 68,7 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,0 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 283 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 23 av 31 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Strängnäs.
- Plats 815 av 1 249 aktiebolag med säte i Strängnäs.
- Plats 4 795 av 7 389 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 203 756 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 79,9 procent | 76,0 procent | 80,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 76,1 procent | 73,0 procent | 79,4 procent |
| Soliditet | 3,5 procent | 5,3 procent | 16,7 procent | 20,3 procent | 25,1 procent |
| Kassalikviditet | 43,7 procent | 11,7 procent | 106,8 procent | 50,2 procent | 41,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,9 procent | 30,8 procent | 83,1 procent | 71,1 procent | 68,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -5,0 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalsängen 264592 Strängnäs
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Dalsängen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 397 503 kr | 378 000 kr | 378 001 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 19 500 kr | 52 000 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 2 657 kr | 7 337 kr | 20 417 kr | 58 623 kr | 41 230 kr |
| Avskrivningar | 5 863 kr | 17 540 kr | 59 117 kr | 32 122 kr | 32 122 kr |
| Rörelseresultat | 10 980 kr | 27 123 kr | 317 969 kr | 287 255 kr | 304 649 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 241 kr | 143 kr | 115 kr |
| Räntekostnader | - | 8 170 kr | 15 611 kr | 11 409 kr | 4 924 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 980 kr | 18 953 kr | 302 599 kr | 275 989 kr | 299 840 kr |
| Skatt | 2 261 kr | 3 922 kr | 62 292 kr | 56 940 kr | 62 032 kr |
| Årets resultat | 8 719 kr | 15 031 kr | 240 307 kr | 219 049 kr | 237 808 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 952 724 kr | 910 809 kr | 1 367 698 kr | 1 335 575 kr | 1 303 453 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 928 349 kr | 910 809 kr | 1 367 698 kr | 1 335 575 kr | 1 303 453 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 375 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 22 194 kr | 11 379 kr | 359 246 kr | 180 890 kr | 76 029 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 9 166 kr | 289 545 kr | 2 847 kr | 69 783 kr |
| Kassa och bank | 22 194 kr | 2 213 kr | 69 701 kr | 178 043 kr | 6 246 kr |
| Summa tillgångar | 974 918 kr | 922 188 kr | 1 726 944 kr | 1 516 465 kr | 1 379 482 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 33 719 kr | 48 750 kr | 289 057 kr | 308 106 kr | 345 914 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 8 719 kr | 23 750 kr | 64 057 kr | 83 106 kr |
| Årets resultat | 8 719 kr | 15 031 kr | 240 307 kr | 219 049 kr | 237 808 kr |
| Kortfristiga skulder | 50 828 kr | 96 881 kr | 336 326 kr | 360 033 kr | 183 569 kr |
| Leverantörsskulder | 249 kr | 0 kr | - | 264 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 2 261 kr | 0 kr | 46 371 kr | 85 674 kr | 39 394 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 477 kr | 96 881 kr | 178 652 kr | 168 775 kr | 93 911 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 974 918 kr | 922 188 kr | 1 726 944 kr | 1 516 465 kr | 1 379 483 kr |
Företrädare
- Daniel B (ordförande)
- Jimmy B
Undertecknad i Strängnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har BITAB GULLRINGEN 1:27 AB för organisationsnummer?
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB har organisationsnummer 559306-8512 (5593068512).
Var ligger BITAB GULLRINGEN 1:27 AB?
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB har sin registrerade adress Dalsängen 2, 64592 Strängnäs.
Vilken bransch är BITAB GULLRINGEN 1:27 AB verksamt i?
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter BITAB GULLRINGEN 1:27 AB?
BITAB GULLRINGEN 1:27 AB hade en nettoomsättning på 378 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår BITAB GULLRINGEN 1:27 AB någon utdelning?
Styrelsen i BITAB GULLRINGEN 1:27 AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strängnäs
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.