9INE AB
9INE AB har organisationsnummer 559307-3124 (5593073124)
Aktiebolag • Org.nr: 559307-3124
Om företaget
9INE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Onsala. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som annan sportverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93199). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och detaljhandel via internet eller postorder med kläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 78 procent till 4 113 532 kr räkenskapsåret 2025 (2 305 898 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 9INE AB 4 113 532 kr och redovisade ett resultat på -10 505 313 kr. Rörelsemarginalen var -249,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,2 procent). Soliditeten var 78,8 procent, över branschens median (median 58,9 procent). Kassalikviditeten var 433,7 procent, över branschens median (median 264,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -249,3 procent | 10,2 procent | -2,7 procent till 34,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -255,4 procent | 9,8 procent | -2,1 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 78,8 procent | 58,9 procent | 32,6 procent till 83,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 433,7 procent | 264,2 procent | 124,5 procent till 630,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -150,3 procent | 9,3 procent | -9,9 procent till 41,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 78,4 procent | -1,9 procent | -28,8 procent till 25,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 371 000 kr | 871 000 kr | 329 000 kr till 1 565 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 811 000 kr | 321 000 kr | 112 000 kr till 599 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 64 av 1 004 aktiebolag inom annan sportverksamhet.
- Plats 2 av 7 aktiebolag inom annan sportverksamhet med säte i Kungsbacka.
- Plats 394 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 379 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 43 722 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -26,0 procent | 63,8 procent | -418,4 procent | -249,3 procent |
| Vinstmarginal | - | -26,0 procent | 64,2 procent | -399,9 procent | -255,4 procent |
| Soliditet | 73,3 procent | -150,8 procent | 57,6 procent | 76,1 procent | 78,8 procent |
| Kassalikviditet | 374,5 procent | 57,4 procent | 535,8 procent | 401,1 procent | 433,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -80,9 procent | - | 100,5 procent | -5,1 procent | -150,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 10955,3 procent | -95,5 procent | 78,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 153 000 kr | 1 371 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 659 000 kr | 811 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barkassvägen 1243935 Onsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Barkassvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva professionell e-sportsverksamhet, försäljning av merchandise i anslutning därtill, äga och förvalta fast och lös egendom, tillgångar och värdepapper och tillhandahålla konsulttjänster avseende strategi, ledarskap, affärsutveckling och administration till koncernbolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 62 644 kr | 468 048 kr | 51 744 088 kr | 2 305 898 kr | 4 113 532 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 20 352 kr | 326 764 kr | 20 021 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 493 kr | 520 672 kr | 17 510 869 kr | 5 811 927 kr | 4 364 768 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 331 kr | 68 866 kr | 2 250 532 kr | 4 966 486 kr | 7 270 345 kr |
| Personalkostnader | - | - | 168 348 kr | 1 317 004 kr | 2 433 686 kr |
| Rörelseresultat | -11 180 kr | -121 490 kr | 32 998 356 kr | -9 647 755 kr | -10 253 343 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 240 985 kr | 561 728 kr | 117 886 kr |
| Räntekostnader | - | - | 19 597 kr | 134 307 kr | 369 857 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -11 180 kr | -121 490 kr | 33 219 744 kr | -9 220 334 kr | -10 505 314 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -8 320 000 kr | 8 320 000 kr | 0 kr |
| Skatt | - | - | 5 148 451 kr | 0 kr | 1 kr |
| Årets resultat | -11 180 kr | -121 490 kr | 19 751 293 kr | -900 334 kr | -10 505 313 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 18 854 kr | 71 398 kr | 34 113 028 kr | 22 978 475 kr | 8 863 452 kr |
| Varulager | - | - | 1 163 665 kr | 978 665 kr | 730 349 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 8 617 kr | 8 586 328 kr | 6 568 185 kr | 1 912 274 kr |
| Kassa och bank | 18 854 kr | 62 781 kr | 24 363 035 kr | 15 431 625 kr | 6 220 829 kr |
| Summa tillgångar | 18 854 kr | 71 398 kr | 34 113 028 kr | 22 978 475 kr | 8 863 452 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 13 820 kr | -107 669 kr | 19 643 624 kr | 17 493 290 kr | 6 987 977 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -11 179 kr | -132 669 kr | 18 368 624 kr | 17 468 290 kr |
| Årets resultat | -11 180 kr | -121 490 kr | 19 751 293 kr | -900 334 kr | -10 505 313 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 8 320 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 5 034 kr | 124 467 kr | 6 149 404 kr | 5 485 185 kr | 1 875 475 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 658 427 kr | 136 519 kr | 108 963 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 148 451 kr | 5 148 451 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 034 kr | 40 591 kr | 3 175 kr | 51 123 kr | 1 308 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 18 854 kr | 71 398 kr | 34 113 028 kr | 22 978 475 kr | 8 863 452 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom e-sport genom drift av lag inom Counter-Strike 2 samt genom marknadsföring och produktion av digitalt innehåll för samarbetspartners och sponsorer. Under räkenskapsåret har satsningen på Counter-Strike 2 fortsatt, bland annat genom förändringar i spelartruppen samt investeringar i deltagande vid LAN-turneringar i syfte att kvalificera sig till turneringar på högsta nivå. Under hösten nådde laget final i kvalspel till en så kallad Major-turnering men kvalificerade sig inte. Resultatet indikerar att bolagets strategi har potential, men kräver fortsatt investeringar. Årets rörelseresultat uppgår till -10 253 tkr (föregående år -9 648 tkr). Det negativa resultatet hänförs främst till investeringar i LAN-turneringar samt en utmanande marknad för sponsorskap. Under kommande verksamhetsår kommer därför budgeten att stramas åt, bolaget avser sänka kostnader för spelare samt vara mer selektiva i vilka LAN-turneringar man väljer att åka på. Bolaget avser under kommande räkenskapsår att fortsatt arbeta med att förbättra såväl kostnadsstruktur som intäktsgenerering. Parallellt pågår arbete med att etablera långsiktiga partnerskap för att möjliggöra fortsatt utveckling av verksamheten, genom såväl sponsorskap som kapitaltillskott. Bolaget bedömer fortsatt att det finns förutsättningar att kvalificera sig till en Majorturnering, vilket skulle kunna ha en positiv påverkan på framtida intäkter.
Företrädare
- Adam V
- Fredrik B (verkställande direktör)
- Marcus S
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 9INE AB för organisationsnummer?
9INE AB har organisationsnummer 559307-3124 (5593073124).
Var ligger 9INE AB?
9INE AB har sin registrerade adress Barkassvägen 12, 43935 Onsala.
Vilken bransch är 9INE AB verksamt i?
9INE AB är registrerat i branschen annan sportverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 9INE AB?
9INE AB hade en nettoomsättning på 4 113 532 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har 9INE AB?
9INE AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår 9INE AB någon utdelning?
Styrelsen i 9INE AB föreslog en utdelning på 268 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.