DANTRACKS AB
DANTRACKS AB har organisationsnummer 559308-2695 (5593082695)
Aktiebolag • Org.nr: 559308-2695
Om företaget
DANTRACKS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43320). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler, byggande av bostadshus och andra byggnader och förmedling avseende fastighetsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 72 procent till 163 000 kr räkenskapsåret 2025 (584 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DANTRACKS AB 163 000 kr och redovisade ett resultat på -47 128 kr. Rörelsemarginalen var -29,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 28,9 procent, under branschens median (median 47,9 procent). Kassalikviditeten var 48,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 201,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -29,0 procent | 5,5 procent | 0,3 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -28,8 procent | 5,3 procent | 0,1 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 28,9 procent | 47,9 procent | 26,6 procent till 70,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 48,4 procent | 201,2 procent | 127,1 procent till 371,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -146,1 procent | 20,6 procent | -0,3 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -72,1 procent | 5,2 procent | -21,6 procent till 37,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 163 000 kr | 1 229 000 kr | 749 000 kr till 1 961 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 512 000 kr | 316 000 kr till 645 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 414 av 6 368 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten.
- Plats 238 av 292 aktiebolag inom byggnadssnickeriarbeten med säte i Göteborg.
- Plats 15 643 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 38 437 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 234 533 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -11,7 procent | 0,8 procent | -29,0 procent |
| Vinstmarginal | - | -11,6 procent | 0,3 procent | -28,8 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 12,0 procent | 19,2 procent | 28,9 procent |
| Kassalikviditet | - | 48,2 procent | 40,3 procent | 48,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | -79,5 procent | 5,2 procent | -146,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 207,4 procent | -72,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 584 000 kr | 163 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 271 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lilla Munkebäcksgatan 141672 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom byggbranschen, fastighetstjänster samt fastighetsförädling och - förvaltning. Handel och försäljning av fast och lös egendom såsom fastigheter samt i övrigt bedriva med dessa rörelsegrenar förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 189 796 kr | 583 618 kr | 163 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 0 kr | 36 454 kr | 224 396 kr | 180 247 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 2 218 kr | 271 051 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 16 849 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | -22 226 kr | 4 671 kr | -47 247 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 82 kr | 184 kr | 119 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 7 kr | 3 330 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | -22 151 kr | 1 525 kr | -47 128 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 0 kr | -22 151 kr | 1 525 kr | -47 128 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 133 151 kr | 103 151 kr | 73 151 kr |
| Omsättningstillgångar | 50 000 kr | 98 139 kr | 49 846 kr | 38 391 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 93 625 kr | 37 793 kr | 25 514 kr |
| Kassa och bank | 50 000 kr | 4 514 kr | 12 053 kr | 12 877 kr |
| Summa tillgångar | 50 000 kr | 231 290 kr | 152 997 kr | 111 542 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 27 849 kr | 29 375 kr | 32 247 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | - | -22 151 kr | 29 375 kr |
| Årets resultat | 0 kr | -22 151 kr | 1 525 kr | -47 128 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 203 440 kr | 123 622 kr | 79 295 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 2 750 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 181 190 kr | 54 595 kr | 67 295 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 50 000 kr | 231 290 kr | 152 997 kr | 111 542 kr |
Företrädare
- Dan D
Undertecknad i Göteborg 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DANTRACKS AB för organisationsnummer?
DANTRACKS AB har organisationsnummer 559308-2695 (5593082695).
Var ligger DANTRACKS AB?
DANTRACKS AB har sin registrerade adress Lilla Munkebäcksgatan 1, 41672 Göteborg.
Vilken bransch är DANTRACKS AB verksamt i?
DANTRACKS AB är registrerat i branschen byggnadssnickeriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DANTRACKS AB?
DANTRACKS AB hade en nettoomsättning på 163 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har DANTRACKS AB?
DANTRACKS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.