Nyholm trav AB
Nyholm trav AB har organisationsnummer 559308-4022 (5593084022)
Aktiebolag • Org.nr: 559308-4022
Om företaget
Nyholm trav AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tärnsjö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01430).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 196 procent till 59 200 kr räkenskapsåret 2025 (19 997 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nyholm trav AB 59 200 kr och redovisade ett resultat på -66 688 kr. Soliditeten var 63,9 procent, över branschens median (median 33,0 procent). Kassalikviditeten var 177,3 procent, över branschens median (median 136,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,9 procent | 33,0 procent | 10,8 procent till 77,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 177,3 procent | 136,5 procent | 41,5 procent till 548,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -178,8 procent | -0,7 procent | -103,9 procent till 14,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 172 av 222 aktiebolag inom uppfödning av hästar och andra hästdjur.
- Plats 5 343 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 8 777 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 257 573 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,4 procent | 41,3 procent | 96,9 procent | 63,9 procent |
| Kassalikviditet | 110,5 procent | 37,0 procent | 191,8 procent | 177,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -277,1 procent | -372,2 procent | -342,3 procent | -178,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hemmingsbo 207c/o c/o Olivia olsson
74045 Tärnsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva travverksamhet samt därmed förenligt verksamhet.
Bransch
- 01430Uppfödning av hästar och andra hästdjurHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 431 kr | 0 kr | 19 997 kr | 59 200 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 33 696 kr | 4 397 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 49 023 kr | 96 217 kr | 86 229 kr | 56 768 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 987 kr | 19 698 kr | 39 294 kr | 56 874 kr |
| Avskrivningar | - | 11 996 kr | 14 995 kr | 11 996 kr |
| Rörelseresultat | -73 479 kr | -94 215 kr | -116 124 kr | -66 438 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 7 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | - | - | 211 kr | 254 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -73 479 kr | -94 212 kr | -116 328 kr | -66 688 kr |
| Årets resultat | -73 479 kr | -94 212 kr | -116 328 kr | -66 688 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 24 980 kr | 47 984 kr | 32 989 kr | 20 993 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 980 kr | 47 984 kr | 32 989 kr | 20 993 kr |
| Omsättningstillgångar | 16 196 kr | 13 295 kr | 2 071 kr | 37 380 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 3 kr | 1 253 kr | 7 899 kr |
| Kassa och bank | 16 196 kr | 13 292 kr | 818 kr | 29 481 kr |
| Summa tillgångar | 41 176 kr | 61 279 kr | 35 060 kr | 58 373 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 26 521 kr | 25 309 kr | 33 980 kr | 37 293 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 75 000 kr | 94 521 kr | 125 308 kr | 78 981 kr |
| Årets resultat | -73 479 kr | -94 212 kr | -116 328 kr | -66 688 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 655 kr | 35 970 kr | 1 080 kr | 21 080 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 14 655 kr | 35 970 kr | 1 080 kr | 21 080 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 41 176 kr | 61 279 kr | 35 060 kr | 58 373 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska bedriva uppfödning samt tävling inom trav.
Företrädare
- Olivia O (verkställande direktör)
- Fredric L
- Rasmus O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Nyholm trav AB för organisationsnummer?
Nyholm trav AB har organisationsnummer 559308-4022 (5593084022).
Var ligger Nyholm trav AB?
Nyholm trav AB har sin registrerade adress Hemmingsbo 207, 74045 Tärnsjö.
Vilken bransch är Nyholm trav AB verksamt i?
Nyholm trav AB är registrerat i branschen uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Nyholm trav AB?
Nyholm trav AB hade en nettoomsättning på 59 200 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.