Terra Expeditions AB
Terra Expeditions AB har organisationsnummer 559308-9351 (5593089351)
Aktiebolag • Org.nr: 559308-9351
Om företaget
Terra Expeditions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kullavik. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som researrangemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 79120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 58 procent till 15 441 000 kr räkenskapsåret 2025 (9 784 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Terra Expeditions AB 15 441 000 kr och redovisade ett resultat på 3 002 754 kr. Rörelsemarginalen var 32,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 44,5 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 276,7 procent, över branschens median (median 216,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,8 procent | 4,0 procent | -0,3 procent till 13,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,7 procent | 4,1 procent | -0,5 procent till 13,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 44,5 procent | 49,9 procent | 22,8 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 276,7 procent | 216,4 procent | 112,5 procent till 527,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,9 procent | 10,0 procent | -8,3 procent till 36,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 57,8 procent | 1,2 procent | -29,1 procent till 33,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 15 441 000 kr | 1 647 000 kr | 772 000 kr till 4 416 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 466 000 kr | 409 000 kr | 138 000 kr till 642 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 36 av 422 aktiebolag inom researrangemang.
- Plats 3 av 26 aktiebolag inom researrangemang med säte i Göteborg.
- Plats 1 033 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 2 340 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 12 954 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 1,6 procent | 19,3 procent | 32,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 1,6 procent | 19,4 procent | 32,7 procent |
| Soliditet | 92,5 procent | 3,4 procent | 11,4 procent | 44,5 procent |
| Kassalikviditet | 1325,6 procent | 89,1 procent | 117,3 procent | 276,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,2 procent | 40,1 procent | 98,1 procent | 77,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 57,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 9 784 000 kr | 15 441 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 899 000 kr | 466 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mossaledsvägen 93c/o c/o Jonas Paurell
42934 Kullavik
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska vara verksamt inom tre områden: (1) Inom resesektorn där bolaget skall skapa, sälja och leverera äventyrsresor. (2) Inom event sektorn där bolaget skall skapa och leverera arrangemang med fokus på friluftsliv och natur. (3) Inom mediasektorn där bolaget skall producera samt sälja foto, video och annan media med fokus på friluftsliv och natur
Bransch
- 79120ResearrangemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 250 000 kr | 9 784 318 kr | 15 441 157 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 8 557 kr | 146 920 kr | -789 021 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 886 kr | 105 639 kr | 1 316 570 kr | 587 908 kr |
| Personalkostnader | - | - | 898 770 kr | 465 552 kr |
| Avskrivningar | - | 16 308 kr | 37 415 kr | 64 112 kr |
| Rörelseresultat | -1 886 kr | 19 725 kr | 1 891 950 kr | 5 056 975 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 962 kr | 1 363 kr |
| Räntekostnader | - | 70 kr | 685 kr | 6 080 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 886 kr | 19 655 kr | 1 894 227 kr | 5 052 258 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -471 203 kr | -1 266 690 kr |
| Skatt | - | 4 161 kr | 291 203 kr | 782 814 kr |
| Årets resultat | -1 886 kr | 15 494 kr | 1 131 821 kr | 3 002 754 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 157 806 kr | 154 766 kr | 155 170 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 157 806 kr | 154 766 kr | 155 170 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 974 533 kr | 9 957 067 kr | 8 517 311 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 2 862 124 kr | 116 244 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 974 533 kr | 7 094 943 kr | 8 401 067 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 1 132 339 kr | 10 111 833 kr | 8 672 481 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 23 114 kr | 38 608 kr | 1 153 302 kr | 3 856 057 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -1 886 kr | -3 519 kr | 828 303 kr |
| Årets resultat | -1 886 kr | 15 494 kr | 1 131 821 kr | 3 002 754 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 471 203 kr | 1 737 893 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 886 kr | 1 093 731 kr | 8 487 328 kr | 3 078 531 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 33 666 kr | 6 412 kr |
| Skatteskulder | - | 4 161 kr | 287 199 kr | 1 065 645 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 886 kr | 250 782 kr | 582 577 kr | 341 618 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 1 132 339 kr | 10 111 833 kr | 8 672 481 kr |
Företrädare
- Jonas P
- Jennifer O
Undertecknad i Kullavik 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Terra Expeditions AB för organisationsnummer?
Terra Expeditions AB har organisationsnummer 559308-9351 (5593089351).
Var ligger Terra Expeditions AB?
Terra Expeditions AB har sin registrerade adress Mossaledsvägen 93, 42934 Kullavik.
Vilken bransch är Terra Expeditions AB verksamt i?
Terra Expeditions AB är registrerat i branschen researrangemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Terra Expeditions AB?
Terra Expeditions AB hade en nettoomsättning på 15 441 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Terra Expeditions AB?
Terra Expeditions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Terra Expeditions AB någon utdelning?
Styrelsen i Terra Expeditions AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.