Jennie Silfverhjelm AB
Jennie Silfverhjelm AB har organisationsnummer 559309-0128 (5593090128)
Aktiebolag • Org.nr: 559309-0128
Om företaget
Jennie Silfverhjelm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 173 procent till 2 487 798 kr räkenskapsåret 2025 (912 841 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jennie Silfverhjelm AB 2 487 798 kr och redovisade ett resultat på 1 206 842 kr. Rörelsemarginalen var 81,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 46,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 1163,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 81,1 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 82,0 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,8 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1163,4 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 97,6 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 172,5 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 155 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 86 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
- Plats 12 720 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 535 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 69 062 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,5 procent | 36,8 procent | 52,5 procent | 81,1 procent |
| Vinstmarginal | 42,4 procent | 34,3 procent | 53,5 procent | 82,0 procent |
| Soliditet | 37,0 procent | 41,0 procent | 28,4 procent | 46,8 procent |
| Kassalikviditet | 208,5 procent | 243,5 procent | 451,1 procent | 1163,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,8 procent | 41,9 procent | 67,5 procent | 97,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,9 procent | -68,4 procent | 172,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 887 000 kr | 913 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 1 616 000 kr | 0 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Yttersta Tvärgränd 411822 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva artistisk och konstnärlig verksamhet, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 972 161 kr | 2 887 197 kr | 912 841 kr | 2 487 798 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 205 439 kr | 0 kr | 153 773 kr | 241 769 kr |
| Övriga externa kostnader | 190 743 kr | 208 692 kr | 279 488 kr | 192 233 kr |
| Personalkostnader | 1 314 200 kr | 1 616 466 kr | 0 kr | 37 278 kr |
| Rörelseresultat | 1 261 779 kr | 1 062 039 kr | 479 580 kr | 2 016 518 kr |
| Ränteintäkter | - | 78 kr | 31 471 kr | 28 908 kr |
| Räntekostnader | 158 kr | 71 722 kr | 22 472 kr | 5 216 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 261 621 kr | 990 395 kr | 488 579 kr | 2 040 210 kr |
| Bokslutsdispositioner | -316 000 kr | -267 000 kr | -131 000 kr | -515 000 kr |
| Skatt | 195 850 kr | 165 047 kr | 81 155 kr | 318 368 kr |
| Årets resultat | 749 771 kr | 558 348 kr | 276 424 kr | 1 206 842 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 568 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 568 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 095 721 kr | 3 251 748 kr | 1 443 508 kr | 2 075 809 kr |
| Kortfristiga fordringar | 70 721 kr | 20 719 kr | 41 568 kr | 22 835 kr |
| Kassa och bank | 2 025 000 kr | 3 231 029 kr | 1 401 940 kr | 2 052 974 kr |
| Summa tillgångar | 2 095 721 kr | 3 251 748 kr | 1 443 508 kr | 2 643 809 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 774 771 kr | 1 333 119 kr | 409 542 kr | 1 236 384 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 749 771 kr | 108 118 kr | 4 542 kr |
| Årets resultat | 749 771 kr | 558 348 kr | 276 424 kr | 1 206 842 kr |
| Obeskattade reserver | 316 000 kr | 583 000 kr | 714 000 kr | 1 229 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 004 950 kr | 1 335 629 kr | 319 966 kr | 178 425 kr |
| Skatteskulder | 186 932 kr | 344 897 kr | 67 990 kr | 29 809 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 788 018 kr | 960 732 kr | 211 976 kr | 108 616 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 095 721 kr | 3 251 748 kr | 1 443 508 kr | 2 643 809 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver artistisk och konstnärlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Utdelning om 380.000 kr beslutades vid extra bolagsstämma den 2025-05-26.
Företrädare
- Jennie S
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jennie Silfverhjelm AB för organisationsnummer?
Jennie Silfverhjelm AB har organisationsnummer 559309-0128 (5593090128).
Var ligger Jennie Silfverhjelm AB?
Jennie Silfverhjelm AB har sin registrerade adress Yttersta Tvärgränd 4, 11822 Stockholm.
Vilken bransch är Jennie Silfverhjelm AB verksamt i?
Jennie Silfverhjelm AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jennie Silfverhjelm AB?
Jennie Silfverhjelm AB hade en nettoomsättning på 2 487 798 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.