Emve Musik AB
Emve Musik AB har organisationsnummer 559309-2181 (5593092181)
Aktiebolag • Org.nr: 559309-2181
Om företaget
Emve Musik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sollentuna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 13 procent till 177 712 kr räkenskapsåret 2025 (204 427 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Emve Musik AB 177 712 kr och redovisade ett resultat på -24 623 kr. Rörelsemarginalen var -13,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,1 procent). Soliditeten var 18,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 75,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 333,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -13,9 procent | 14,1 procent | -0,4 procent till 39,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -13,0 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 41,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 18,1 procent | 65,8 procent | 44,8 procent till 83,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 75,5 procent | 333,2 procent | 177,8 procent till 667,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -238,1 procent | 19,2 procent | -3,1 procent till 49,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -13,1 procent | -3,5 procent | -29,3 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 178 000 kr | 733 000 kr | 358 000 kr till 1 373 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 54 000 kr | 400 000 kr | 140 000 kr till 658 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 667 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 8 av 10 aktiebolag inom scenkonst med säte i Sollentuna.
- Plats 1 943 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 77 136 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 231 996 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,1 procent | 11,3 procent | 6,4 procent | -13,9 procent |
| Vinstmarginal | 43,1 procent | 11,3 procent | 6,1 procent | -13,0 procent |
| Soliditet | 87,5 procent | 82,0 procent | 27,2 procent | 18,1 procent |
| Kassalikviditet | 797,4 procent | 556,2 procent | 126,7 procent | 75,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,0 procent | 27,8 procent | 28,2 procent | -238,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,1 procent | -47,6 procent | -13,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 204 000 kr | 178 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 59 000 kr | 54 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Malmvägen 12 A19161 Sollentuna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Malmvägen 12 A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall bedriva allt inom music och film branschen, design av kläder samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 535 392 kr | 390 279 kr | 204 427 kr | 177 712 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 177 kr | 2 009 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 278 kr | 20 000 kr | 0 kr | 25 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 231 195 kr | 244 455 kr | 123 092 kr | 112 463 kr |
| Personalkostnader | 60 070 kr | 81 864 kr | 58 706 kr | 53 563 kr |
| Avskrivningar | - | - | 11 467 kr | 11 467 kr |
| Rörelseresultat | 230 849 kr | 44 137 kr | 13 171 kr | -24 781 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 759 kr |
| Räntekostnader | 72 kr | 180 kr | 613 kr | 50 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 230 777 kr | 43 957 kr | 12 558 kr | -23 072 kr |
| Skatt | 47 553 kr | 9 144 kr | 2 710 kr | 1 551 kr |
| Årets resultat | 183 224 kr | 34 813 kr | 9 848 kr | -24 623 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 34 403 kr | 22 936 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 34 403 kr | 22 936 kr |
| Omsättningstillgångar | 238 081 kr | 152 543 kr | 94 155 kr | 34 332 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 922 kr | 25 375 kr | 43 050 kr | 794 kr |
| Kassa och bank | 190 159 kr | 127 168 kr | 51 105 kr | 33 538 kr |
| Summa tillgångar | 238 081 kr | 152 543 kr | 128 558 kr | 57 268 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 208 224 kr | 125 115 kr | 34 963 kr | 10 340 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 65 302 kr | 115 kr | 9 963 kr |
| Årets resultat | 183 224 kr | 34 813 kr | 9 848 kr | -24 623 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 857 kr | 27 428 kr | 74 304 kr | 45 457 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 248 kr |
| Skatteskulder | 26 953 kr | 21 574 kr | 0 kr | 1 551 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 965 kr | 5 854 kr | 74 304 kr | 43 658 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 238 081 kr | 152 543 kr | 128 558 kr | 57 268 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm, bedriver verksamhet inom Artistisk verksamhet (fristående artister, föreläsare, konferencierer, körer, mannekänger, orkestrar, programledare m.fl.)
Företrädare
- Sinan Y (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Emve Musik AB för organisationsnummer?
Emve Musik AB har organisationsnummer 559309-2181 (5593092181).
Var ligger Emve Musik AB?
Emve Musik AB har sin registrerade adress Malmvägen 12 A, 19161 Sollentuna.
Vilken bransch är Emve Musik AB verksamt i?
Emve Musik AB är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Emve Musik AB?
Emve Musik AB hade en nettoomsättning på 177 712 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Emve Musik AB?
Emve Musik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.