Begler utredning och rådgivning AB
Begler utredning och rådgivning AB har organisationsnummer 559310-1271 (5593101271)
Aktiebolag • Org.nr: 559310-1271
Om företaget
Begler utredning och rådgivning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som övergripande offentlig förvaltning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 84110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 879 928 kr räkenskapsåret 2025 (1 123 694 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Begler utredning och rådgivning AB 879 928 kr och redovisade ett resultat på 645 705 kr. Rörelsemarginalen var 92,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 28,9 procent). Soliditeten var 72,1 procent, över branschens median (median 59,2 procent). Kassalikviditeten var 162,4 procent, under branschens median (median 258,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 92,9 procent | 28,9 procent | 1,0 procent till 75,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 92,7 procent | 29,0 procent | 1,2 procent till 76,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 72,1 procent | 59,2 procent | 46,6 procent till 78,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 162,4 procent | 258,9 procent | 157,3 procent till 470,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 procent | 20,1 procent | -10,8 procent till 57,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,7 procent | -6,8 procent | -63,7 procent till 19,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 880 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 7 000 kr | - | - | - |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 av 7 aktiebolag inom övergripande offentlig förvaltning.
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom övergripande offentlig förvaltning med säte i Stockholm.
- Plats 28 653 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 51 418 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 155 248 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 96,0 procent | 98,1 procent | 90,3 procent | 98,4 procent | 92,9 procent |
| Vinstmarginal | 96,0 procent | 98,1 procent | 90,2 procent | 102,1 procent | 92,7 procent |
| Soliditet | 63,6 procent | 46,2 procent | 57,3 procent | 68,8 procent | 72,1 procent |
| Kassalikviditet | 274,7 procent | 228,7 procent | 254,6 procent | 190,9 procent | 162,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,3 procent | 92,4 procent | 57,0 procent | 53,8 procent | 30,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 254,8 procent | -19,2 procent | 42,7 procent | -21,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | 975 000 kr | - | - | 880 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 6 000 kr | - | - | 7 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Eriksplan 17c/o Ann-Marie Begler
11320 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Sankt Eriksplan 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva utredningsverksamhet, chefstöd och rådgivning, interimchef samt utbildning i lednings- och styrningsfrågor.
Bransch
- 84110Övergripande offentlig förvaltningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 274 640 kr | 974 553 kr | 787 500 kr | 1 123 694 kr | 879 928 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 116 kr | 12 495 kr | 66 623 kr | 16 631 kr | 54 857 kr |
| Personalkostnader | - | 6 215 kr | 9 964 kr | 1 310 kr | 7 410 kr |
| Rörelseresultat | 263 524 kr | 955 843 kr | 710 913 kr | 1 105 753 kr | 817 661 kr |
| Ränteintäkter | - | 56 kr | 188 kr | 46 489 kr | 950 kr |
| Räntekostnader | - | - | 758 kr | 5 075 kr | 3 156 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 263 524 kr | 955 899 kr | 710 343 kr | 1 147 167 kr | 815 455 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -238 961 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 54 285 kr | 147 677 kr | 149 401 kr | 238 854 kr | 169 750 kr |
| Årets resultat | 209 239 kr | 569 261 kr | 560 942 kr | 908 313 kr | 645 705 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 240 000 kr | 458 332 kr | 1 449 992 kr | 1 999 992 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 240 000 kr | 458 332 kr | 1 449 992 kr | 1 999 992 kr |
| Omsättningstillgångar | 368 300 kr | 1 092 621 kr | 1 260 216 kr | 1 002 751 kr | 946 524 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 167 675 kr | 0 kr | 96 046 kr | 475 896 kr |
| Kassa och bank | 368 300 kr | 924 946 kr | 1 260 216 kr | 906 705 kr | 470 628 kr |
| Summa tillgångar | 368 300 kr | 1 332 621 kr | 1 718 548 kr | 2 452 743 kr | 2 946 516 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 234 239 kr | 615 950 kr | 984 642 kr | 1 688 630 kr | 2 124 785 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 21 689 kr | 398 700 kr | 755 317 kr | 1 454 080 kr |
| Årets resultat | 209 239 kr | 569 261 kr | 560 942 kr | 908 313 kr | 645 705 kr |
| Obeskattade reserver | - | 238 961 kr | 238 961 kr | 238 961 kr | 238 961 kr |
| Kortfristiga skulder | 134 061 kr | 477 710 kr | 494 945 kr | 525 152 kr | 582 770 kr |
| Skatteskulder | 54 285 kr | 201 962 kr | 244 839 kr | 182 360 kr | 95 515 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 79 776 kr | 263 748 kr | 238 106 kr | 330 792 kr | 475 255 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 368 300 kr | 1 332 621 kr | 1 718 548 kr | 2 452 743 kr | 2 946 516 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver utredningsverksamhet, chefstöd och rådgivning, interimchef samt utbildning i lednings- och styrningsfrågor. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Ann-Marie B
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Begler utredning och rådgivning AB för organisationsnummer?
Begler utredning och rådgivning AB har organisationsnummer 559310-1271 (5593101271).
Var ligger Begler utredning och rådgivning AB?
Begler utredning och rådgivning AB har sin registrerade adress Sankt Eriksplan 17, 11320 Stockholm.
Vilken bransch är Begler utredning och rådgivning AB verksamt i?
Begler utredning och rådgivning AB är registrerat i branschen övergripande offentlig förvaltning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Begler utredning och rådgivning AB?
Begler utredning och rådgivning AB hade en nettoomsättning på 879 928 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Begler utredning och rådgivning AB?
Begler utredning och rådgivning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-03-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.