Hyrbilar i Stenungsund AB
Hyrbilar i Stenungsund AB har organisationsnummer 559310-7583 (5593107583)
Aktiebolag • Org.nr: 559310-7583
Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordonStenungsund
Om företaget
Hyrbilar i Stenungsund AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 2 035 605 kr räkenskapsåret 2025 (2 603 109 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hyrbilar i Stenungsund AB 2 035 605 kr och redovisade ett resultat på -792 kr. Rörelsemarginalen var -20,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,5 procent). Soliditeten var 10,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 41,7 procent). Kassalikviditeten var 51,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 187,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,2 procent | 2,5 procent | -6,2 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,4 procent | 2,3 procent | -6,3 procent till 20,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 10,5 procent | 41,7 procent | 13,2 procent till 78,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 51,2 procent | 187,8 procent | 88,4 procent till 418,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,7 procent | 4,0 procent | -5,5 procent till 29,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -21,8 procent | 0,0 procent | -26,0 procent till 43,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 103 av 342 aktiebolag inom uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 254 av 958 aktiebolag med säte i Stenungsund.
- Plats 14 189 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 83 532 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,3 procent | 12,8 procent | -7,2 procent | -20,2 procent |
| Vinstmarginal | 22,3 procent | 12,6 procent | -7,7 procent | -20,4 procent |
| Soliditet | 19,6 procent | 26,9 procent | 8,6 procent | 10,5 procent |
| Kassalikviditet | 102,5 procent | 135,8 procent | 102,8 procent | 51,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,3 procent | 49,0 procent | 1,9 procent | -0,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 77,7 procent | -22,4 procent | -21,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hantverkaregatan 18c/o GEKO Däckservice AB
44432 Stenungsund
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Hantverkaregatan 18 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består i att bedriva handel, service och uthyrning av lätta, tunga fordon, mopeder och cyklar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 888 771 kr | 3 355 605 kr | 2 603 109 kr | 2 035 605 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 433 kr | 25 324 kr | 61 570 kr | 21 922 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 295 768 kr | 2 583 027 kr | 2 429 733 kr | 2 027 847 kr |
| Övriga externa kostnader | 74 338 kr | 126 401 kr | 158 269 kr | 185 092 kr |
| Personalkostnader | 13 702 kr | 46 585 kr | 55 106 kr | 46 531 kr |
| Avskrivningar | 46 755 kr | 111 282 kr | 33 857 kr | 117 291 kr |
| Rörelseresultat | 421 791 kr | 428 557 kr | -187 811 kr | -411 473 kr |
| Ränteintäkter | 707 kr | 827 kr | 1 156 kr | 1 183 kr |
| Räntekostnader | 1 390 kr | 5 464 kr | 12 549 kr | 4 893 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 421 108 kr | 423 920 kr | -199 204 kr | -415 183 kr |
| Bokslutsdispositioner | -127 000 kr | -111 000 kr | 203 000 kr | 415 000 kr |
| Skatt | 60 636 kr | 64 459 kr | 1 693 kr | 609 kr |
| Årets resultat | 233 472 kr | 248 461 kr | 2 103 kr | -792 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 362 345 kr | 410 683 kr | 125 900 kr | 558 253 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 362 345 kr | 410 683 kr | 125 900 kr | 558 253 kr |
| Omsättningstillgångar | 957 196 kr | 1 470 991 kr | 1 139 565 kr | 472 952 kr |
| Varulager | - | 92 239 kr | 92 239 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 798 409 kr | 942 512 kr | 813 282 kr | 278 126 kr |
| Kassa och bank | 158 787 kr | 436 240 kr | 234 044 kr | 194 826 kr |
| Summa tillgångar | 1 319 541 kr | 1 881 674 kr | 1 265 465 kr | 1 031 205 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 258 472 kr | 506 933 kr | 109 036 kr | 108 244 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 233 472 kr | 81 933 kr | 84 036 kr |
| Årets resultat | 233 472 kr | 248 461 kr | 2 103 kr | -792 kr |
| Obeskattade reserver | 127 000 kr | 238 000 kr | 35 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 934 069 kr | 1 015 449 kr | 1 018 859 kr | 922 961 kr |
| Leverantörsskulder | 138 794 kr | 219 088 kr | 193 552 kr | 121 597 kr |
| Skatteskulder | 60 636 kr | 125 095 kr | 7 797 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 77 955 kr | 71 104 kr | 1 342 kr | 12 824 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 319 541 kr | 1 881 674 kr | 1 265 465 kr | 1 031 205 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet består i att bedriva uthyrning av främst bilar. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Stenungsunds kommun.
Under året har inga väsentliga händelser inträffat.
Efter räkenskapsårets utgång har inga väsentliga händelser inträffat. Verksamheten har fortlöpt enligt plan.
Företrädare
- Markus E
Undertecknad i Stenungsund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hyrbilar i Stenungsund AB för organisationsnummer?
Hyrbilar i Stenungsund AB har organisationsnummer 559310-7583 (5593107583).
Var ligger Hyrbilar i Stenungsund AB?
Hyrbilar i Stenungsund AB har sin registrerade adress Hantverkaregatan 18, 44432 Stenungsund.
Vilken bransch är Hyrbilar i Stenungsund AB verksamt i?
Hyrbilar i Stenungsund AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hyrbilar i Stenungsund AB?
Hyrbilar i Stenungsund AB hade en nettoomsättning på 2 035 605 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stenungsund
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.