Fast Snickeri AB
Fast Snickeri AB har organisationsnummer 559311-2096 (5593112096)
Aktiebolag • Org.nr: 559311-2096
Om företaget
Fast Snickeri AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Värnamo. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av dörrar och fönster av trä enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16250). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och tillverkning av köksmöbler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 1 253 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 135 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fast Snickeri AB 1 253 000 kr och redovisade ett resultat på -116 416 kr. Rörelsemarginalen var -9,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,1 procent). Soliditeten var 9,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,5 procent). Kassalikviditeten var 69,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,0 procent | 3,1 procent | -3,0 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,3 procent | 2,3 procent | -3,4 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 9,3 procent | 42,5 procent | 21,0 procent till 68,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 69,2 procent | 175,0 procent | 88,1 procent till 339,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -726,4 procent | 10,1 procent | -4,9 procent till 34,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,4 procent | 0,8 procent | -22,9 procent till 19,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 253 000 kr | 1 135 000 kr | 724 000 kr till 1 532 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 56 000 kr | 487 000 kr | 339 000 kr till 605 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 44 av 86 aktiebolag inom tillverkning av dörrar och fönster av trä.
- Plats 325 av 784 aktiebolag med säte i Värnamo.
- Plats 3 482 av 8 531 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 124 633 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,1 procent | -3,7 procent | 3,2 procent | -2,8 procent | -9,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | -4,1 procent | 2,8 procent | -3,5 procent | -9,3 procent |
| Soliditet | 33,2 procent | 19,0 procent | 33,5 procent | 17,3 procent | 9,3 procent |
| Kassalikviditet | 149,7 procent | 119,8 procent | 141,1 procent | 103,6 procent | 69,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 80,2 procent | -85,0 procent | 35,1 procent | -60,9 procent | -726,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 44,2 procent | -7,0 procent | -14,7 procent | 10,4 procent |
| Omsättning per anställd | 992 000 kr | 1 430 000 kr | 1 330 000 kr | 1 135 000 kr | 1 253 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 225 000 kr | 569 000 kr | 503 000 kr | 298 000 kr | 56 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bruksvägen 1233191 Värnamo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skal bedriva tillverkning och försäljning av snickerier, byggnadsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 992 059 kr | 1 430 347 kr | 1 330 212 kr | 1 134 597 kr | 1 253 101 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 2 314 kr | 722 kr | 17 258 kr | 1 546 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 449 549 kr | 687 120 kr | 556 836 kr | 595 747 kr | 1 047 022 kr |
| Övriga externa kostnader | 188 025 kr | 230 051 kr | 227 979 kr | 285 933 kr | 259 017 kr |
| Personalkostnader | 224 733 kr | 568 814 kr | 503 022 kr | 298 467 kr | 56 276 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 3 441 kr | 4 571 kr |
| Rörelseresultat | 129 752 kr | -53 324 kr | 43 097 kr | -31 733 kr | -112 239 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 151 kr | 440 kr | 108 kr |
| Räntekostnader | 1 981 kr | 4 781 kr | 6 290 kr | 8 566 kr | 4 285 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 127 771 kr | -58 105 kr | 36 958 kr | -39 859 kr | -116 416 kr |
| Skatt | 26 322 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 101 449 kr | -58 105 kr | 36 958 kr | -39 859 kr | -116 416 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 37 583 kr | 46 825 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 37 583 kr | 46 825 kr |
| Omsättningstillgångar | 380 992 kr | 360 303 kr | 313 923 kr | 341 715 kr | 126 125 kr |
| Varulager | - | 10 635 kr | 19 557 kr | 16 714 kr | 17 458 kr |
| Kortfristiga fordringar | 133 674 kr | 349 668 kr | 140 322 kr | 26 565 kr | 108 667 kr |
| Kassa och bank | 247 318 kr | 0 kr | 154 044 kr | 298 436 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 380 992 kr | 360 303 kr | 313 923 kr | 379 298 kr | 172 950 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 126 449 kr | 68 344 kr | 105 302 kr | 65 443 kr | 16 027 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 101 449 kr | 43 344 kr | 80 302 kr | 107 443 kr |
| Årets resultat | 101 449 kr | -58 105 kr | 36 958 kr | -39 859 kr | -116 416 kr |
| Kortfristiga skulder | 254 543 kr | 291 959 kr | 208 621 kr | 313 855 kr | 156 923 kr |
| Leverantörsskulder | 79 856 kr | 71 940 kr | 55 571 kr | 170 585 kr | 49 515 kr |
| Skatteskulder | 16 995 kr | 9 155 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 147 692 kr | 74 603 kr | 143 050 kr | 123 270 kr | 26 180 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 380 992 kr | 360 303 kr | 313 923 kr | 379 298 kr | 172 950 kr |
Företrädare
- Lars-Olov F
Undertecknad i Värnamo 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fast Snickeri AB för organisationsnummer?
Fast Snickeri AB har organisationsnummer 559311-2096 (5593112096).
Var ligger Fast Snickeri AB?
Fast Snickeri AB har sin registrerade adress Bruksvägen 12, 33191 Värnamo.
Vilken bransch är Fast Snickeri AB verksamt i?
Fast Snickeri AB är registrerat i branschen tillverkning av dörrar och fönster av trä enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fast Snickeri AB?
Fast Snickeri AB hade en nettoomsättning på 1 253 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fast Snickeri AB?
Fast Snickeri AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Värnamo
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.