Paréa AB
Paréa AB har organisationsnummer 559311-6428 (5593116428)
Aktiebolag • Org.nr: 559311-6428
Om företaget
Paréa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Sidoverksamheter inkluderar fotoverksamhet, annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag och fotoverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 767 000 kr räkenskapsåret 2025 (585 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Paréa AB 767 000 kr och redovisade ett resultat på -361 029 kr. Rörelsemarginalen var -47,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 53,3 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 130,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -47,1 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -47,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 130,7 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -143,5 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,1 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 939 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 60 av 142 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Härryda.
- Plats 625 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 27 299 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 165 075 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -67,2 procent | -47,1 procent |
| Vinstmarginal | - | -67,2 procent | -47,1 procent |
| Soliditet | 81,9 procent | 53,3 procent | 53,3 procent |
| Kassalikviditet | 553,8 procent | 135,6 procent | 130,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -48,9 procent | -95,3 procent | -143,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 31,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kalkylvägen 343533 Mölnlycke
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Kalkylvägen 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler, konsultverksamhet avseende företagsorganisation, marknadsföring och kommunikation, fotografering, utveckling av digitala produkter och applikationer samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 585 043 kr | 766 642 kr |
| Övriga externa kostnader | 37 582 kr | 868 792 kr | 1 016 103 kr |
| Avskrivningar | - | 109 632 kr | 111 674 kr |
| Rörelseresultat | -37 582 kr | -393 381 kr | -361 135 kr |
| Ränteintäkter | - | 170 kr | 108 kr |
| Räntekostnader | - | 15 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -38 816 kr | -393 226 kr | -361 029 kr |
| Årets resultat | -38 816 kr | -393 226 kr | -361 029 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 387 673 kr | 275 999 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 387 673 kr | 275 999 kr |
| Omsättningstillgångar | 96 918 kr | 386 709 kr | 196 385 kr |
| Kortfristiga fordringar | 83 855 kr | 125 392 kr | 62 126 kr |
| Kassa och bank | 13 063 kr | 261 317 kr | 134 259 kr |
| Summa tillgångar | 96 918 kr | 774 382 kr | 472 384 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 79 418 kr | 412 676 kr | 251 646 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 93 234 kr | 780 902 kr | 587 675 kr |
| Årets resultat | -38 816 kr | -393 226 kr | -361 029 kr |
| Kortfristiga skulder | 17 500 kr | 285 256 kr | 150 288 kr |
| Leverantörsskulder | - | 102 311 kr | 17 277 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 1 896 kr | 1 296 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 96 918 kr | 774 382 kr | 472 384 kr |
Företrädare
- Tobias T
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Paréa AB för organisationsnummer?
Paréa AB har organisationsnummer 559311-6428 (5593116428).
Var ligger Paréa AB?
Paréa AB har sin registrerade adress Kalkylvägen 3, 43533 Mölnlycke.
Vilken bransch är Paréa AB verksamt i?
Paréa AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Paréa AB?
Paréa AB hade en nettoomsättning på 767 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.