
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB har organisationsnummer 559311-9760 (5593119760)
Aktiebolag • Org.nr: 559311-9760
Om företaget
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). På Google Maps är verksamheten listad som restaurang. Företaget har ett gott omdöme med betyget 4,2 av 5 från 113 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 3 200 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 021 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB 3 200 000 kr och redovisade ett resultat på 927 547 kr. Rörelsemarginalen var -23,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 58,4 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 189,7 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,3 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -23,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 58,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 189,7 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,6 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,9 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 280 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 411 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 144 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 870 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 10 220 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 16 949 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 54 684 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -24,2 procent | -20,5 procent | -31,3 procent | -23,3 procent |
| Vinstmarginal | - | -24,3 procent | -20,5 procent | -31,4 procent | -23,4 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 1,8 procent | 2,0 procent | 18,9 procent | 58,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 64,7 procent | 69,3 procent | 46,1 procent | 189,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -45,8 procent | -1506,5 procent | -2727,9 procent | 85,9 procent | 83,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 117,8 procent | -11,7 procent | 5,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 570 000 kr | 1 368 000 kr | 1 208 000 kr | 1 280 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 409 000 kr | 373 000 kr | 411 000 kr | 411 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hammarby alle 3612061 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Hammarby alle 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 570 013 kr | 3 420 234 kr | 3 021 003 kr | 3 199 554 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 65 045 kr | 213 466 kr | 161 143 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 848 kr | 913 852 kr | 1 877 068 kr | 1 893 782 kr | 1 906 595 kr |
| Personalkostnader | - | 408 977 kr | 933 596 kr | 1 027 235 kr | 1 027 636 kr |
| Avskrivningar | - | 104 596 kr | 202 811 kr | 202 811 kr | 202 811 kr |
| Rörelseresultat | -7 848 kr | -380 120 kr | -700 446 kr | -945 433 kr | -746 297 kr |
| Ränteintäkter | - | 45 kr | 94 kr | 315 kr | 9 kr |
| Räntekostnader | - | 1 733 kr | 1 272 kr | 2 719 kr | 4 165 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 848 kr | -381 808 kr | -701 624 kr | -947 837 kr | -750 453 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | 1 104 000 kr | 1 678 000 kr |
| Årets resultat | -7 848 kr | -381 808 kr | -701 624 kr | 156 163 kr | 927 547 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 909 457 kr | 767 246 kr | 564 435 kr | 361 624 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 909 457 kr | 706 646 kr | 503 835 kr | 301 024 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 60 600 kr | 60 600 kr | 60 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 152 kr | 522 008 kr | 494 380 kr | 398 268 kr | 1 536 642 kr |
| Varulager | - | 32 973 kr | 36 480 kr | 38 540 kr | 39 922 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 468 kr | 466 641 kr | 445 839 kr | 307 172 kr | 1 388 243 kr |
| Kassa och bank | 3 684 kr | 22 394 kr | 12 061 kr | 52 556 kr | 108 477 kr |
| Summa tillgångar | 17 152 kr | 1 431 465 kr | 1 261 626 kr | 962 703 kr | 1 898 266 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 17 152 kr | 25 344 kr | 25 720 kr | 181 883 kr | 1 109 429 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 382 152 kr | 702 344 kr | 720 kr | 156 882 kr |
| Årets resultat | -7 848 kr | -381 808 kr | -701 624 kr | 156 163 kr | 927 547 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 756 121 kr | 660 906 kr | 780 820 kr | 788 837 kr |
| Leverantörsskulder | - | 301 888 kr | 224 566 kr | 353 608 kr | 336 430 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 327 387 kr | 331 298 kr | 334 145 kr | 339 496 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 152 kr | 1 431 465 kr | 1 261 626 kr | 962 703 kr | 1 898 266 kr |
Företrädare
- Isak C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB för organisationsnummer?
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB har organisationsnummer 559311-9760 (5593119760).
Var ligger Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB?
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB har sin registrerade adress Hammarby alle 36, 12061 Stockholm.
Vilken bransch är Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB verksamt i?
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB?
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB hade en nettoomsättning på 3 200 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB?
Spisa Pizza Hammarby Sjöstad AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.