VIRMAC AB
VIRMAC AB har organisationsnummer 559312-3630 (5593123630)
Aktiebolag • Org.nr: 559312-3630
Reparation och underhåll av andra civila transportmedelHallstahammar
Om företaget
VIRMAC AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av andra civila transportmedel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33170). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av rälsfordon.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2021.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2021 omsatte VIRMAC AB 1 834 798 kr och redovisade ett resultat på 491 693 kr. Rörelsemarginalen var 44,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,7 procent). Soliditeten var 39,4 procent, under branschens median (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 220,2 procent, under branschens median (median 222,8 procent).
| Nyckeltal 2021 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,7 procent | 10,7 procent | 2,1 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 44,7 procent | 11,0 procent | 1,8 procent till 22,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,4 procent | 50,4 procent | 30,4 procent till 70,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 220,2 procent | 222,8 procent | 124,6 procent till 398,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 95,2 procent | 24,7 procent | 1,6 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 612 000 kr | 1 096 000 kr | 703 000 kr till 1 696 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 317 000 kr | 472 000 kr | 295 000 kr till 605 000 kr | Under branschens median |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rubingatan 1073437 Hallstahammar
Bolag på samma adress
15 andra bolag har Rubingatan 10 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bemanning av personal och projektledning inom tåg, underhåll och nybyggnation av tåg samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 834 798 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 179 kr |
| Övriga externa kostnader | 53 342 kr |
| Personalkostnader | 951 579 kr |
| Rörelseresultat | 820 698 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 820 698 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr |
| Skatt | 129 005 kr |
| Årets resultat | 491 693 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 1 312 798 kr |
| Kortfristiga fordringar | 645 862 kr |
| Kassa och bank | 666 936 kr |
| Summa tillgångar | 1 312 798 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 516 693 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr |
| Årets resultat | 491 693 kr |
| Obeskattade reserver | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 596 105 kr |
| Leverantörsskulder | 5 927 kr |
| Skatteskulder | 139 698 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 398 503 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 312 798 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Hallstahammar registrerades år 2021 och bedriver uthyrning av personal
Företrädare
- Henrik V (styrelseledamot)
Undertecknad i Hallstahammar.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VIRMAC AB för organisationsnummer?
VIRMAC AB har organisationsnummer 559312-3630 (5593123630).
Var ligger VIRMAC AB?
VIRMAC AB har sin registrerade adress Rubingatan 10, 73437 Hallstahammar.
Vilken bransch är VIRMAC AB verksamt i?
VIRMAC AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av andra civila transportmedel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VIRMAC AB?
VIRMAC AB hade en nettoomsättning på 1 834 798 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VIRMAC AB?
VIRMAC AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.
Föreslår VIRMAC AB någon utdelning?
Styrelsen i VIRMAC AB föreslog en utdelning på 180 000 kr för räkenskapsåret 2021.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.