Port 4 förvaltning AB
Port 4 förvaltning AB har organisationsnummer 559312-8829 (5593128829)
Aktiebolag • Org.nr: 559312-8829
Om företaget
Port 4 förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landvetter. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som magasinering och varulagring enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 52100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 710100 procent till 14 200 kr räkenskapsåret 2026 (-2 kr föregående år).
Bolaget hade ingen omsättning året innan.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Port 4 förvaltning AB 14 200 kr och redovisade ett resultat på 33 645 kr. Soliditeten var 72,7 procent, över branschens median (median 54,6 procent). Kassalikviditeten var 366,3 procent, över branschens median (median 215,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,7 procent | 54,6 procent | 27,1 procent till 84,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 366,3 procent | 215,6 procent | 123,4 procent till 516,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 218,3 procent | 11,1 procent | -1,1 procent till 37,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 80 av 93 aktiebolag inom magasinering och varulagring.
- Plats 1 037 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 44 951 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 274 168 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 4,6 procent | 16,8 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 2,6 procent | 4,6 procent | 17,4 procent | - | - |
| Soliditet | 50,8 procent | 32,7 procent | 62,5 procent | -205,7 procent | 72,7 procent |
| Kassalikviditet | 203,2 procent | 148,5 procent | 266,8 procent | 35,2 procent | 366,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 procent | 21,7 procent | 47,2 procent | - | 218,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 0,5 procent | 8,9 procent | -100,0 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Snåkeredsvägen 243891 Landvetter
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Snåkeredsvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta och underhålla fastigheter, samt utföra ventilationsarbeten, byggnadsarbeten samt utbildningar och därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 52100Magasinering och varulagringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 221 785 kr | 222 973 kr | 242 892 kr | -2 kr | 14 200 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 540 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 207 447 kr | 212 673 kr | 202 174 kr | 126 790 kr | -19 514 kr |
| Rörelseresultat | 5 798 kr | 10 300 kr | 40 718 kr | -126 792 kr | 33 714 kr |
| Ränteintäkter | 72 kr | 50 kr | 1 546 kr | 1 213 kr | -45 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 24 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 870 kr | 10 350 kr | 42 264 kr | -125 579 kr | 33 645 kr |
| Skatt | 1 209 kr | 2 132 kr | 8 398 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 4 661 kr | 8 218 kr | 33 866 kr | -125 579 kr | 33 645 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 58 405 kr | 115 954 kr | 114 754 kr | 26 171 kr | 21 197 kr |
| Kortfristiga fordringar | 55 011 kr | 85 770 kr | 72 825 kr | 6 995 kr | 4 797 kr |
| Kassa och bank | 3 394 kr | 30 184 kr | 41 929 kr | 19 176 kr | 16 400 kr |
| Summa tillgångar | 58 405 kr | 115 954 kr | 114 754 kr | 26 171 kr | 21 197 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 29 661 kr | 37 879 kr | 71 745 kr | -53 834 kr | 15 411 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 4 661 kr | 12 879 kr | 46 745 kr | -43 234 kr |
| Årets resultat | 4 661 kr | 8 218 kr | 33 866 kr | -125 579 kr | 33 645 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 744 kr | 78 075 kr | 43 009 kr | 74 405 kr | 5 786 kr |
| Leverantörsskulder | 23 547 kr | 62 494 kr | 30 146 kr | 63 668 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 1 209 kr | 3 341 kr | 11 739 kr | 9 607 kr | 1 209 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 988 kr | 12 240 kr | 1 124 kr | 1 130 kr | 4 577 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 58 405 kr | 115 954 kr | 114 754 kr | 26 171 kr | 21 197 kr |
Ur årsredovisningen
Port4 förvaltning hyr ut uppställningsplatser till företag. Bolaget har sitt säte i Landvetter
Företrädare
- Peter Magnus O (ordförande)
- Thomas Fredrik Andreas J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Port 4 förvaltning AB för organisationsnummer?
Port 4 förvaltning AB har organisationsnummer 559312-8829 (5593128829).
Var ligger Port 4 förvaltning AB?
Port 4 förvaltning AB har sin registrerade adress Snåkeredsvägen 2, 43891 Landvetter.
Vilken bransch är Port 4 förvaltning AB verksamt i?
Port 4 förvaltning AB är registrerat i branschen magasinering och varulagring enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Port 4 förvaltning AB?
Port 4 förvaltning AB hade en nettoomsättning på 14 200 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.