Magical Stories Productions AB
Magical Stories Productions AB har organisationsnummer 559312-9223 (5593129223)
Aktiebolag • Org.nr: 559312-9223
Om företaget
Magical Stories Productions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 1 577 787 kr räkenskapsåret 2026 (1 654 321 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Magical Stories Productions AB 1 577 787 kr och redovisade ett resultat på 73 101 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var -84,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,6 procent). Kassalikviditeten var 54,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 295,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 8,6 procent | -1,9 procent till 25,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 8,9 procent | -1,6 procent till 27,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | -84,3 procent | 63,6 procent | 43,5 procent till 82,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 54,3 procent | 295,2 procent | 175,0 procent till 629,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,6 procent | -5,4 procent | -34,4 procent till 22,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 789 000 kr | 781 000 kr | 418 000 kr till 1 202 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 502 000 kr | 475 000 kr | 203 000 kr till 710 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 573 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 319 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 19 467 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 34 560 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 105 727 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,7 procent | -14,2 procent | -18,4 procent | 8,5 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | -14,2 procent | -20,1 procent | 6,4 procent | 6,9 procent |
| Soliditet | -3,1 procent | -86,2 procent | -179,9 procent | -104,0 procent | -84,3 procent |
| Kassalikviditet | 40,9 procent | 35,7 procent | 29,3 procent | 46,0 procent | 54,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 35,4 procent | 9,2 procent | 40,5 procent | -4,6 procent |
| Omsättning per anställd | 796 000 kr | 539 000 kr | 589 000 kr | 827 000 kr | 789 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 169 000 kr | 322 000 kr | 492 000 kr | 508 000 kr | 502 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Dalagatan 9mc/o c/o Sundin
11361 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Dalagatan 9m som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva film och scenproduktion, manus arbete inom samma, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 796 255 kr | 1 077 848 kr | 1 177 111 kr | 1 654 321 kr | 1 577 787 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 15 822 kr | 69 043 kr | 257 885 kr | 11 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 193 214 kr | 53 228 kr | 32 552 kr | 204 036 kr | 18 275 kr |
| Övriga externa kostnader | 429 802 kr | 528 277 kr | 425 702 kr | 529 100 kr | 412 421 kr |
| Personalkostnader | 168 614 kr | 643 421 kr | 983 080 kr | 1 016 167 kr | 1 004 961 kr |
| Avskrivningar | 26 376 kr | 21 980 kr | 21 980 kr | 21 980 kr | 17 588 kr |
| Rörelseresultat | -21 751 kr | -153 236 kr | -217 160 kr | 140 923 kr | 135 542 kr |
| Ränteintäkter | - | 147 kr | 202 kr | 930 kr | 338 kr |
| Räntekostnader | - | 376 kr | 19 149 kr | 36 246 kr | 26 266 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -21 751 kr | -153 465 kr | -236 107 kr | 105 607 kr | 109 614 kr |
| Skatt | 7 718 kr | 0 kr | - | 8 662 kr | 36 513 kr |
| Årets resultat | -29 469 kr | -153 465 kr | -236 107 kr | 96 945 kr | 73 101 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 83 528 kr | 61 548 kr | 39 568 kr | 17 588 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 528 kr | 61 548 kr | 39 568 kr | 17 588 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 61 019 kr | 121 747 kr | 179 520 kr | 268 209 kr | 265 619 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 375 kr | 38 859 kr | 72 392 kr | 51 777 kr | 176 862 kr |
| Kassa och bank | 34 644 kr | 82 888 kr | 107 128 kr | 216 432 kr | 88 757 kr |
| Summa tillgångar | 144 547 kr | 183 295 kr | 219 088 kr | 285 797 kr | 265 619 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -4 469 kr | -157 934 kr | -394 040 kr | -297 095 kr | -223 994 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -29 469 kr | -182 933 kr | -419 040 kr | -322 095 kr |
| Årets resultat | -29 469 kr | -153 465 kr | -236 107 kr | 96 945 kr | 73 101 kr |
| Kortfristiga skulder | 149 016 kr | 341 229 kr | 613 128 kr | 582 892 kr | 489 613 kr |
| Leverantörsskulder | 3 144 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatteskulder | 7 718 kr | 7 718 kr | 0 kr | 1 237 kr | 29 650 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 128 154 kr | 311 332 kr | 388 999 kr | 418 881 kr | 389 095 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 144 547 kr | 183 295 kr | 219 088 kr | 285 797 kr | 265 619 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021 och bedriver sedan dess film- och scenproduktion, manus arbete inom samma, samt därmed förenlig verksamhet.
Bolaget har förbrukat det egna kapitalet till mer än hälften av aktiekapitalet och styrelsen är medveten om gällande regler enligt ABL 25 kapitel 13-19§§.
Företrädare
- Stefan S (styrelseledamot)
- Stephane M (styrelsesuppleant)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Magical Stories Productions AB för organisationsnummer?
Magical Stories Productions AB har organisationsnummer 559312-9223 (5593129223).
Var ligger Magical Stories Productions AB?
Magical Stories Productions AB har sin registrerade adress Dalagatan 9m, 11361 Stockholm.
Vilken bransch är Magical Stories Productions AB verksamt i?
Magical Stories Productions AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Magical Stories Productions AB?
Magical Stories Productions AB hade en nettoomsättning på 1 577 787 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Magical Stories Productions AB?
Magical Stories Productions AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.