Acke's Riv & Håltagning AB
Acke's Riv & Håltagning AB har organisationsnummer 559313-8448 (5593138448)
Aktiebolag • Org.nr: 559313-8448
Om företaget
Acke's Riv & Håltagning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 363 753 kr räkenskapsåret 2025 (374 978 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Acke's Riv & Håltagning AB 363 753 kr och redovisade ett resultat på 11 931 kr. Rörelsemarginalen var 3,2 procent, under branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 16,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 119,4 procent, under branschens median (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 16,2 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,4 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,0 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 795 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 843 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 38 170 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 247 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 205 346 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,6 procent | -101,4 procent | -47,9 procent | 3,2 procent |
| Vinstmarginal | 36,6 procent | -101,5 procent | -49,3 procent | 3,3 procent |
| Soliditet | 80,4 procent | 62,8 procent | 0,9 procent | 16,2 procent |
| Kassalikviditet | 509,4 procent | 268,9 procent | 100,9 procent | 119,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,1 procent | -127,7 procent | -28428,5 procent | 94,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -82,9 procent | 60,6 procent | -3,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Blockstupet 3c/o c/o Akdag
16342 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet och bemanning inom bygg och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 369 192 kr | 233 469 kr | 374 978 kr | 363 753 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 413 336 kr | 35 749 kr | 2 205 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 235 969 kr | 205 436 kr | 226 868 kr | 100 042 kr |
| Personalkostnader | 206 460 kr | 225 776 kr | 322 326 kr | 250 261 kr |
| Rörelseresultat | 500 715 kr | -236 811 kr | -179 671 kr | 11 598 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 194 kr | 423 kr |
| Räntekostnader | 259 kr | 65 kr | 5 308 kr | 90 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 500 456 kr | -236 876 kr | -184 785 kr | 11 931 kr |
| Skatt | 103 146 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 397 310 kr | -236 876 kr | -184 785 kr | 11 931 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 525 456 kr | 295 228 kr | 74 233 kr | 77 535 kr |
| Kortfristiga fordringar | 525 456 kr | 295 228 kr | 69 182 kr | 58 479 kr |
| Kassa och bank | - | - | 5 051 kr | 19 056 kr |
| Summa tillgångar | 525 456 kr | 295 228 kr | 74 233 kr | 77 535 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 422 310 kr | 185 434 kr | 650 kr | 12 581 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 397 310 kr | 160 435 kr | -24 350 kr |
| Årets resultat | 397 310 kr | -236 876 kr | -184 785 kr | 11 931 kr |
| Kortfristiga skulder | 103 146 kr | 109 794 kr | 73 583 kr | 64 954 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 5 063 kr | 13 125 kr |
| Skatteskulder | 103 146 kr | 109 794 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | 0 kr | 68 520 kr | 51 829 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 525 456 kr | 295 228 kr | 74 233 kr | 77 535 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom byggbranschen. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Senol A
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Acke's Riv & Håltagning AB för organisationsnummer?
Acke's Riv & Håltagning AB har organisationsnummer 559313-8448 (5593138448).
Var ligger Acke's Riv & Håltagning AB?
Acke's Riv & Håltagning AB har sin registrerade adress Blockstupet 3, 16342 Spånga.
Vilken bransch är Acke's Riv & Håltagning AB verksamt i?
Acke's Riv & Håltagning AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Acke's Riv & Håltagning AB?
Acke's Riv & Håltagning AB hade en nettoomsättning på 363 753 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.