Adopt a Fly AB
Adopt a Fly AB har organisationsnummer 559314-3109 (5593143109)
Aktiebolag • Org.nr: 559314-3109
Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortimentVästerås
Om företaget
Adopt a Fly AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47123). Sidoverksamheter inkluderar grafisk design och visuell kommunikation och detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder. På Google Maps är verksamheten listad som presentbutik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 198 procent till 140 695 kr räkenskapsåret 2025 (47 222 kr föregående år).
Tack vare butiken öppnades juni 2025 + återförsäljare inköp, har detta givit en ökning av omsättning med totalt 197% .
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Adopt a Fly AB 140 695 kr och redovisade ett resultat på -77 266 kr. Rörelsemarginalen var -54,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 92,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,5 procent). Kassalikviditeten var 206,4 procent, över branschens median (median 165,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -54,9 procent | 3,8 procent | -6,4 procent till 14,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -54,9 procent | 3,4 procent | -6,7 procent till 14,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,1 procent | 54,5 procent | 20,0 procent till 86,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 206,4 procent | 165,1 procent | 63,4 procent till 438,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -37,2 procent | -1,2 procent | -53,0 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 255 av 2 605 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment.
- Plats 19 av 38 aktiebolag inom detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment med säte i Västerås.
- Plats 3 378 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 131 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 238 790 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -6,4 procent | - | -54,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -6,4 procent | - | -54,9 procent |
| Soliditet | 87,1 procent | 83,6 procent | 75,9 procent | 89,0 procent | 92,1 procent |
| Kassalikviditet | 308,3 procent | 235,4 procent | 170,8 procent | 279,2 procent | 206,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,4 procent | -6,4 procent | -9,7 procent | -0,5 procent | -37,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -56,6 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vallingatan 6Ac/o c/o Frederic Kosicki
72216 Västerås
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Vallingatan 6A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska kreativt skapa, marknadsföra och sälja egen designade produkter och idéer främst inom turistnäringen och företagnäringen. Grafisk och visuell formgivning av t- shirts, muggar, tygkassar, mönster mm och därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 54 289 kr | 76 161 kr | 108 889 kr | 47 222 kr | 140 695 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 1 363 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 46 916 kr | 66 363 kr | 96 348 kr | 31 749 kr | 117 038 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 677 kr | 14 607 kr | 19 456 kr | 15 807 kr | 66 980 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 1 306 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 34 000 kr |
| Rörelseresultat | -304 kr | -4 809 kr | -6 915 kr | -334 kr | -77 266 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -304 kr | -4 809 kr | -6 915 kr | -334 kr | -77 266 kr |
| Årets resultat | -304 kr | -4 809 kr | -6 915 kr | -334 kr | -77 266 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 000 kr | 15 000 kr | 13 000 kr | 15 000 kr | 149 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 76 551 kr | 74 575 kr | 80 541 kr | 64 365 kr | 76 818 kr |
| Varulager | 40 000 kr | 40 000 kr | 42 000 kr | 40 000 kr | 40 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 753 kr | 0 kr | 0 kr | - | 2 010 kr |
| Kassa och bank | 26 798 kr | 34 575 kr | 38 541 kr | 24 365 kr | 34 808 kr |
| Summa tillgångar | 91 551 kr | 89 575 kr | 93 541 kr | 79 365 kr | 225 818 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 79 696 kr | 74 887 kr | 70 972 kr | 70 638 kr | 207 980 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 55 000 kr | 54 696 kr | 52 887 kr | 45 972 kr | 260 246 kr |
| Årets resultat | -304 kr | -4 809 kr | -6 915 kr | -334 kr | -77 266 kr |
| Kortfristiga skulder | 11 855 kr | 14 688 kr | 22 569 kr | 8 727 kr | 17 838 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 855 kr | 14 688 kr | 22 569 kr | 8 727 kr | 17 837 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 91 551 kr | 89 575 kr | 93 541 kr | 79 365 kr | 225 818 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skapar designs som är tryckt på T-shirts, muggar m.m och säljer dem i butiken i Västerås (öppnat juni 2025) och på nätet i hela världen och några marknader i Sverige.
I 2025 Adopt a Fly öppnade sin första butik i Västerås : Adopt a Fly T-shirts & More.
Företrädare
- Frédéric K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Adopt a Fly AB för organisationsnummer?
Adopt a Fly AB har organisationsnummer 559314-3109 (5593143109).
Var ligger Adopt a Fly AB?
Adopt a Fly AB har sin registrerade adress Vallingatan 6A, 72216 Västerås.
Vilken bransch är Adopt a Fly AB verksamt i?
Adopt a Fly AB är registrerat i branschen detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Adopt a Fly AB?
Adopt a Fly AB hade en nettoomsättning på 140 695 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-04-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.