Lindbackens Trafikskola AB
Lindbackens Trafikskola AB har organisationsnummer 559315-5996 (5593155996)
Aktiebolag • Org.nr: 559315-5996
Om företaget
Lindbackens Trafikskola AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som trafikskoleverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85530).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 29 procent till 1 532 370 kr räkenskapsåret 2025 (2 145 631 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lindbackens Trafikskola AB 1 532 370 kr och redovisade ett resultat på 1 865 kr. Rörelsemarginalen var -8,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 26,5 procent, under branschens median (median 34,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,7 procent | 5,0 procent | -2,1 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -10,2 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 14,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,5 procent | 34,1 procent | 13,2 procent till 63,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 14,9 procent | -8,0 procent till 50,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,6 procent | 2,9 procent | -12,1 procent till 24,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 613 000 kr | 889 000 kr | 653 000 kr till 1 219 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 337 000 kr | 448 000 kr | 286 000 kr till 554 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 231 av 523 aktiebolag inom trafikskoleverksamhet.
- Plats 7 av 18 aktiebolag inom trafikskoleverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 2 079 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 3 576 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 108 336 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,6 procent | 18,7 procent | 11,9 procent | 13,0 procent | -8,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,2 procent | 17,9 procent | 11,0 procent | 12,3 procent | -10,2 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 22,9 procent | 25,3 procent | 35,4 procent | 26,5 procent |
| Kassalikviditet | 41515,5 procent | 289,1 procent | 289,1 procent | 385,1 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 6,5 procent | 85,5 procent | 57,4 procent | 49,4 procent | 0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 666,2 procent | 8,3 procent | 37,6 procent | -28,6 procent |
| Omsättning per anställd | 188 000 kr | 720 000 kr | 780 000 kr | 715 000 kr | 613 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 12 000 kr | 292 000 kr | 414 000 kr | 347 000 kr | 337 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kungsgatan 66 AC75341 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten kommer att undervisa sina elever i trafiksäkerhet, både den teoretiska och den praktiska trafiksäkerheten, i form av körlektioner i våra bilar ( automat och manuell växlad) , kurser i Riska ettan och teori kurser. Samtidigt kommer vi att ha introduktionskurser för alla som vill köra privat med privathandledare.
Bransch
- 85530TrafikskoleverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 187 818 kr | 1 439 003 kr | 1 559 004 kr | 2 145 631 kr | 1 532 370 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 204 095 kr | 168 040 kr | 248 115 kr | 157 002 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 833 kr | 13 085 kr | 85 701 kr | 223 397 kr | 135 149 kr |
| Övriga externa kostnader | 132 322 kr | 674 179 kr | 526 577 kr | 695 761 kr | 686 276 kr |
| Personalkostnader | 12 308 kr | 584 878 kr | 827 508 kr | 1 040 131 kr | 842 298 kr |
| Avskrivningar | 26 532 kr | 102 505 kr | 102 505 kr | 155 055 kr | 159 719 kr |
| Rörelseresultat | 4 823 kr | 268 451 kr | 184 753 kr | 279 403 kr | -134 070 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 202 kr | 253 kr | -363 kr |
| Räntekostnader | 2 624 kr | 10 548 kr | 14 081 kr | 15 363 kr | 21 844 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 199 kr | 257 903 kr | 170 875 kr | 264 293 kr | -156 277 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -60 000 kr | -45 000 kr | -55 000 kr | 160 000 kr |
| Skatt | 451 kr | 40 798 kr | 26 242 kr | 43 752 kr | 1 858 kr |
| Årets resultat | 1 748 kr | 157 105 kr | 99 633 kr | 165 541 kr | 1 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 485 992 kr | 383 487 kr | 280 982 kr | 524 156 kr | 364 437 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 485 992 kr | 383 487 kr | 280 982 kr | 524 156 kr | 364 437 kr |
| Omsättningstillgångar | 246 187 kr | 419 885 kr | 403 890 kr | 421 877 kr | 529 874 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 058 kr | 39 913 kr | 28 480 kr | -150 922 kr | 49 754 kr |
| Kassa och bank | 92 129 kr | 379 972 kr | 375 410 kr | 572 799 kr | 480 120 kr |
| Summa tillgångar | 732 179 kr | 803 372 kr | 684 872 kr | 946 034 kr | 894 312 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 26 748 kr | 183 853 kr | 173 485 kr | 334 989 kr | 236 854 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 1 748 kr | 48 853 kr | 144 448 kr | 209 989 kr |
| Årets resultat | 1 748 kr | 157 105 kr | 99 633 kr | 165 541 kr | 1 865 kr |
| Obeskattade reserver | - | 60 000 kr | 105 000 kr | 160 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 593 kr | 145 257 kr | 139 698 kr | 109 548 kr | -89 845 kr |
| Leverantörsskulder | - | 11 725 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 593 kr | 41 946 kr | 77 441 kr | 64 183 kr | -15 169 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 91 586 kr | 62 257 kr | 45 365 kr | -74 676 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 732 179 kr | 803 372 kr | 684 872 kr | 946 034 kr | 894 312 kr |
Ur årsredovisningen
Trafikskoleverksamhet (även för fritidsbåtar och icke yrkesmässigt flyg)Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Danyara Taha C (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lindbackens Trafikskola AB för organisationsnummer?
Lindbackens Trafikskola AB har organisationsnummer 559315-5996 (5593155996).
Var ligger Lindbackens Trafikskola AB?
Lindbackens Trafikskola AB har sin registrerade adress Kungsgatan 66 AC, 75341 Uppsala.
Vilken bransch är Lindbackens Trafikskola AB verksamt i?
Lindbackens Trafikskola AB är registrerat i branschen trafikskoleverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lindbackens Trafikskola AB?
Lindbackens Trafikskola AB hade en nettoomsättning på 1 532 370 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lindbackens Trafikskola AB?
Lindbackens Trafikskola AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.