Bfoto Sverige AB
Bfoto Sverige AB har organisationsnummer 559315-7901 (5593157901)
Aktiebolag • Org.nr: 559315-7901
Om företaget
Bfoto Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar dataprogrammering och skötsel och underhåll av grönytor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 1 165 810 kr räkenskapsåret 2025 (1 104 239 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bfoto Sverige AB 1 165 810 kr och redovisade ett resultat på 285 624 kr. Rörelsemarginalen var 30,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 66,1 procent, över branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 264,8 procent, över branschens median (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,9 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,9 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,1 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 264,8 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,6 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 166 000 kr | 849 000 kr | 483 000 kr till 1 322 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 589 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 877 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 29 av 122 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Malmö.
- Plats 4 294 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 15 266 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 132 467 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,4 procent | 17,4 procent | 23,1 procent | 20,4 procent | 30,9 procent |
| Vinstmarginal | 24,4 procent | 17,4 procent | 23,1 procent | 20,3 procent | 30,9 procent |
| Soliditet | 10,2 procent | 22,2 procent | 24,1 procent | 61,8 procent | 66,1 procent |
| Kassalikviditet | 111,8 procent | 183,8 procent | 194,5 procent | 241,3 procent | 264,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 74,3 procent | 56,7 procent | 64,2 procent | 56,9 procent | 71,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 145,8 procent | -22,4 procent | 54,6 procent | 5,6 procent |
| Omsättning per anställd | 374 000 kr | 920 000 kr | 714 000 kr | 1 104 000 kr | 1 166 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 117 000 kr | 423 000 kr | 221 000 kr | 448 000 kr | 589 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sagas gränd 3G21536 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet med kamerateknik, film-, reklam-, Tv-inspelning samt uthyrning av utrustning inom film och TV produktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 374 270 kr | 920 139 kr | 714 190 kr | 1 104 239 kr | 1 165 810 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 5 177 kr | 4 753 kr | 5 499 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 130 kr | 0 kr | 0 kr | 23 557 kr | 20 576 kr |
| Övriga externa kostnader | 115 382 kr | 237 663 kr | 234 605 kr | 392 858 kr | 181 135 kr |
| Personalkostnader | 117 243 kr | 422 774 kr | 220 819 kr | 448 298 kr | 588 546 kr |
| Avskrivningar | 47 361 kr | 99 166 kr | 99 166 kr | 19 467 kr | 20 676 kr |
| Rörelseresultat | 91 154 kr | 160 536 kr | 164 777 kr | 224 812 kr | 360 376 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 kr | 135 kr | -178 kr | -15 kr |
| Räntekostnader | - | - | 155 kr | 969 kr | 295 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 91 154 kr | 160 542 kr | 164 757 kr | 223 665 kr | 360 066 kr |
| Skatt | 18 776 kr | 33 069 kr | 30 235 kr | 46 413 kr | 74 442 kr |
| Årets resultat | 72 378 kr | 127 473 kr | 134 522 kr | 177 252 kr | 285 624 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 696 601 kr | 598 986 kr | 556 670 kr | 38 933 kr | 61 788 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 696 601 kr | 597 436 kr | 556 670 kr | 38 933 kr | 61 788 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 550 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 255 160 kr | 412 775 kr | 311 160 kr | 465 719 kr | 539 017 kr |
| Kortfristiga fordringar | 135 316 kr | 102 398 kr | 65 557 kr | 115 069 kr | 217 507 kr |
| Kassa och bank | 119 844 kr | 310 377 kr | 245 603 kr | 350 650 kr | 321 510 kr |
| Summa tillgångar | 951 761 kr | 1 011 761 kr | 867 830 kr | 504 652 kr | 600 805 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 97 378 kr | 224 851 kr | 209 373 kr | 311 625 kr | 397 250 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 72 378 kr | 49 851 kr | 109 373 kr | 86 626 kr |
| Årets resultat | 72 378 kr | 127 473 kr | 134 522 kr | 177 252 kr | 285 624 kr |
| Kortfristiga skulder | 228 139 kr | 224 553 kr | 159 987 kr | 193 027 kr | 203 555 kr |
| Skatteskulder | 20 232 kr | 57 667 kr | 76 165 kr | 89 510 kr | 59 276 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 207 907 kr | 166 886 kr | 83 822 kr | 103 517 kr | 144 279 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 951 761 kr | 1 011 761 kr | 867 830 kr | 504 652 kr | 600 805 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säte är i Malmö och bedriver verksamhet med kamerateknik, film-, reklam-, Tv-inspelning samt uthyrning av utrustning inom film och TV produktion och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Frej Johann Hugo Rasmus B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bfoto Sverige AB för organisationsnummer?
Bfoto Sverige AB har organisationsnummer 559315-7901 (5593157901).
Var ligger Bfoto Sverige AB?
Bfoto Sverige AB har sin registrerade adress Sagas gränd 3G, 21536 Malmö.
Vilken bransch är Bfoto Sverige AB verksamt i?
Bfoto Sverige AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bfoto Sverige AB?
Bfoto Sverige AB hade en nettoomsättning på 1 165 810 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bfoto Sverige AB?
Bfoto Sverige AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Bfoto Sverige AB någon utdelning?
Styrelsen i Bfoto Sverige AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.