
R.L Montagetjänst AB
R.L Montagetjänst AB har organisationsnummer 559316-2760 (5593162760)
Aktiebolag • Org.nr: 559316-2760
Om företaget
R.L Montagetjänst AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Boden. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som andra bygginstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43240). På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 57 procent till 2 853 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 817 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte R.L Montagetjänst AB 2 853 000 kr och redovisade ett resultat på 526 983 kr. Rörelsemarginalen var 23,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,4 procent). Soliditeten var 69,7 procent, över branschens median (median 52,8 procent). Kassalikviditeten var 319,4 procent, över branschens median (median 220,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,3 procent | 7,4 procent | -0,4 procent till 16,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,3 procent | 7,6 procent | -0,5 procent till 16,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,7 procent | 52,8 procent | 31,3 procent till 72,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 319,4 procent | 220,2 procent | 130,6 procent till 446,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 51,9 procent | 19,2 procent | -0,2 procent till 50,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 57,0 procent | 1,3 procent | -17,6 procent till 24,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 853 000 kr | 1 513 000 kr | 982 000 kr till 2 269 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 612 000 kr | 597 000 kr | 397 000 kr till 727 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 212 av 568 aktiebolag inom andra bygginstallationer.
- Plats 111 av 576 aktiebolag med säte i Boden.
- Plats 1 445 av 6 824 aktiebolag i Norrbottens län.
- Plats 60 862 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,2 procent | 19,2 procent | 8,3 procent | 19,0 procent | 23,3 procent |
| Vinstmarginal | 44,1 procent | 19,2 procent | 8,2 procent | 19,0 procent | 23,3 procent |
| Soliditet | 64,6 procent | 70,8 procent | 84,8 procent | 76,6 procent | 69,7 procent |
| Kassalikviditet | 282,4 procent | 342,2 procent | 659,8 procent | 426,5 procent | 319,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,8 procent | 46,4 procent | 20,9 procent | 40,0 procent | 51,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 118,6 procent | 7,1 procent | 10,4 procent | 57,0 procent |
| Omsättning per anställd | 703 000 kr | 1 537 000 kr | 1 646 000 kr | 1 817 000 kr | 2 853 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 232 000 kr | 567 000 kr | 568 000 kr | 610 000 kr | 612 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsgatan 196133 Boden
Verksamhetsbeskrivning
Montering av invändiga och utvändiga solavskärmning. Montering av portar, dörrar, fönster, galler.
Bransch
- 43240Andra bygginstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 702 546 kr | 1 537 027 kr | 1 646 470 kr | 1 817 171 kr | 2 852 674 kr |
| Övriga externa kostnader | 111 207 kr | 388 182 kr | 361 591 kr | 348 666 kr | 423 223 kr |
| Personalkostnader | 232 127 kr | 567 092 kr | 567 790 kr | 609 508 kr | 612 318 kr |
| Rörelseresultat | 310 398 kr | 295 674 kr | 136 576 kr | 345 546 kr | 663 672 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 45 kr | 636 kr | 51 kr |
| Räntekostnader | 89 kr | 182 kr | 1 272 kr | 106 kr | 33 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 310 309 kr | 295 492 kr | 135 349 kr | 346 076 kr | 663 690 kr |
| Skatt | 64 024 kr | 60 988 kr | 28 106 kr | 71 160 kr | 136 707 kr |
| Årets resultat | 246 285 kr | 234 504 kr | 107 243 kr | 274 916 kr | 526 983 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 420 022 kr | 714 578 kr | 604 675 kr | 898 654 kr | 1 455 318 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 48 813 kr |
| Kortfristiga fordringar | 170 037 kr | 320 685 kr | 293 987 kr | 373 622 kr | 809 210 kr |
| Kassa och bank | 249 985 kr | 393 893 kr | 310 688 kr | 525 032 kr | 597 295 kr |
| Summa tillgångar | 420 022 kr | 714 578 kr | 604 675 kr | 898 654 kr | 1 455 318 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 271 285 kr | 505 789 kr | 513 031 kr | 687 947 kr | 1 014 930 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 246 285 kr | 380 788 kr | 388 031 kr | 462 947 kr |
| Årets resultat | 246 285 kr | 234 504 kr | 107 243 kr | 274 916 kr | 526 983 kr |
| Kortfristiga skulder | 148 737 kr | 208 789 kr | 91 644 kr | 210 707 kr | 440 388 kr |
| Leverantörsskulder | 42 904 kr | 89 850 kr | 25 174 kr | 126 093 kr | 237 633 kr |
| Skatteskulder | 64 024 kr | 69 392 kr | 0 kr | - | 79 021 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 809 kr | 30 607 kr | 50 945 kr | 64 467 kr | 20 804 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 420 022 kr | 714 578 kr | 604 675 kr | 898 654 kr | 1 455 318 kr |
Företrädare
- Roger L
Undertecknad i Boden 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har R.L Montagetjänst AB för organisationsnummer?
R.L Montagetjänst AB har organisationsnummer 559316-2760 (5593162760).
Var ligger R.L Montagetjänst AB?
R.L Montagetjänst AB har sin registrerade adress Torsgatan 1, 96133 Boden.
Vilken bransch är R.L Montagetjänst AB verksamt i?
R.L Montagetjänst AB är registrerat i branschen andra bygginstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter R.L Montagetjänst AB?
R.L Montagetjänst AB hade en nettoomsättning på 2 853 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har R.L Montagetjänst AB?
R.L Montagetjänst AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår R.L Montagetjänst AB någon utdelning?
Styrelsen i R.L Montagetjänst AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Boden
- Län
- Norrbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.