MLLACT AB
MLLACT AB har organisationsnummer 559316-6258
Aktiebolag • Org.nr: 559316-6258
Om företaget
MLLACT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Dalby. Verksamheten startade 2021 och har 5 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690). Sidoverksamheter inkluderar diverse övriga konsumenttjänster, personalutbildning och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 67 999 kr räkenskapsåret 2025 (97 600 kr föregående år).
.
Adress
Dalby 701c/o c/o Mette Jansson
24794 Dalby
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten skall bedriva forskningsunderbyggd utbildning och verksamhetsutveckling riktad mot hästnäringen. Verksamheten skall bedrivas i hela Sverige samt på sikt i övriga norden.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 111 540 kr | 55 515 kr | 97 600 kr | 67 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 294 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 112 992 kr | 52 656 kr | 100 826 kr | 84 546 kr |
| Personalkostnader | 15 162 kr | 755 kr | 1 310 kr | 2 560 kr |
| Rörelseresultat | -16 614 kr | 2 398 kr | -6 453 kr | -19 107 kr |
| Ränteintäkter | - | 24 kr | 191 kr | 23 kr |
| Räntekostnader | -2 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -16 612 kr | 2 422 kr | -6 262 kr | -19 084 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -16 612 kr | 2 422 kr | -6 262 kr | -19 084 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 20 535 kr | 21 328 kr | 45 829 kr | 28 995 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 153 kr | 0 kr | 2 kr | 1 859 kr |
| Kassa och bank | 18 382 kr | 21 328 kr | 45 827 kr | 27 136 kr |
| Summa tillgångar | 20 535 kr | 21 328 kr | 45 829 kr | 28 995 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 15 574 kr | 17 996 kr | 11 735 kr | -7 349 kr |
| Aktiekapital | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr | 30 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 186 kr | -14 426 kr | -12 003 kr | -18 265 kr |
| Årets resultat | -16 612 kr | 2 422 kr | -6 262 kr | -19 084 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 961 kr | 3 332 kr | 34 094 kr | 36 344 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 32 000 kr | 27 000 kr |
| Skatteskulder | 566 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 4 395 kr | 3 332 kr | 2 094 kr | 9 344 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 20 535 kr | 21 328 kr | 45 829 kr | 28 995 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget utvecklar och säljer utbildningar till främst ridgymnasium och ridskolor. Företaget har sitt säte i Skåne Län.
Företrädare
- Mette Jansdotter J
Undertecknad i Dalby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Registrerade namn
- MLLACT AB (Företagsnamn)
- MLLACT Yrkeshögskola (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser anordna yrkeshögskoleutbildningar/kurser.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-10
- Status
- Verksam