HOLDMYSALTPLEASE AB
HOLDMYSALTPLEASE AB har organisationsnummer 559317-3361 (5593173361)
Aktiebolag • Org.nr: 559317-3361
Om företaget
HOLDMYSALTPLEASE AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bjärred. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (-1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HOLDMYSALTPLEASE AB 0 kr och redovisade ett resultat på -15 547 kr. Soliditeten var 99,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 29,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 29,2 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1118,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 663 000 kr | 49 000 kr till 1 358 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 868 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Lomma.
- Plats 801 av 953 aktiebolag med säte i Lomma.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 procent | 99,6 procent | 99,3 procent |
| Kassalikviditet | 50,9 procent | 41,3 procent | 29,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 procent | -0,2 procent | -0,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
⚠️ Övertagande i fusion
Sedan 2025-09-23
Adress
Järavallsvägen 6423733 Bjärred
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Järavallsvägen 64 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall direkt eller via dotterbolag äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva konsultverk- samhet med inriktning på verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall därjämte samordna de verksamheter som bedrivs av dotterbolag eller av andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | -1 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 773 kr | 17 679 kr | 15 549 kr |
| Rörelseresultat | -22 773 kr | -17 680 kr | -15 549 kr |
| Ränteintäkter | - | 89 kr | 2 kr |
| Räntekostnader | - | 2 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -22 773 kr | -17 593 kr | -15 547 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | -22 773 kr | -17 593 kr | -15 547 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 9 229 065 kr | 9 200 941 kr | 9 171 183 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 229 065 kr | 9 200 941 kr | 9 171 183 kr |
| Omsättningstillgångar | 10 468 kr | 15 745 kr | 18 865 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 393 kr | 4 234 kr | 4 644 kr |
| Kassa och bank | 5 075 kr | 11 511 kr | 14 221 kr |
| Summa tillgångar | 9 239 533 kr | 9 216 686 kr | 9 190 048 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 9 218 961 kr | 9 178 586 kr | 9 125 348 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 216 734 kr | 9 171 179 kr | 9 115 895 kr |
| Årets resultat | -22 773 kr | -17 593 kr | -15 547 kr |
| Kortfristiga skulder | 20 572 kr | 38 100 kr | 64 700 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 4 572 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 9 239 533 kr | 9 216 686 kr | 9 190 048 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Lomma registrerades år 2021 och bedriver sedan dess konsultverksamhet med inriktning på verksamhetsutveckling. Bolaget samordnar de verksamheter som bedrivs av dotterföretag eller av andra företag vilka står i koncern- eller annan intressegemenskap med bolaget.
Under räkenskapsåret förvärvades PASSMETHESALTPLEASE AB, org nr 556945-2575. Styrelsen beslutade 2025-09-23 om fusion genom absorption av det helägda dotterbolaget OWNTHESALTPLEASE AB, org nr 559330-5096. Genomförd fusion registrerades av Bolagsverket 2025-12-10. Fusionen bedöms effektivisera koncernstrukturen och sänka de administrativa kostnaderna.
Företrädare
- Jens S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HOLDMYSALTPLEASE AB för organisationsnummer?
HOLDMYSALTPLEASE AB har organisationsnummer 559317-3361 (5593173361).
Var ligger HOLDMYSALTPLEASE AB?
HOLDMYSALTPLEASE AB har sin registrerade adress Järavallsvägen 64, 23733 Bjärred.
Vilken bransch är HOLDMYSALTPLEASE AB verksamt i?
HOLDMYSALTPLEASE AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HOLDMYSALTPLEASE AB?
HOLDMYSALTPLEASE AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HOLDMYSALTPLEASE AB?
HOLDMYSALTPLEASE AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lomma
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.