Imfalck AB
Imfalck AB har organisationsnummer 559317-3890 (5593173890)
Aktiebolag • Org.nr: 559317-3890
Om företaget
Imfalck AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 87 procent till 21 983 kr räkenskapsåret 2025 (163 277 kr föregående år).
Den minskade omsättningen beror på färre uppdrag jämfört med föregående år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Imfalck AB 21 983 kr och redovisade ett resultat på -40 997 kr. Soliditeten var 46,5 procent, under branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 187,0 procent, under branschens median (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,5 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 187,0 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -314,2 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -86,5 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 22 000 kr | 848 000 kr | 481 000 kr till 1 322 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 22 000 kr | 505 000 kr | 242 000 kr till 717 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 673 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 342 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 50 858 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 90 375 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 270 536 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,3 procent | -34,3 procent | - | -10,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 54,3 procent | -34,3 procent | - | -10,5 procent | - |
| Soliditet | 72,2 procent | 60,9 procent | 68,6 procent | 26,3 procent | 46,5 procent |
| Kassalikviditet | 360,0 procent | 256,0 procent | 318,8 procent | 135,7 procent | 187,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,0 procent | -118,9 procent | -233,1 procent | -103,5 procent | -314,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -22,6 procent | -86,9 procent | - | -86,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | 331 000 kr | 43 000 kr | 163 000 kr | 22 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 222 000 kr | 53 000 kr | 98 000 kr | 22 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnvägsgatan 38c/o Järnvägsgatan 38
17235 Sundbyberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Järnvägsgatan 38 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva reklam, foto och film inom media samt uthyrning och förvaltning utav fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 428 122 kr | 331 261 kr | 43 407 kr | 163 277 kr | 21 983 kr |
| Övriga externa kostnader | 106 928 kr | 214 722 kr | 55 301 kr | 77 469 kr | 39 739 kr |
| Personalkostnader | 13 082 kr | 222 310 kr | 53 124 kr | 97 728 kr | 22 062 kr |
| Rörelseresultat | 232 563 kr | -113 565 kr | -66 834 kr | -17 337 kr | -41 028 kr |
| Ränteintäkter | - | 187 kr | 949 kr | 207 kr | 31 kr |
| Räntekostnader | - | 131 kr | 938 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 232 563 kr | -113 509 kr | -66 823 kr | -17 130 kr | -40 997 kr |
| Skatt | 48 558 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 184 005 kr | -113 509 kr | -66 823 kr | -17 130 kr | -40 997 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 289 393 kr | 156 699 kr | 41 780 kr | 62 831 kr | 28 040 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 625 kr | 0 kr | 656 kr | 11 kr | 403 kr |
| Kassa och bank | 268 768 kr | 156 699 kr | 41 124 kr | 62 820 kr | 27 637 kr |
| Summa tillgångar | 289 393 kr | 156 699 kr | 41 780 kr | 62 831 kr | 28 040 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 209 005 kr | 95 496 kr | 28 673 kr | 16 543 kr | 13 046 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 184 005 kr | 70 496 kr | 8 673 kr | 29 043 kr |
| Årets resultat | 184 005 kr | -113 509 kr | -66 823 kr | -17 130 kr | -40 997 kr |
| Kortfristiga skulder | 80 388 kr | 61 203 kr | 13 107 kr | 46 288 kr | 14 994 kr |
| Leverantörsskulder | 6 297 kr | 0 kr | 1 172 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 48 558 kr | 48 558 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 533 kr | 12 645 kr | 11 935 kr | 46 288 kr | 14 994 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 289 393 kr | 156 699 kr | 41 780 kr | 62 831 kr | 28 040 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva reklam, foto och film inom media samt uthyrning och förvaltning utav fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Robin Felix F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Imfalck AB för organisationsnummer?
Imfalck AB har organisationsnummer 559317-3890 (5593173890).
Var ligger Imfalck AB?
Imfalck AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 38, 17235 Sundbyberg.
Vilken bransch är Imfalck AB verksamt i?
Imfalck AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Imfalck AB?
Imfalck AB hade en nettoomsättning på 21 983 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Imfalck AB?
Imfalck AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.