Spolbilscentralen Sverige AB
Spolbilscentralen Sverige AB har organisationsnummer 559318-3329 (5593183329)
Aktiebolag • Org.nr: 559318-3329
Om företaget
Spolbilscentralen Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mora. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som avloppsrening enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 37000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4900 procent till 150 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Spolbilscentralen Sverige AB 150 000 kr och redovisade ett resultat på 118 001 kr. Rörelsemarginalen var 84,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,4 procent). Soliditeten var 37,2 procent, under branschens median (median 46,0 procent). Kassalikviditeten var 159,2 procent, under branschens median (median 226,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,2 procent | 10,4 procent | 1,5 procent till 23,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 84,0 procent | 9,9 procent | 1,6 procent till 24,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 37,2 procent | 46,0 procent | 24,9 procent till 69,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 159,2 procent | 226,3 procent | 129,2 procent till 364,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 168,7 procent | 18,8 procent | 0,2 procent till 64,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 101 av 111 aktiebolag inom avloppsrening.
- Plats 489 av 621 aktiebolag med säte i Mora.
- Plats 6 432 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 236 778 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 84,2 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 84,0 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 0,4 procent | -265,8 procent | 37,2 procent |
| Kassalikviditet | - | 100,4 procent | 27,3 procent | 159,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -14428,3 procent | - | 168,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grundkittvägen 979233 Mora
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Grundkittvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva avloppsspolning och avloppsrensning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 37000AvloppsreningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 67 925 kr | 2 991 kr | 149 999 kr |
| Övriga externa kostnader | - | 106 127 kr | 51 579 kr | 23 713 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | -38 202 kr | -48 588 kr | 126 286 kr |
| Ränteintäkter | - | 19 kr | 251 kr | 4 kr |
| Räntekostnader | - | 52 kr | 1 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 0 kr | -38 235 kr | -48 338 kr | 126 290 kr |
| Skatt | - | - | - | 8 289 kr |
| Årets resultat | - | -38 235 kr | -48 338 kr | 118 001 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 69 530 kr | 18 089 kr | 188 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 14 653 kr | 3 584 kr | 188 041 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 54 877 kr | 14 505 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 69 530 kr | 18 089 kr | 188 041 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 25 000 kr | 265 kr | -48 073 kr | 69 928 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 13 500 kr | -24 735 kr | -73 073 kr |
| Årets resultat | - | -38 235 kr | -48 338 kr | 118 001 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 69 265 kr | 66 162 kr | 118 113 kr |
| Leverantörsskulder | - | 39 805 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | - | - | - | 8 289 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 23 460 kr | 60 162 kr | 103 824 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 69 530 kr | 18 089 kr | 188 041 kr |
Företrädare
- Mattias K
Undertecknad i Mora 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Spolbilscentralen Sverige AB för organisationsnummer?
Spolbilscentralen Sverige AB har organisationsnummer 559318-3329 (5593183329).
Var ligger Spolbilscentralen Sverige AB?
Spolbilscentralen Sverige AB har sin registrerade adress Grundkittvägen 9, 79233 Mora.
Vilken bransch är Spolbilscentralen Sverige AB verksamt i?
Spolbilscentralen Sverige AB är registrerat i branschen avloppsrening enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Spolbilscentralen Sverige AB?
Spolbilscentralen Sverige AB hade en nettoomsättning på 150 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mora
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.