Beurlings Bygg och Fastigheter AB
Beurlings Bygg och Fastigheter AB har organisationsnummer 559319-2122 (5593192122)
Aktiebolag • Org.nr: 559319-2122
Om företaget
Beurlings Bygg och Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (61 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Beurlings Bygg och Fastigheter AB 0 kr och redovisade ett resultat på -20 749 kr. Soliditeten var 91,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 816,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,8 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 816,0 procent | 192,0 procent | 118,1 procent till 372,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -44,5 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 130 av 9 053 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 14 av 15 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Tranås.
- Plats 391 av 429 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 7 625 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,9 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 24,1 procent | - | - |
| Soliditet | 82,0 procent | 83,2 procent | 91,8 procent |
| Kassalikviditet | 334,8 procent | 419,4 procent | 816,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 procent | -6,9 procent | -44,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -45,5 procent | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Trimgatan 16c/o c/o Isak Beurling
57337 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Byggarbeten samt handel med fastigheter.
Bransch
- 41000Byggande av bostadshus och andra byggnaderHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 237 kr | 60 771 kr | -1 kr |
| Övriga externa kostnader | 31 124 kr | 37 767 kr | 4 270 kr |
| Avskrivningar | 15 000 kr | 15 000 kr | 15 000 kr |
| Rörelseresultat | 26 772 kr | -6 497 kr | -22 720 kr |
| Ränteintäkter | 87 kr | 173 kr | 151 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 2 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 26 859 kr | -6 326 kr | -22 569 kr |
| Bokslutsdispositioner | -3 505 kr | 1 685 kr | 1 820 kr |
| Skatt | 4 791 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 18 563 kr | -4 641 kr | -20 749 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 46 685 kr | 31 685 kr | 16 685 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 46 685 kr | 31 685 kr | 16 685 kr |
| Omsättningstillgångar | 41 120 kr | 49 256 kr | 34 125 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 764 kr | 14 437 kr | 16 142 kr |
| Kassa och bank | 31 356 kr | 34 819 kr | 17 983 kr |
| Summa tillgångar | 87 805 kr | 80 941 kr | 50 810 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 72 019 kr | 67 378 kr | 46 629 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 28 456 kr | 47 019 kr | 42 378 kr |
| Årets resultat | 18 563 kr | -4 641 kr | -20 749 kr |
| Obeskattade reserver | 3 505 kr | 1 820 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 282 kr | 11 744 kr | 4 182 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 3 579 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 282 kr | 8 165 kr | 4 182 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 87 806 kr | 80 942 kr | 50 811 kr |
Företrädare
- Isak B (styrelseledamot)
Undertecknad i Tranås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Beurlings Bygg och Fastigheter AB för organisationsnummer?
Beurlings Bygg och Fastigheter AB har organisationsnummer 559319-2122 (5593192122).
Var ligger Beurlings Bygg och Fastigheter AB?
Beurlings Bygg och Fastigheter AB har sin registrerade adress Trimgatan 16, 57337 Tranås.
Vilken bransch är Beurlings Bygg och Fastigheter AB verksamt i?
Beurlings Bygg och Fastigheter AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Beurlings Bygg och Fastigheter AB?
Beurlings Bygg och Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-05-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.