R Service & Teknik AB

R Service & Teknik AB har organisationsnummer 559319-7311 (5593197311)

Aktiebolag • Org.nr: 559319-7311

Reparation och underhåll av maskinerSvalöv

Konkurs inleddVerksamt sedan 2021

Om företaget

R Service & Teknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Svalöv. Verksamheten startade 2021. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.

Ekonomi

776 000 krOmsättning▲ 64 procent
195 784 krÅrets resultat
0Antal anställda
51,2 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2023.

Omsättningen ökade 64 procent till 776 000 kr räkenskapsåret 2023 (474 000 kr föregående år).

Omsättningen är avsevärt högre jämfört med föregående år eftersom bolagets verksamhet kom igång sent

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2023 omsatte R Service & Teknik AB 776 000 kr och redovisade ett resultat på 195 784 kr. Rörelsemarginalen var 32,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,5 procent). Soliditeten var 51,2 procent, över branschens median (median 50,8 procent). Kassalikviditeten var 200,3 procent, under branschens median (median 224,3 procent).

Nyckeltal 2023BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal32,2 procent10,5 procent2,5 procent till 21,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal31,8 procent10,0 procent2,3 procent till 22,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet51,2 procent50,8 procent33,0 procent till 70,2 procentöver branschens median
Kassalikviditet200,3 procent224,3 procent136,2 procent till 395,2 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital82,2 procent22,1 procent3,4 procent till 52,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt63,7 procent3,7 procent-12,8 procent till 25,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023
Rörelsemarginal6,2 procent32,2 procent
Vinstmarginal6,1 procent31,8 procent
Soliditet13,5 procent51,2 procent
Kassalikviditet106,5 procent200,3 procent
Avkastning på eget kapital41,0 procent82,2 procent
Omsättningstillväxt-63,7 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Järnvägsgatan 1
26831 Svalöv

Bolag på samma adress

6 andra bolag har Järnvägsgatan 1 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Service och underhåll samt drifthållning av maskiner. Försäljning av av delar till maskiner samt för efter utrustning. Samt driftsupport bemanning till företag. Försäljning av gokarts tillbehör samt delar oljor mm

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222023
Nettoomsättning473 974 kr776 384 kr
Övriga externa kostnader429 626 kr452 010 kr
Personalkostnader14 231 kr67 922 kr
Avskrivningar709 kr6 315 kr
Rörelseresultat29 408 kr250 137 kr
Ränteintäkter-10 kr
Räntekostnader17 kr2 787 kr
Resultat efter finansiella poster29 391 kr247 360 kr
Bokslutsdispositioner-5 780 kr-1 211 kr
Skatt6 258 kr50 365 kr
Årets resultat17 353 kr195 784 kr

Balansräkning

Post20222023
Tillgångar
Anläggningstillgångar30 867 kr24 552 kr
Materiella anläggningstillgångar30 867 kr24 552 kr
Omsättningstillgångar282 488 kr440 571 kr
Kortfristiga fordringar236 465 kr189 782 kr
Kassa och bank46 023 kr250 789 kr
Summa tillgångar313 355 kr465 123 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital42 353 kr238 137 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-17 353 kr
Årets resultat17 353 kr195 784 kr
Obeskattade reserver5 780 kr6 991 kr
Kortfristiga skulder265 222 kr219 995 kr
Leverantörsskulder209 182 kr1 860 kr
Skatteskulder2 550 kr46 323 kr
Övriga kortfristiga skulder-155 813 kr
Summa eget kapital och skulder313 355 kr465 123 kr

Företrädare

  • Tonny N (ordförande)

Undertecknad i Svalöv.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-05-27
Registrerat hos Bolagsverket
R Service & Teknik AB
2021-05-28
Registrerat hos Skatteverket
2026-07-14
Statusändring
Aktivt → Avregistrerat

Vanliga frågor

Vad har R Service & Teknik AB för organisationsnummer?

R Service & Teknik AB har organisationsnummer 559319-7311 (5593197311).

Var ligger R Service & Teknik AB?

R Service & Teknik AB har sin registrerade adress Järnvägsgatan 1, 26831 Svalöv.

Vilken bransch är R Service & Teknik AB verksamt i?

R Service & Teknik AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter R Service & Teknik AB?

R Service & Teknik AB hade en nettoomsättning på 776 000 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Svalöv
Län
Skåne län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Avregistrerad
Moms
Avregistrerad
Arbetsgivare
Aldrig registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-05-27
Status
Ej verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar