Vinmarknad i Sundbyberg AB
Vinmarknad i Sundbyberg AB har organisationsnummer 559321-2060 (5593212060)
Aktiebolag • Org.nr: 559321-2060
Om företaget
Vinmarknad i Sundbyberg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom barverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 483 procent till 6 614 000 kr räkenskapsåret 2024 (1 135 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Vinmarknad i Sundbyberg AB 6 614 000 kr och redovisade ett resultat på 397 080 kr. Rörelsemarginalen var 8,8 procent, över branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 21,1 procent, under branschens median (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 28,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 135,8 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,8 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 2,3 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 21,1 procent | 38,1 procent | 11,5 procent till 67,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 28,8 procent | 135,8 procent | 63,0 procent till 300,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 67,0 procent | 10,2 procent | -12,6 procent till 48,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 654 000 kr | 1 089 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 593 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -11,2 procent | 8,8 procent |
| Vinstmarginal | - | -15,6 procent | 7,6 procent |
| Soliditet | 59,8 procent | 0,6 procent | 21,1 procent |
| Kassalikviditet | 248,8 procent | 11,0 procent | 28,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -67,2 procent | -1213,1 procent | 67,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 378 000 kr | 1 654 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 165 000 kr | 593 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Landsvägen 63c/o c/o Matmarknad i Sundbyberg AB
17265 Sundbyberg
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Landsvägen 63 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bar- och restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
- 56300Barverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 1 135 372 kr | 6 613 602 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 473 872 kr | 2 391 086 kr |
| Övriga externa kostnader | 10 050 kr | 257 677 kr | 1 105 786 kr |
| Personalkostnader | - | 494 455 kr | 2 371 433 kr |
| Avskrivningar | - | 36 056 kr | 162 404 kr |
| Rörelseresultat | -10 050 kr | -126 688 kr | 582 893 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 813 kr |
| Räntekostnader | - | 49 813 kr | 84 007 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -10 050 kr | -176 501 kr | 501 699 kr |
| Skatt | - | - | 104 619 kr |
| Årets resultat | -10 050 kr | -176 501 kr | 397 080 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 1 963 553 kr | 1 774 947 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 963 553 kr | 1 774 947 kr |
| Omsättningstillgångar | 25 000 kr | 358 734 kr | 1 034 849 kr |
| Varulager | - | 104 000 kr | 397 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 254 734 kr | 188 502 kr |
| Kassa och bank | 25 000 kr | 0 kr | 449 347 kr |
| Summa tillgångar | 25 000 kr | 2 322 287 kr | 2 809 796 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 14 950 kr | 14 549 kr | 592 893 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 166 050 kr | 170 813 kr |
| Årets resultat | -10 050 kr | -176 501 kr | 397 080 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 050 kr | 2 307 738 kr | 2 216 903 kr |
| Leverantörsskulder | - | 337 802 kr | 411 998 kr |
| Skatteskulder | - | - | 115 333 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 268 436 kr | 381 858 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 25 000 kr | 2 322 287 kr | 2 809 796 kr |
Företrädare
- Mattias C (ordförande)
- David S
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vinmarknad i Sundbyberg AB för organisationsnummer?
Vinmarknad i Sundbyberg AB har organisationsnummer 559321-2060 (5593212060).
Var ligger Vinmarknad i Sundbyberg AB?
Vinmarknad i Sundbyberg AB har sin registrerade adress Landsvägen 63, 17265 Sundbyberg.
Vilken bransch är Vinmarknad i Sundbyberg AB verksamt i?
Vinmarknad i Sundbyberg AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vinmarknad i Sundbyberg AB?
Vinmarknad i Sundbyberg AB hade en nettoomsättning på 6 614 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vinmarknad i Sundbyberg AB?
Vinmarknad i Sundbyberg AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Vinmarknad i Sundbyberg AB någon utdelning?
Styrelsen i Vinmarknad i Sundbyberg AB föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.