NB Cosmetics AB
NB Cosmetics AB har organisationsnummer 559322-2689 (5593222689)
Aktiebolag • Org.nr: 559322-2689
Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorderStockholm
Om företaget
NB Cosmetics AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47751).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 1 485 000 kr räkenskapsåret 2025 (994 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte NB Cosmetics AB 1 485 000 kr och redovisade ett resultat på 495 406 kr. Rörelsemarginalen var 36,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,1 procent). Soliditeten var 74,1 procent, över branschens median (median 47,6 procent). Kassalikviditeten var 197,5 procent, över branschens median (median 141,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,8 procent | 4,1 procent | -3,2 procent till 14,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 36,7 procent | 4,1 procent | -3,3 procent till 14,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,1 procent | 47,6 procent | 21,4 procent till 75,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 197,5 procent | 141,7 procent | 69,0 procent till 273,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,9 procent | 7,7 procent | -15,7 procent till 40,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 485 000 kr | 938 000 kr | 522 000 kr till 1 611 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 3 000 kr | 399 000 kr | 163 000 kr till 537 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 60 av 186 aktiebolag inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder.
- Plats 13 av 36 aktiebolag inom detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder med säte i Stockholm.
- Plats 20 476 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 36 456 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 111 207 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,4 procent | 1,3 procent | 34,5 procent | 36,8 procent |
| Vinstmarginal | 5,7 procent | 0,5 procent | 34,6 procent | 36,7 procent |
| Soliditet | 14,1 procent | 14,5 procent | 56,0 procent | 74,1 procent |
| Kassalikviditet | 247,4 procent | 91,2 procent | 174,4 procent | 197,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 33,7 procent | 3,9 procent | 72,7 procent | 84,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 40,7 procent | 26,6 procent | - |
| Omsättning per anställd | 558 000 kr | 785 000 kr | 994 000 kr | 1 485 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 1 000 kr | 0 kr | 3 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 525210246 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av skönhetsutbildningar och skönhetsprodukter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 558 169 kr | 785 360 kr | 994 277 kr | 1 484 754 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 000 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 442 647 kr |
| Övriga externa kostnader | 359 014 kr | 299 712 kr | 346 047 kr | 490 401 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 806 kr | 0 kr | 2 560 kr |
| Rörelseresultat | 35 688 kr | 10 350 kr | 343 266 kr | 547 142 kr |
| Ränteintäkter | - | 60 kr | 135 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 3 492 kr | 6 585 kr | -434 kr | 2 429 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 32 196 kr | 3 825 kr | 343 835 kr | 544 720 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -80 000 kr | 80 000 kr |
| Skatt | 6 732 kr | 776 kr | 54 324 kr | 129 314 kr |
| Årets resultat | 25 464 kr | 3 049 kr | 209 511 kr | 495 406 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 537 096 kr | 541 809 kr | 514 402 kr | 787 047 kr |
| Varulager | 389 581 kr | 266 992 kr | 259 121 kr | 384 812 kr |
| Kortfristiga fordringar | 30 475 kr | 41 131 kr | 48 865 kr | 200 000 kr |
| Kassa och bank | 117 040 kr | 233 686 kr | 206 416 kr | 202 235 kr |
| Summa tillgångar | 537 096 kr | 541 809 kr | 514 402 kr | 787 047 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 75 464 kr | 78 513 kr | 288 023 kr | 583 429 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 25 464 kr | 28 512 kr | 38 023 kr |
| Årets resultat | 25 464 kr | 3 049 kr | 209 511 kr | 495 406 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 80 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 59 632 kr | 301 296 kr | 146 379 kr | 203 618 kr |
| Leverantörsskulder | 3 125 kr | 12 930 kr | 38 440 kr | 12 152 kr |
| Skatteskulder | -2 706 kr | - | 47 251 kr | 123 527 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 47 813 kr | 24 566 kr | 46 807 kr | 67 939 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 537 096 kr | 541 809 kr | 514 402 kr | 787 047 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver handel med skönhetsprodukter. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Räkenskapsåret 2025-12-31 är förlängt (16 månader).
Företrädare
- Robin L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har NB Cosmetics AB för organisationsnummer?
NB Cosmetics AB har organisationsnummer 559322-2689 (5593222689).
Var ligger NB Cosmetics AB?
NB Cosmetics AB har sin registrerade adress Box 5252, 10246 Stockholm.
Vilken bransch är NB Cosmetics AB verksamt i?
NB Cosmetics AB är registrerat i branschen detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter NB Cosmetics AB?
NB Cosmetics AB hade en nettoomsättning på 1 485 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har NB Cosmetics AB?
NB Cosmetics AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår NB Cosmetics AB någon utdelning?
Styrelsen i NB Cosmetics AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-06-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.